Zahtjev sudija Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici za poboljšanje uslova rada mora biti apsolutni prioritet Sudskom savjetu, Ministarstvu pravde, Vladi i Skupštini Crne Gore.
To su kazali izvršna direktorica Akcije za ljudska prava (HRA) Tea Gorjanc Prelević i advokati i saradnici HRA, Veselin Radulović i Darka Kisjelica, koji su iskazali podršku sudijama Specijalnog odjeljenja.
Sudije Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici su, u obraćanju Sudskom savjetu, Vrhovnom sudu, Ministarstvu pravde, predsjedniku Crne Gore, premijeru i Skupštini, poručile da problemi sa kojima se suočava to odjeljenje zahtijevaju hitno reagovanje i upozorile da će se broj predmeta u njihovom radu samo povećavati, ukoliko se postojeće stanje ne promijeni.
“Zahtjev sudija Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici predstavnicima vlasti za poboljšanje uslova rada mora biti apsolutni prioritet Sudskom savjetu, Ministarstvu pravde, Vladi i Skupštini, jer je tih osmoro sudija na braniku cijele države od organizovanog kriminala”, naveli su Gorjanc Prelević, Radulović i Kisjelica.
Oni su rekli da je javni apel sudija tog odjeljenja nesvakidašnji i hrabar potez, koji uliva nadu, jer u postojećim nemogućim uslovima pokazuju namjeru da nastave sa radom, a nijesu objavili da daju ostavke, ili da idu na bolovanje.
Gorjanc Prelević, Radulović i Kisjelica su poručili da time apel sudija predstavlja još veću obavezu za sve koji su nadležni da im obezbijede adekvatne radne uslove.
U saopštenju se navodi da HRA posebno pozdravlja i izraženu spremnost sudija Specijalnog odjeljenja Višeg suda da prođu veting.
„Taj neophodan proces doduše ne služi ubrzavanju suđenja, već tome da suđenja odgovore svrsi, dovedu do pravde i da se poveća povjerenje u one koji tu pravdu sprovode“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je osam sudija Specijalnog odjeljenja argumentovano upozorilo da je ukupan obim posla tog odjeljenja, u vidu broja zaostalih predmeta - 162.
Gorjanc Prelević, Radulović i Kisjelica su kazali da je veliki broj predmeta i deficit kadra uzrokovao prosječno trajanje prvostepenog postupka u tom odjeljenju od 482 dana, sudeći po Godišnjem izvještaju o radu za prošlu godinu.
„HRA očekuje da prvenstveno Sudski savjet, a onda i ministri pravde i finansija, kolege sudije i cjelokupna javnost, u skladu s nadležnostima, hitno pomognu prvenstveno rad Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici, koje je pred kolapsom, a onda i ostalim sudovima u kojima je stanje posebno teško“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da bi Sudski savjet trebalo hitno da organizuje sastanak sa predsjednikom Višeg suda u Podgorici, koji je i sudija Specijalnog odjeljenja.
Tema tog sastanka, kako su rekli Gorjanc Prelević, Radulović i Kisjelica, treba da bude povećanje broja sudija, sudijskih savjetnika, zapisničara i pripravnika.
Oni su kazali da u pogledu nedostajućih sudija treba hitno obezbijediti da u Specijalno odjeljenje Višeg suda u Podgorici na ispomoć dođu sudije iz Apelacionog, Višeg suda u Bijelom Polju, ili Vrhovnog suda.
„S druge strane, Sudski savjet mora da ubrza postupak izbora četvoro sudija u Viši sud u Podgorici, koji traje od aprila i koji je odložen jer još nijesu donijeta pravila za ocjenjivanje“, navodi se u saopštenju.
Neophodno je, kako su poručili Gorjanc Prelević, Radulović i Kisjelica, ubrzati i izbor šest savjetnika po javnom oglasu iz jula ove godine, da bi se sudijama olakšao rad i unaprijedila efikasnost.
Oni su istakli da je neophodan i hitan izbor predsjednika Vrhovnog suda, koji je nedopustivo dugo u VD stanju, već četiri godine.
„Poželjno bi bilo i da novi predsjednik/ca Vrhovnog suda ima iskustvo rada u Specijalnom odjeljenju Višeg suda u Podgorici“, dodaje se u saopštenju.
Gorjanc Prelević, Radulović i Kisjelica su rekli da prostorni kapaciteti Višeg suda u Podgorici, prije svega u pogledu sudnica, moraju da se povećaju.
„U tome bi mogao da pomogne i Osnovni sud u Podgorici, Pravni fakultet Univerziteta Crne Gore, Opština Podgorica i Narodna biblioteka „Radosav Ljumović““, kaže se u saopštenju.
Navodi se da su sve to zgrade u okruženju Višeg suda koje raspolažu prostorijama koje bi mogle da posluže i za suđenja, dok se ne izgradi Palata pravde.
„Takođe, za suđenja u kojima je manje učesnika u postupku mogle bi se koristiti i sudnice u Apelacionom i Vrhovnom sudu“, rekli su Gorjanc Prelević, Radulović i Kisjelica.
Oni su poručili da rad na izmjenama Zakonika o krivičnom postupku mora biti ubrzan, tako da se onemoguće ili obeshrabre zloupotrebe koje imaju za cilj neprestano odlaganje suđenja.
Kako su naveli, predloge samih sudija treba prioritetno uzeti u obzir.
Gorjanc Prelević, Radulović i Kisjelica su kazali da Ministarstvo finansija mora bez odlaganja pripremiti budžetski paket za neophodna personalna, prostorna i tehnička unapređenja za rad Specijalnog odeljenja Višeg suda.
Sudijama, kako su naglasili, treba povećati plate i konačno obezbijediti svu potrebnu opremu za snimanje suđenja, po uzoru na sudove iste nadležnosti u okruženju koji je odavno imaju.
„Odnos vlasti u Crnoj Gori prema rješavanju ovog ozbiljnog problema je pokazatelj njene posvećenosti vladavini prava i spremnosti da državu uvede u Evropsku uniju“, navodi se u saopštenju kojim su Gorjanc Prelević, Radulović i Kisjelica izrazili podršku sudijama Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorci.
Bonus video: