Popisaće imovinu od Jaza do Buljarice

Opština Budva formirala komisiju čiji je zadatak da u narednih pola godine popiše sve nepokretnosti koje posjeduje. Ranije procjene govorile da je vrijednost imovine viša od milijardu eura

28450 pregleda 34 reakcija 4 komentar(a)
Luka Budva i Stari grad, Foto: Mirko Kotlaš
Luka Budva i Stari grad, Foto: Mirko Kotlaš

Potpredsjednica Opštine Budva Jasna Dokić formirala je Komisiju na čijem je čelu, a čiji je zadatak da u narednih pola godine popiše kompletnu nepokretnu imovinu koju lokalna uprava posjeduje od Jaza do Buljarice.

“Obrazuje se Komisija čiji je zadatak da prikupi, obradi i evidentira cjelokupnu nepokretnu imovinu koja je u vlasništvu Opštine Budva”, piše u rješenju koje potpisuje Dokić, a u koje su “Vijesti” imale uvid.

Pored nje, članovi Komisije su i glavna administratorka Nevenka Božović Jovović, glavna gradska arhitektica Jelena Lazić, v. d. sekretara za zaštitu imovine Vlado Ivanović, v. d. sekretara za komunalno stambene poslove Srđan Gregović, načelnik Službe zaštite i spasavanja Dragan Božović, v. d. sekretara za lokalnu samoupravu Darko Čelebić, v. d. sekretara za investicije Joko Popović i ovlašćeni geometar Sekretarijata za zaštitu imovine Miladin Čepić. Sekretar Komisije je Milena Perović.

“Zadatak članova Komisije je da u okviru svojih nadležnosti, lično i preko službi kojim rukovode preuzimaju sve radnje i aktivnosti na prikupljanju, obradi i evidentiranju podataka radi tačnog popisa nepokretne imovine u opštini Budva i to stambenih zgrada i stambenih prostora, poslovnih zgrada i poslovnih prostora, rezidnecijalnih objekata, stanova za službene potrebe i drugih građevinskih objekata koji koriste organi za obavljanje funkcija, zemljišta (urbanizovanog, neurbanizovanog, poljoprivrednog, zelenih površina), kao i drugih dobara”, navodi se u rješenju.

Jasna Dokić
Jasna Dokićfoto: Vuk Lajović

Popisom imovine bavila se lokalna uprava još prije pet godina, kada je tadašnji prvi potpredsjednik Opštine Vladimir Bulatović (Crnogorska) predstavio prvi preliminarni imovinski kartom Opštine. Mjesec prije toga došlo je rotacije u fotelji prvog čovjeka grada, pa je funkciju predsjednika Opštine Dragan Krapović (Demokrate) ustupio Marku Batu Careviću (Demokratski front).

Kako je tada Bulatović kazao “Vijestima” Opština Budva je vlasnik ili suvlasnik 49,4 miliona kvadrata zemlje i 64.902 kvadrata poslovno-stambenog prostora na teritoriji od Jaza do Buljarice.

Minimalna procijenjena vrijednost te imovine, kako je tada saopšteno, iznosila je oko 270 miliona eura, ako se kvadrat zemlje računa po šest eura, a stambeno-poslovnog prostora po 300 eura.

“Realno da vrijednost imovine je nekoliko puta viša i premašuje milijardu eura”, kazao je tada za “Vijesti” Bulatović.

Bulatović je prije toga sa svojim izabranim timom mjesecima radio na popisu imovine.

“Najveći problemi u imovinskom kartonu koje smo zatekli su vezani na Budvu, Petrovac, Sveti Stefan i Bečiće. Tu postoji gradnja na opštinskoj zemlji, od neovlašćenog ulaska u nepokretnosti Opštine i njihovog korišćenja, a tu je i pitanje restitucije, plaćanja nadoknade za izuzeto zemljište dva ili više puta, za šta postoje određene evidencije. Tu je osnovni razlog što nijesmo imali ažurne opštinske službe, da ako je neka zemlja plaćena i izuzeta, ona je trebalo da bude preknjižena na Opštinu”, ispričao je Bulatović.

Bio je predlog da se angažuje advokatska kancelarija specijalizovana za imovinsko-pravne odnose, čiji je zadatak trebalo da bude rješavanje svih problema koji su utvrđeni. Predlog je bio i da se formira opštinska direkcija za imovinu, koja bi pomogla lokalnoj samoupravi da sve nagomilane probleme oko imovine riješi i sačini dobru evidenciju. Od tada ništa nije urađeno.

Milionski vrijedna imovina u Starom gradu na fantomske firme

Najveći imovinski problem svakako su u Starom gradu. Još prije pet godine tadašnji sekretar za zaštitu imovine Opštine Budva Nikola Plamenac uputio je zahtjev tada imenovanom direktoru Uprave za katastar i državnu imovinu Koči Đurišiću da se obnovi katastar nepokretnosti za Stari grad zbog brojnih nepravilnosti.

Isti zahtjev kasnije je obnovio i pomoćnik sekretara za zaštitu imovine Đorđe Zenović, ali institucije su ostale nijeme.

“Više puta smo u posljednjih godina slali dopise i urgencije Upravi za nekretnine sa zahtjevom da se odobri i sprovede novo takozvano katastarsko izlaganje za područje Starog grada, iz razloga što Opština na tom lokalitetu posjeduje najvredniju imovinu kojom sada, zbog loših preklapanja katastarskih podataka i raznih zloupotreba, ne može da upravlja. Sada su se promjenama u rukovodstvu Uprave za katastar i imovinu stvorili uslovi da zajednički konačno otpočnemo sređivanje stanja u katastarskim evidencijama opštinske imovine, posebno jer imamo situaciju da se određena imovina i nakon više od 30 godina od gašenja određenih pravnih lica kojima su osnivači država i Opština, kao na primjer ONO, DZS i KIC, nepokretnosti i dalje vode na njih, što je zaista frapantno”, pisalo je tada u dopisu koje su Vijesti objavile.

Bonus video: