Ukoliko zamućenje Mareze potraje, stižu cisterne sa pitkom vodom na više lokacija u Podgorici

Razmatraju se lokacije kod Srednje stručne škole “Sergije Stanić”, kod tržnog centra “Big fešn” i Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore

42041 pregleda 39 reakcija 29 komentar(a)
Foto: Luka Zekovic
Foto: Luka Zekovic

Ukoliko potraje stanje sa zamućenjem na vodoizvorištu Mareza u mjeri da se ne može koristiti ni nakon što se prokuva, podgoričko preduzeće “Vodovod i kanalizacija” obezbijediće cisterne sa pitkom vodom na više lokacija u gradu, kazao je “Vijestima” direktor tog preduzeća Aleksandar Nišavić.

Podgorički Vodovod obavijestio je juče potrošače da su posljednje analize vode pokazale značajno povećanje mutnoće na izvorištu Mareza, a nakon obilnih padavina. Upozorili su i da se voda ne smije za piće koristiti ni nakon prokuvavanja.

“Vodovod i kanalizacija će u saradnji sa gradskim preduzećem “Čistoća”, koje posjeduje cisternu, obezbijediti pitku vodu za korisnike na nekoliko lokacija u gradu koje su definisane prema procjeni društva”, kazao je Nišavić.

Razmatraju se lokacije kod Srednje stručne škole “Sergije Stanić”, kod tržnog centra “Big fešn” i Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore.

Kako su “Vijestima” nedavno kazali iz Vodovoda vodoizvorište Mareza je na specifičnom terenu, zbog čega i dolazi do zamućenja.

Rješenje bi bilo izgradnja postrojenja za prečišćavanje vode, ali, kako je objasnio Nišavić, to nije i najbolje rješenje.

Prema njegovim riječima, mali je broj dana godišnje kada se dogodi zamućenje vodoizvorišta, zbog čega “izgradnja postrojena nije optimalno rješenje”.

Nišavić je precizirao da je crpna stanica “Mareza” zamućena približno 10 dana godišnje, a da bi postrojenje moralo raditi tokom cijele godine.

“To, sa tehničke strane, ne predstavlja optimalno rješenje”, naglasio je on.

On je tada obećao pomoć domaćinstvima tokom takvih dana.

“Kao što smo naveli, u pitanju je u prosjeku do 10 dana u toku godine, što, složićete se, nije predug period. Dodatno, uglavnom je u pitanju samo parametar mutnoće, dok su ostali mikrobiološki parametri u dozvoljenim granicama, te je i u ovom periodu uz prokuvavanje vode sa česme istu moguće koristiti. Ipak, potrudićemo se da nađemo rješenje i u ovim danima, obezbjeđivanjem cisterni pitke vode na određenim lokacijama ili na neki drugi dostupan način u datom trenutku”, naglasio je on.

Bonus video: