Sportska dvorana Ada u Pljevljima obustavila pružanje usluga korisnicima: Bez pomoći vlasti ne može dalje

Dat je rok Opštini i Vladi Crne Gore da do 15. novembra riješe stanje u dvorani kada će, ukoliko reakcija izostane, radikalizovati svoj protest

6854 pregleda 3 komentar(a)
Sa današnjeg sastanka, Foto: Sportska dvorana Ada
Sa današnjeg sastanka, Foto: Sportska dvorana Ada

Sportska dvorana Ada u Pljevljima danas je obustavila pružanje svojih usluga korisnicima, zbog nepostojanja uslova za rad uzrokovanih nagomilanim finansijskim i drugim problemima sa kojima se susreću u radu. To je saopšteno nakon sastanka koji su danas održali predstavnici uprave sa korisnicima njihovih usluga.

Dat je rok Opštini i Vladi Crne Gore da do 15. novembra riješe stanje u dvorani kada će, ukoliko reakcija izostane, radikalizovati svoj protest.

“Sportski centar 'Ada' je zbog nagomilanih dugogodišnjih problema doveden u situaciju da svojim korisnicima ne može više da servisira usluge. Podsjećanja radi, Sportski centar 'ADA' se već više od tri mjeseca nalazi u blokadi zbog nagomilanih i neizmirenih obaveza prema Čistoći Pljevlja, što je dovelo do raskida reprograma dugova prema Elektroprivredi Crne Gore, kao i izmirenja obaveza prema Poreskoj upravi Crne Gore i nemogučnosti nabavke ogreva za predstojeće zimske sezonu i adaptacije kotlarnice po preporukama nadležne inspekcije”, navodi se u saopštenju.

Ističu da je bez konkretnih i brzih reakcija lokalnih i državnih vlasti nemoguć nastavak rada dvorane koja je od javnog interesa za Pljevlja i Crnu Goru.

“Sportski centar 'Ada' nema više vremena za čekanje i i pregovore Vlade i Opštine Pljevlja, njemu su potrebni konkretni koraci i mjere kako bi mogli nastaviti sa servisiranjem svojih usluga korisnicima koji zavise od njih. Pljevlja spadaju u jedan od najzagađenijih gradova Evrope i bavljenje sportom za našu djecu predstavlja jedini način da se pravilno razvijajaju, da ne budu na ulici i iskušenju da krenu putem kojim ne treba da idu jer svi znamo da je u 'zdravom, tijelu i zdrav duh'! U Sportskom centru 'Ada' treniraju sportisti grada Pljevalja, drže nastavu fizičkog vaspitanja učenici Srednje stručne škole, održavaju se važni sportski događaji koji okupljaju veliki broj naših sugrađana. Ovim putem mi sportski radnici Opštine Pljevlja, profesori fizičkog vaspitanja Srednje stručne škole, uprava i zaposleni u SC Ada molimo Vladu i Opštinu Pljevlja i sve one koji mogu pomoći opstanku ove ustanove od javnog interesa da pomognu kako bi ovaj objekat nastavio sa radom i ostao ponos Pljevalja i Pljevljaka”, navodi se na kraju saopštenja .

Zbog blokade računa zaposlenima nijesu isplaćene tri zarade.

"Četvrtu platu zarađujemo, a ne možemo ni dugove povjeriocima da izmirimo", rekao je Vukićević.

Zbog blokade računa na iznos od oko 70 hiljada eura, i nemogućnosti izmirivanja obaveza Elektroprivreda je raskinula reprogram duga, za utrošenu električnu energiju, pa u dvorani očekuju da im uskoro isključe i struju.

Zaključno sa avgustom, dug Ade za struju iznosi preko 50.000 eura.

Dvorana nije u mogućnosti da potpali kotlove, iako se temperature spuštaju ispod nule jer do 15. septembra nijesu otklonjene nepravilnosti u kotlarnici na koje je ukazao još u februaru ekološki inspektor Velibor Kljajević.

"Nalaže se SC Ada da preduzme odgovarajuće tehničke mjere na postrojenju kotlarnice u vlasništvo Ade u cilju smanjenja opasnih i zagađujućih materija i nakon toga izvrši mjerenja i dostavi ih ekološkoj inspekciji na uvid. Rok za izvršenje mjere je 15.9.2024", navodi se u rješenju ekološkog inspektora.

Ada Pljevlja
Ada Pljevljafoto: Goran Malidžan

Inspektor je konstatovao da su koncentracije praškastih i drugih zagađujućih materija bile iznad propisanih vrijednosti.

Vukićević je kazao da nijesu ništa preduzeli kako bi smanjili zagađenje na koje je ukazao inspektor jer dvorana nema novca da bi te poslove realizovala.

"Kotlarnica je dotrajala jer je stara 25 godina i mora se remontovati, a za to trebaju ozbiljna sredstva. Bez grijanja treninge u dvorani je nemoguće održavati", dodao je on.

Iz Opštine Pljevlja nedavno su kazali da su spremni da preuzmu upravljanje i vlasništvo od države nad Adom, ukoliko sadašnji vlasnici izmire zaostala dugovanja.

Kako je pojašenjeno Opština bi učestovala u izmirenju zaostalog duga procentualno svom udjelu u vlasništvu dvorane.

Opština Pljevlja vlasnik je 12,89 odsto sportske dvorane u Pljevljima, Vlada Crne Gore – Ministarstvo finansija 57,88 odsto , Direkcija javnih radova 25,96 i ostali koji su kao donatori učestvovali u njenoj izgradnji 3,27 odsto.

“Opština nema zakonsku osnovu, niti smije učestvovati u vraćanju dugova kada su doprinosi u pitanju jer je većinski vlasnik država. Po meni najgori je ovaj sadašnji način dvostrukog vlasništva. Ili da dvorana bude vlasništvo države ili opštine. Insistirao sam na sastanku u Podgorici da riješe dug za doprinose, a mi ćemo u lokalnoj upravi naći model za ostatak duga. Opština shodno vlasničkom udjelu treba da učestvuje sa šezdesetak eura. Vlada ima mogućnost državne pomoći do 200.000 eura, ali nam opet ostaje 200.000 neriješenih. Opština nije kamen spoticanja za dvoranu. Mi ćemo sjutra preuzeti dvoranu, ali hoćemo da bude na nuli i da je pripojimo možda Centru za sport i rekreaciju i preuzmemo zaposlene da to bude jedna cjelina”, rekao je nedavno potpredsjednik Opštine Darko Gazdić.

Kazao je da dvorana u Pljevljima jedina u Crnoj Gori nije vlasništvo opštine.

Dugovi iz prethodnog perioda dostigli su iznos od 460.000 eura, od čega se Poreskoj upravi duguje preko 300.000 eura.

Planirani prihodi za ovu godinu su 138.000 eura, najviše od izdavanja poslovnih prostora 50.000 eura, a 40.000 za izdavanje velike sale za utakmice i treninge i rekreaciju. Od izdavanja male sale Srednjoj stručnoj školi planiran je prihod od 8.000 eura, donacija 25.000, donacija 25.000, od naplate toplotne energije 10.000 eura, i 5.000 eura od prihoda od turnira i drugih manifestacija.

U dvorani trenutno je zaposleno sedam radnika na neodređeno vrijeme, a tokom sezone loženja upošljavaju se dva radnika u kotlarnici.

Radnici primaju minimalne zarade, a i starosna struktura zaposlenih je nepovoljna. Najstariji radnik ima 64 godine, a najmlađi 46. Neki od njih, iako imaju uslove za penziju, nisu u mogućnosti da je ostvare zbog neuplaćenih poreza i doprinosa..

Rudnik uglja jedino je preduzeće koje je dvoranu sponzorisalo kroz donacije za ugalj.

RK Rudar: Odgovorni da riješe probleme Ade, sada smo na vrhu tabele, a od vas zavisi gdje ćemo biti na kraju sezone

Saopštenjem se oglasio i Rukometni klub Rudar, iz kojeg su pozvali odgovorne da riješe probleme sa kojima u radu se suočava Ada.

"Poštovani prijatelji, svi vi kojima su sport i Pljevlja u srcu, želimo da vas obavjestimo da smo od danas bez uslova za trening u našoj dvorani Ada zbog problema u radu iste! Ne možemo da ćutimo, a da nam se naša sportska kuća urušava. Ne ulazeći u to ko je kriv, pozivamo, apelujemo, molimo sve one koji odlučuju o sudbini Sportskog centra Ada da bez odlaganja pristupe rješavanju problema sa funkcionisanjem iste jer je ugrožen pljevaljski sport, koji je obraz ovog grada. Naš klub se bori za titulu uz veliki trud i entuzijazam svih u klubu. Sada smo na vrhu tabele odakle vam šaljemo apele, bolje reći vapaje, ne samo trenutne nego i mnogih generacija prije i onih koji tek dolaze ne dajte da se ugasi pljevaljski sport naš prepoznatljiv brend", navodi se u saopštenju RK Rudar.

Podsjetili su da u klubu trenutno trenira oko 100 djece i mladih, a da danas reprezentativne boje brane tri njihova bivša seniora i značajan broj reprezentativaca u mlađim selekcijama.

"Sada smo na vrhu, a od vas koji odlučujete zavisi gdje ćemo biti na kraju sezone", navodi se u saopštenju.

Bonus video: