Putni pravac Tomaševo-Vukanovićev-Sokolac, koji dalje gravitira prema selima Pisana Jela i Barice godinama se nalazi u veoma lošem stanju, a nakon najnovijih oštećenja mještani do kuća mogu samo terenskim vozilima.
Pored oskudnog ulaganja Opštine u ovaj kraj, štete u posljednje vrijeme su, kako kažu mještani, nanijeli koncesionari sa pretovarenim kamionima šumske građe.
U ovim živopisnim predjelima nalazi se selo Sokolac, koje je kako kažu mještani, jedno od rijetkih u Vraneškoj dolini koje nije pusto već se u njemu čuje graja oko tridestoro djece, ali do kojeg je teško doći izuzev terenskim vozilom.
Prema riječima mještanina Miodraga Čabarkape, put koji vodi do Sela Sokolac danas je više nego u katastrofalnom stanju.
“Asfalt koi je postavljen 1991. godine skoro više da i ne postoji. Smatramo da najveću krivicu za ovakvo stanje snose koncesionari, koji godinama eksplatišu drvenu gradju sa područja Sokolca, Pisane Jele i Barica, i koji su doveli do toga da bez terenaskog vozila ovim putem se ne može ići”, kazao je Čabarkapa.
Mještani kažu da ih muči što je dozvoljeno da koncesionari koji su nadležni za održavanje puta, lokalnim nasipom prekrivaju i dio oštećenog asfalta, što usljed padavina dovodi do spiranja nasipa i začepljavanja kanala.
“Tako prije dvije godine zbog začepljenih kanala a usred obilnih padavina došlo je do pojave klizišta i ugrožavanja kuća Čabarkapa u selu Vukanoviće, kuda ovaj putni pravac prolazi. Tada je Opština reagovala i pročistila na toj dionici kanale, postavila propusne cijevi. Međutim, poslije dvije godine imamo istu stvar, opet je put nasipan onoliko koliko to treba koncesionarima da sa teškim mašinama nastave izvoz građe, asfalt se i dalje prekriva lokalnim tamponom koi su prije par mjeseci vadili pokraj puta, usljed čega su doveli do potkopavanja puta i njegovog potonuća, pa se tih dana sa malim autom nije moglo ni proći”, priča Čabarkapa.
To je razlog što su, kako pričaju mještani, danas svi kanali i propusti začepljeni, a nasip je raznijela voda po putu i okolnim imanjima.
Željko Krgović je kazao da živi u Podgorici, dok u Sokolcu žive njegovi stari roditelji.
“Teško mi je kada vikendom putničkim vozilom ne možemo da dođemo normalno do svojih kuća . Svi pričaju da ljudi ostanu na selu, a sve se radi da ona opuste. Sramota je što je put u takvom stanju posljednjih 20 godina i što niko do sada nije ništa uradio za taj put”, kazao je Krgović.
On je istakao da su koncesionari iznijeli blago u šumama vrijedno milione a zauzvrat ostavili pusta sela i uništene puteve, umjesto da makar djelić sredstava ulaže u puteve.
Mjestani se pitaju da li će nadležni nešto učiniti da stanu ovakvom divljanju čovjeka ili će pak čekati prirodu da učini svoje,da usljed odrona koji se javljaju zatvori ovaj dio puta jer za njih put u ovakvom stanju i ne predstavlja neku korist.
Opština će napraviti pritisak da vrate puteve u prvobitno stanje
Iz bjelopoljske Opštine najavljuju više ulaganja u priključne puteve a ono što će odmah preduzeti je posredovanje sa nadležnim organima kako bi koncesionari što prije vratili put u prvobitno stanje.
Sekretar Sekretarijata za stambeno komunalne poslove i saobraćaj Dejan Luković je kazao da je Opština upoznata sa tim problemom sa putevima.
“Proteklih godina sredstva su uglavnom bila usmjeravana na izradu kapitalnih projekata, a među njima je izrada magistralnog puta Ribarevine - Pljevlja, tako da je manje sredstava bilo ulagano u bočne priključne puteve.
U narednom periodu sva sredstva Opštine namijenjena infrastruturi biće umjerena na popravku priključnih lokalnih puteva, tako da se nadamo da ćemo ovaj put sanirati.
Svjesni smo da su koncesionari oštetili puteve, iako nemamo ingerencije nad njima naredne sedmice ćemo posredovati između njih i nadležnih organa da sve puteve na kojima su nanijeli štete što prije vrate u prvobitno stanje”, kazao je Luković.
Iz Komunalne policije su saopštili da će ovih dana kontaktirati nadležne organe da što prije izvrše kontrolu mogućih pretovara kamiona, što će spriječiti dalje štete na putnoj infrastrukturi.
Bonus video: