Centar za kulturu u Ulcinju suočava se sa velikim problemima, ulaganja prioritet

"Tragično je da djeca odrastaju bez kulturnih aktivnosti..."

8901 pregleda 0 komentar(a)
Prokišnjavanje prostorija veliki problem: Adriana Hodža, Foto: Privatna arhiva
Prokišnjavanje prostorija veliki problem: Adriana Hodža, Foto: Privatna arhiva

Centar za kulturu u Ulcinju suočava se sa brojnim, ozbiljnim problemima, ali krovna kulturna institucija grada neće odustati od ambicije da kvalitetnim programima vrati publiku, trudeći se da kanališe interesovanja djece i omladine za kulturne vrijednosti i da stvori što bolje uslove za rad zaposlenih.

To je u razgovoru za “Vijesti” poručila direktorica te ustanove Adriana Hodža, pojasnivši da naslijeđeni dugovi i brojni sudski procesi sa bivšim članovima Upravnih odbora i nekim zaposlenim otežavaju rad Centra.

“Osim toga, Centar za kulturu ima ozbiljne probleme u infrastrukturi zbog prodora vode u vrijeme velikih kiša, s kojima se suočavamo godinama. Pošto su prostori veliki i gotovo svaki dio zahtijeva renoviranje, a nedostaje nam i osoblje, teško je sve srediti u kratkom roku. S obzirom na naš godišnji budžet, moguća ulaganja su minimalna”, kazala je Hodža.

Navela je da je toku renoviranje kancelarije zajedničke službe.

“Nakon toga ćemo nastaviti sa nabavkom radne opreme, kompjutera i slično. Kada je riječ o renoviranju Biblioteke, moramo prikupiti sredstva jer je to veće i ozbiljnije ulaganje, koje Centar ne može samostalno pokriti”.

Podsjetila je na problem u vezi projekta “Konzervatorski projekat sanacije objekta u sklopu Muzeja Stari grad-Ulcinj”, čija realizacija ni nakon dvije godine nije završena, iako je izvođaču radova isplaćen novac.

To je projekat kancelarije za IPA projekte, podržan i od Opštine Ulcinj.

“Realizacija projekta počela je 2022. godine, pri čemu je Centar za kulturu bio zanemaren, dok posljedice ovog projekta snosi upravo Centar i dan danas. Iako su izvođaču isplaćena sredstva predviđena ugovorom, projekat nije završen. Ovo je treća turistička sezona u kojoj Centar radi po simboličnoj cijeni ulaznice, jer je Etnografska zbirka zatvorena, a Arheološka zbirka je do početka ljeta bila bez struje. Ova situacija za nas predstavlja ozbiljan problem, te se nadamo da će projekat konačno biti završen do kraja septembra”.

Hodža je poručila da Centar mora imati jasnu strategiju podržanu od Opštine kao osnivača.

“Ubuduće, projekte koji se rade za Centar za kulturu trebalo bi zajednički pisati kako bi se izbjegle greške i problemi, kao što je bio slučaj sa poslednjim projektom u Muzeju. Neophodno je da se kultura tretira kao prioritet. Moramo biti svjesni da naša djeca rastu danas, i tragično je da odrastaju bez kulturnih aktivnosti. Stoga, finansiranje kulture nije potrebno zbog zaposlenih u Centru za kulturu, već zbog naše djece i građana”.

Smatra da Sajam knjiga, koji se tradicionalno održava svakog ljeta već više od dvije decenije, predstavlja prvu aktivnost koja zahtijeva temeljnu promjenu.

“Za ovu aktivnost, Centar mora imati veći uticaj kao organizator, jer ima sve preduslove da ovaj događaj podigne na viši nivo. Kao što se pokazalo ove godine sa Ljetnjom scenom, koja je imala rekordnu posjećenost i kvalitetan program. Nakon određenog vremena, sve treba osvježiti i promijeniti. Moramo donijeti nove ideje, biti originalni i u korak s vremenom”.

Ocijenila da je Ljetnja scena ove godine, raznovrsnim i kvalitetnim sadržajima, oduševila sve koji su imali priliku da prisustvuju programima unutar zidina Starog grada i na Pristanu.

“Ove godine, Ministarstvo kulture i medija Crne Gore objavilo je javni poziv za prijavu različitih projekata. Za razliku od prošle, ove godine su kulturne institucije koje se finansiraju od strane lokalne samouprave imale pravo apliciranja. Projekat Centra za kulturu bio je vezan za festival ‘Ljetnja scena’ i dobio je finansijsku podršku Ministarstva kulture. Takođe, Ljetnja scena bila je podržana i od Turističke organizacije Ulcinj, a pokrivena je i sredstvima predviđenim finansijskim planom Centra za kulturu, koja su predviđena budžetom Opštine Ulcinj za Centar za kulturu”.

Navela je da će Centar za kulturu do kraja godine pripremiti kalendar kulturnih aktivnosti.

“Trudićemo se da donesemo što kvalitetniji program kako bismo vratili publiku i ponudili dobru opciju za kvalitetno provođenje slobodnog vremena i uživanje u pravoj umjetnosti. Da bismo imali kontinuirane programe, moramo imati finansijsku podršku. Kao neprofitabilna institucija kulture, potrebna nam je finansijska stabilnost, što je teško ostvarivo zbog naslijeđenih dugova koje Centar ima”.

Pored kulturnih aktivnosti, dodala je, u planu je i fokus na poboljšanje uslova rada u Biblioteci i Muzeju.

“Centar za kulturu će do kraja godine formirati klub čitalaca za djecu i odrasle, pripremiti pravni okvir za osnivanje ansambla pjesama i igara, kao i dječjeg pozorišta, koje će djelovati kao sekcije Centra za kulturu”, najavila je Hodža.

Raznovrsnost “Ljetnje scene”

Hodža je podsjetila da je ovogodišnji festival “Ljetnja scena” počeo 11. jula na Pristanu, koncertom Nacionalnog ansambla narodnih igara i pjesama “Šota” sa Kosova.

Nakon toga, 30. jula, u sklopu Zavičajnog muzeja u Starom gradu, održan je “Ahengu Shkodran”, koncert Skadarske gradske muzike, koji je izveo Kulturni centar “Pjeter Gaci” iz Skadra, kao i izložba slikara Xhevdet Spahija sa Kosova. Kasnije tokom avgusta, održan je koncert tenora Kastriota Tushe i braće Baruni iz Kruje, u saradnji sa Centom za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore, otvaranje Poetske Kalimere i večeri posvećene piscu Ismailu Kadareu, koji je nedavno preminuo.

Održane su i predstave u izvođenju dvojice komičara, Avnija Škodra iz Gnjilana i Bashkima Alaja iz Ulcinja, zatim predstava “Istina”, poznato djelo francuskog autora Florijana Zellera, koje je ujedno i najuspješnija predstava Teatra Gnjilana, izvedena više od 60 puta do sada.

Potom je na Maloj plaži održan recital koncert sopranistkinje Manjole Nallbani, a gostovale su i sopranistkinje iz Ulcinja, Gjylije Pelingu-Hoxha i Egzona Salaj i tradicionalni Sajam knjiga.

Tokom druge večeri Sajma održana je promocija djela italijanskog istoričara Italo Sarro, koji se bavi i istorijom nekih područja Ulcinja. Takođe, održana je i promocija knjige “Ko li mi te brani” autorke Jelene Jovetić.

Na Ljetnoj sceni, prvi put u Ulcinju, nastupio je i poznati crnogorski komičar Andrija Dabanović, a održan je i koncert klasične muzike “Trio”, sa pijanistkinjom Fatime Buzuku i violinistkinjama Blerinom Foto i Albom Lagji iz Tirane. Ta noć bila je kombinovana i sa izložbom slikarke Liridone Gjuka-Bogu iz Peći, koja je 1999. godine učestvovala na kolektivnoj izložbi u Ulcinju kada je imala samo 16 godina.

“Vrhunac Ljetnje scene bio je koncert poznate umjetnice Eline Duni, koja živi i radi u Švajcarskoj. Kombinacija tradicionalne i džez muzike stvorila je magičnu noć, koja će se dugo pamtiti po profesionalizmu, originalnošću i visokom umjetničkom nivou”, kazala je Hodža napominjući da Ljetnja scena nema komercijalni karakter, te da su svi sadržaji i nastupi besplatni i otvoreni za javnost.

Bonus video: