Vodeni grad bez kapi vode: Katanac deceniju od promocije "najvećeg zabavnog parka na južnom Jadranu"

Gradski Vodovod, poslije brojnih upozorenja kompaniji “Aquaterra solutions” koja gazduje velikim vodenim gradom, pošto dvije godine ne plaćaju račune, isključio je kompleks sa vodovodne mreže Vlasnik. Akva parka duguje za vodu 125 hiljada, a za zakupninu još 313.553 eura

121998 pregleda 59 reakcija 28 komentar(a)
Katanac na ulazu u Akva park, Foto: Vuk Lajović
Katanac na ulazu u Akva park, Foto: Vuk Lajović

Tačno deceniju od kada je Opština Budva zaključila ugovor sa ruskom kompanijom oko realizacije velikog investicionog poduhvata, promovisanog kao jedna od najvećih vodenih zabavnih atrakcija na južnom dijelu Jadrana, na Akva park na brdu Topliš iznad Budve, ovog ljeta stavljen je katanac.

A kap koja je prelila čašu, jeste i potez gradskog Vodovoda, koji i pored brojnih upozorenja kompaniji “Aquaterra solutions” koja gazduje velikim vodenim gradom, pošto dvije godine ne plaćaju račune je isključenje kompleksa sa vodovodne mreže.

Direktor budvanskog Vodovoda Mladen Lakčević kazao je za “Vijesti” da pomenuta firma duguje oko 125 hiljada eura za neplaćene račune za vodu.

On je istakao da su još prošle godine na ime dugovanja utuženi na iznos od 75 hiljada eura, te da su sada utuženi i za preostali dio dugovanja.

“Preduzeli smo sve moguće mjere kako bi se naplatila potraživanja. Dio smo uspjeli da naplatimo. Isključili smo ih sa vodovodne mreže i očekivali smo da će se prije sezone predstavnici “Aquaterra solutions” odazvati našim pozivima i doći u Vodovod kako bi zaključili protokol o izmirenju duga, ali to nisu učinili. Vodovod je bio spreman da ponudi da se dugovanje izmiri u ratama, ali, nažalost, niko iz “Aquaterra solutions” nije došao”, kazao je Lakčević.

Prodaja pokretnih stvari

Sa druge strane i Opština Budva, odnosno njen Sekretarijat za zaštitu imovine, morao je primijeniti radikalne poteze - zatražena je prodaju pokretnih stvari u kompleksu Akva parka na brdu Topliš, kako bi bila naplaćena zakupnina od kompanije “Aquaterra solutions” za 2019. godinu.

Vršilac dužnosti sekretara za zaštitu imovine Vlado Ivanović kazao je “Vijestima” da očekuju da javni izvršitelj izađe na lice mjesta i popiše pokretne stvari.

“Trenutno potraživanje po rješenju o izvršenju na ime zakupa za 2019. godinu iznosi 313.553 eura, glavnica je 215.447 eura, a ostatak je kamata. Na predlog Sekretarijata za zaštitu imovine je 10. maja donijeto rješenje o promjeni izvršenja, te je određeno izvršenje na pokretnim stvarima dužnika. Cilj nam je popišemo pokretne stvari u Akva parku, te se očekuje od javnog izvršitelja da zakaže da se to izvrši na licu mjesta”, saopšteno je ranije “Vijestima” u ovom opštinskom sekretarijatu.

Ovo je peta godina kako kompanija “Aquaterra solutios” nije platila zakupninu opštinske zemlje na brdu Topliš na kojoj je napravljen Vodeni grad, čime dugovanje prelaze milion eura.

Bazen u Akva parku bez vode
Bazen u Akva parku bez vodefoto: Vuk Lajović

Akva park ove sezone po svoj prilici neće raditi, a prizor na koji putnik namjernik koji automobilom ide starim putem ka Kotoru preko Topliša, nailazi, kada prolazi pored kompleksa Akva parka ni malo nije reprezentativan.

Nepokošena trava, zarđala ograda, pocrnjeli od vlage nekada bijeli zidovi, trava koja je nikla iz praznih bazena, polomljene pločice, tobogani koji su u lošem stanju, napukla fasada na ugostiteljskom objektu… današnja je slika nekada najveće turističke atrakcije u Budvi.

Pravni zastupnici kompanije “Aquaterra solutions” kazali su “Vijestima” da se kompanija više puta obraćala Opštini Budva ali nijesu dobili dozvolu za rad za ovu godinu.

“Dozvola za rad im nije odobrena, ali nije ni odbijena”, naveli su oni, zbog čega Akva park ovoga ljeta nije otvoren.

Kompanija je uredno, kao i ranijih godina podnosila zahtjev za dobijanje odobrenja za rad sportsko-rekreativnih aktivnosti, ali Opština im do danas nije odobrila, već bukvalno od aprila do juna traju slanja dopisa sa jedne i druge strane.

Prije deceniju Opština Budva je sa “Aquaterra solutions” zaključila 24. decembra 2014. ugovor o davanju u dugoročni zakup nepokretnosti za izgradnju akva-parka. Godišnja cijena zakupa četiri hektara opštinske zemlje bila je 255 hiljada eura.

Rusi kao spasioci

Projekat izgradnje akva-parka promovisan je 2006. kada je tadašnji ministar Predrag Nenezić (DPS) položio kamen temeljac. Cijeli projekat je pao u vodu jer kiparska kompanija “Numerico trade limited” ne uspijeva da realizuje ideju, ostavljajući milionske dugove Opštini. Slučaj u januaru 2011. preuzima tužilaštvo, kada u Opštinu Budva ulaze inspektori i plijene kompletnu dokumentaciju. Iako je tada bilo govora o jednoj od najvećih korupcionaških afera, jer su dugovi kiparske kompanije pali na leđa poreskih obveznika, nikada nije podignuta optužnica.

Opština, dok njome upravljaju kadrovi DPS-a, uspijeva da krajem 2014. animira “Aquaterra solution”, koja dostavlja na tenderu najpovoljniju ponudu. Firma iza koje je tada stajao ruski kapital dobija na trodecenijski zakup 41.889 kvadrata opštinske zemlje na Toplišu i pristaje da za dva miliona eura otkupi i opremu španskog proizvođača “Action waterscapes S.L.”, koju je ranije nabavila kiparska kompanija, a koja je godinama bila lagerovana u barskoj luci.

“Aquaterra solution” uspijeva da za dvije godine izgradi veliki vodeni grad, čije je svečano otvaranje bilo u junu 2016. godine, kada je vrpcu presjekao tadašnji gradonačelnik Budve Srđa Popović (DPS). Na više od četiri hektara izgrađene su 53 vodene atrakcije, a proteklih godina u akva parku je radilo 140 radnika tokom sezone, uz svakodnevno više hiljada posjetilaca.

Opština nikada nije pristala da inostranom partneru umanji cijenu vode, pa su troškovi bivali sve veći. Firma je dobro vodila akva park do 2019. godine, kada počinjenu poslovni problemi, od kada ne plaća godišnju zakupninu od 255 hiljada eura, zbog čega je Opština Budva podnijela tužbu.

Prema Centralnom registru privrednih subjekata, firmu su prije 2016. godina osnovali “Brockhampton investments limited” i LLC “Avanti”. Potom kao osnivač ostaje “Brockhampton investments limited”, da bi se nakon toga kao osnivači pojavili sa po 48,5 odsto kapitala “Henderson holdings lImited” i “Castelmaine holdings limited”, dok je tri odsto imao Sahret Ajdarpašić.

Prije pet godine dolazi ponovo do promjena, pa se kao osnivači sa po 50 odsto kapitala upisuju firma “N4 foundation” i “Trakom fondation”.

Od 2021. polovinu kapitala ima firma “Advent east estates S.R.O.”, dok “N4 foundation” i “Trakom foundation” padaju na po četvrtinu udjela.

Katnić u julu 2021. arhivirao slučaj

Za višemilionsku malverzaciju, gradnju velikog vodenog grada - akva parka na brdu Topliš iznad Budve, niko neće odgovrati, jer je još u julu 2021. godine slučaj arhivirao tadašnji glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić. Opština Budva, odnosno Sekretarijata za zaštitu imovine, tek godinu kasnije saznala je da je Katnić arhivirao slučaj težak 11,5 miliona eura.

Tadašnji pomoćnik sekretara za zaštitu imovine Đorđe Zenović još sredinom oktobra 2022. uputio je pismo glavnom specijalnom tužiocu Vladimiru Novoviću, zatraživši da im dostavi informacije u vezi sa tim šta je tužilaštvo uradilo sa tri korupcionaške afere budvanske kriminalne grupe Svetozara Marovića - “Vodeni grad”, “Petrovačko šetalište” i “Rusko selo”, koje su oštetile gradsku kasu za više miliona eura.

“Obavještavam vas da je Specijalno državno tužilaštvo u postupku provjere zakonitosti davanja u višegodišnji zakup katastarske parcele vlasništvo Opštine Budva (akva park) i radnji preduzetnih u vezi sa istim, 21. jula 2021. službenom zabilješkom, koju potpisuje tadašnji glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, odlučilo da u konkretnom slučaju nema osnova za krivično gonjenje bilo kojeg lica za bilo koje krivično djelo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti i predmet arhiviralo”, navela je državna tužiteljka upućena u rad u SDT-a Tanja Čolan Deretić u dopisu dostavljenom Zenoviću u novemrbu 2022.

“Vijesti” su ranije objavile da je projektom “Vodeni grad” na brdu Topliš pričinjena direktna šteta opštinskom budžetu od 11,5 miliona eura, što su pokazali nalazi istrage u koje je redakcija imala uvid.

Spomenik korupcije: Akva park danas
Spomenik korupcije: Akva park danasfoto: Vuk Lajović

U ovom poslu, bili su uključeni skoro svi opštinski funkcioneri iz redova DPS-a kojima se sudilo, ili su bili pod istragom u okviru nekoliko korupcionaških afera koje su vodili Katnićevi istražitelji.

Od Marovića do Madone

Priča o vodenom gradu počela je krajem 2005. godine, kada je Skupština opštine (SO) Budva dala saglasnost da se parcela od devet hektara na brdu Topliš, gdje je bila divlja deponija, izda u dvodecenijski zakup. Opština je, na osnovu te odluke, raspisala međunarodni tender i formirala komisije za vrednovanje ponude i dodjelu zemljišta u zakup. Prvorangirani ponuđač, po ocjeni komisija, bila je kiparska firma “Numerico Trading Limited LLC” koja je ponudila 4,5 miliona eura.

Krajem novembra 2005. godine, advokatica Ana Đukanović, kao pravni zastupnik te kiparske kompanije, a na osnovu punomoćja, potpisuje i sastavlja statut i registraciju kćerke firme u Crnoj Gori “Aqua-park”.

Među osnivačima kiparske kompanije bio je i Miloš Marović, sin tadašnjeg direktora Političkog savjeta DPS-a Svetozara Marovića, osuđenog šefa budvanske kriminalne grupe, koji se godinama unazad nalazi u beogradu i izbjegava služenje zatvorske kazne.

Odmah nakon potpisivanja, uslijedio je i sporni aneks ugovora, kojim je Opština pristala, što je poslije potvrdila i SO Budva, da bude garant kiparskoj kompaniji za kredit od 1,59 miliona eura za kupovinu i nabavku opreme.

Prema nalazima iz istrage, u koje su “Vijesti” imale uvid, analizom je utvrđeno da je zloupotrebama opštinskog rukovodstva napravljena materijalna šteta Budvi od 11,5 miliona eura.

Naime, nije napravljen vodeni grad na brdu Topliš, a Opština je kasnije, preuzimjući firmu “Akva-park”, preuzela i obavezu da pored kredita od 1,59 miliona eura, plati i obaveze od 8,6 miliona koje je u međuvremenu napravila ta firma, izvodeći zemljane radove i pripremajući teren na pomenutoj lokaciji.

Kako kiparska kompanija nije ispunila ugovorene obaveze, krajem januara 2009. godine Opština preuzima firmu “Akva-park”, a sa njom i milionske obaveze. Za tu odluku tadašnji predsjednik Opštine, pokojni Rajko Kuljača nije pitao SO Budva.

Prema dokumentima iz istrage, analizom poslovne dokumentacije firme “Aqua-park”, Opština Budva je, između ostalog, preuzela da vrati i obaveze od nešto više od 800.000 eura koje nijesu bile direktno u vezi sa izgradnjom vodenog grada. Riječ je o 330 hiljada eura za organizaciju koncerta Madone i plaćanje nepostojećeg biznis-plana firmi “TOB CO” kao sponzorstvo za kulturnu manifestaciju “Budvansko ljeto” od gotovo 300 hiljada eura.

Upad inspektora u Opštinu

Krajem januara 2012. godine, inspektori odjeljenja specijalnog tužioca za organizovani kriminal ušli su u Opštinu Budva sa nalogom tužiteljke Đurđine Nine Ivanović i uzeli kompletnu dokumentaciju u vezi sa ugovorom lokalne uprave o izgradnji vodenog grada na brdu Topliš. Inspektori su tada oko 11 časova ušli u zgradu i do kasno uveče “pročešljali” opštinsku arhivu, te navodno svaki od dokumenata koji se odnosio na akva park odnijeli za Podgoricu.

Iz Opštine su tada odnijeti i kompjuteri. Međutim, nikada nije podignuta optužnica. Kada je u avgustu 2015. godine pohapšeno na desetine opštinskih funkcionera, u nekoliko korupcionaških afera, spekulisalo se da će na red doći i uključeni u aferu akva park, ali se to nije dogodilo.Iz Tužilaštva je u više navrata saopštavano da je predmet u fazi izviđaja, te da se rade vještačenja.

Bonus video: