Odbor će u ponedjeljak o "ženskim parama"

Partije iz budžeta dobijaju novac za jačanje kapaciteta svojih ženskih organizacija, ali ih nerijetko troše za plaćanje računa, utvrdila DRI

10448 pregleda 2 komentar(a)
Predsjednica Odbora Jelenka Andrić, Foto: BORIS PEJOVIC
Predsjednica Odbora Jelenka Andrić, Foto: BORIS PEJOVIC

Odbor za rodnu ravnopravnost Skupštine Crne Gore sjutra (ponedjeljak 25. novembar) će razmatrati izvještaj sa konsultativnog saslušanja senatora Državne revizorske institucije (DRI) Nikole Kovačevića, na temu “Finansiranje ženskih organizacija unutar političkih subjekata”.

Partije iz budžeta godišnje dobijaju oko 700 hiljada eura za jačanje kapaciteta svojih ženskih organizacija, što u praksi često nije slučaj.

Ministarstvo finansija, prema odluci iz januara ove godine, za finansiranje redovnog rada ženskih organizacija u političkim subjektima u Skupštini Crne Gore, mjesečno daje 57.791 eura, što na godišnjem nivou iznosi 693.492 eura. Da partije novac ne daju za namijenjene svrhe nego često za plaćanje struje, telefona i komunalija je nedavno utvrdila Državna revizorska institucija (DRI), a Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) treba da odluči da li će stranke zbog toga biti kažnjene.

“Sa računa ženske organizacije vršena su plaćanja troškova električne energije, telefonskih i komunalnih usluga, prezentacije, po osnovu organizovanja kongresa itd.”, istakao je početkom novembra na konsusltativnom saslušanju u Skupštini član Senata DRI Nikola Kovačević.

Predstavnica DRI Zorica Knežević je pred Odborom kojim predsjedava Jelenka Andrić (PES), tada kazala da su za 2023. godinu, utvrđene nepravilnosti kod Saveza građana CIVIS, Nacionalne albanske unije, Stranke pravde i pomirenja, Bošnjačke stranke, Socijaldemokratske partije i Ujedinjene Crne Gore.

Revizori su na konsultativnom saslušanju pred skupštinskim Odborom za rodnu ravnopravnost objasnili da Zakonom o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja nije precizirano na šta ženske organizacije mogu trošti novac, već je to uređeno statutima tih organizacija.

“Na primjer - cijene kampanje, u redovnom poslovanju, izborne kampanje, priprema i distribucija reklamnog materijala... bez užeg vezivanja navedenih aktivnosti za ženske organizacije”, rekao je Kovačević.

Iz budžeta po 6.421 eura mjesečno dobijaju Bošnjačka stranka (BS), Hrvatska građanska inicijativa (HGI), Socijalistička narodna partija (SNP) i Albanska alijansa koja taj novac dijeli tako što po 1.990 eura dobijaju Demokratska partija i Nova demokratska snaga Forca, a Demokratski savez u Crnoj Gori 1.476 i Pokret za Tuzi 963 eura.

Koaliciji koja je na parlamentarnim izborima bila okupljena oko Demokratske partije socijalista (DPS) takođe mjesečno pripada 6.421 eura, od čega DPS dobija najveći dio, 5.198 eura, Socijaldemokrate (SD), 917 eura, a Demokratska unija Albanaca (DUA), 305 eura. Pokret Evropa sad od predviđenog iznosa za koaliciju od 6.421 euro, dobija 5.886 eura, a koalicioni partneri Ujedinjena Crna Gora (UCG) i CIVIS po 267 eura.

Koaliciji koju su činile Demokratska Crna Gora i Građanski pokret URA takođe se mjesečno daje 6.421, od čega Demokrate dobijaju 4.173 eura, a GP URA 2.247 eura.

Za budućnost Crne Gore takođe dobija 6.421 eura, od čega Nova srpska demokratija (NSD) ima 4.445, a Demokratska narodna partija (DNP) 1.975 eura.

Albanski forum, kao i ostale koalicije, mjesečno dobija 6.421 eura, od čega najveći iznos - 4.494 eura ide Albanskoj alternativi (AA), Demokratskom savezu Albanaca - 1.284 eura i Nacionalnoj albanskoj uniji (NAU) - 642 eura.

Bonus video: