Sastanak Bjekovića i Rajzing Rajnke: Ljudska prava da ostanu u fokusu institucija

„U Crnoj Gori i dalje imamo dosta polarizovano i podijeljeno društvo i tenzije u političkom diskursu, koji se nerijetko prelivaju na čitavo društvo”, rekao je Bjeković

4794 pregleda 0 komentar(a)
Sa sastanka, Foto: Zaštitnik ljudskih prava i sloboda
Sa sastanka, Foto: Zaštitnik ljudskih prava i sloboda

Crna Gora treba da nastavi jačanje stabilnosti i otpornosti institucija, kako bi ljudska prava i slobode građana ostali u njihovom fokusu, bez obzira na političke i druge društvene procese, ocijenjeno je na sastanku ombudsmana Siniše Bjekovića i američke ambasadorke Džudi Rajzing Rajnke.

Bjeković je, kako je saopšteno iz institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, ukazao na bojazan da su ljudska prava nestala iz vrha agendi širom Evrope, što za posljedicu ima rast radikalizma, ekstremizma i različitih formi nasilja.

„U Crnoj Gori i dalje imamo dosta polarizovano i podijeljeno društvo i tenzije u političkom diskursu, koji se nerijetko prelivaju na čitavo društvo”, rekao je Bjeković.

On je kazao da je, nažalost, nasilje prisutno u mnogim oblicima i da posebno zabrinjava što je jako izraženo među djecom i mladima, naročito u onlajn /online/ sferi.

“Mada smo svjedoci i veoma brutalnih primjera vršnjačkog nasilja u realnom životu“, naveo je Bjeković.

S tim u vezi, on je naglasio važnost i ulogu obrazovnog sistema, ali i generalno potrebu većeg angažmana cijelog društva, kako bi smanjili uticaj diskriminatornih obrazaca ponašanja, stereotipa i predrasuda na formiranje stavova djece i mladih.

“Na sastanku je istaknuto da u daljim reformskim procesima Crne Gore treba veći fokus staviti na potrebe i ulogu lokalnih sredina, posebno u vezi sa jačanjem društvene kohezije”, kaže se u saopštenju.

Bjeković je naveo da će institucija u tom pravcu dati doprinos kroz projekat sa UNICEF-om i UNDP-em, posebno u vezi sa govorom mržnje, jačanjem društvene kohezije i stvaranjem tolerantnog okruženja, naročito u mješovitim sredinama.

Rajnke je, kako je saopšteno, istakla važnost uloge Ombudsmana i neophodnost da Vlada i drugi državni organi budu partneri toj instituciji na zaštiti i unapređenju ljudskih prava građana.

Ona je naglasila da su ljudska prava i njihova promocija neodvojivi dio procesa evroatlantskih integracija Crne Gore.

“Sagovornici su se saglasili o važnosti insistiranja na dosljednom poštovanju mišljenja Ombudsmana od strane nadležnih organa”, kaže se u saopštenju.

To će, kako su rekli iz institucije Zaštitnika, snažiti kapacitete i stabilnost pojedinačnih institucija, ali i doprinijeti daljoj profesionalizaciji rada javne uprave generalno.

“Takođe, uočena je potreba na dodatnom angažovanju u obuci i treningu policijskih službenika, kako u prevenciji torture, tako i u formi sticanja saznanja o socijalno prihvatljivim obrascima, radi jačanja uloge policije u sprečavanju nasilja, diskriminacije i zločina iz mržnje”, navodi se u saopštenju.

Iz institucije Zaštitnika su rekli da je iskazana obostrana volja da se dosadašnja dobra saradnja nastavi i konkretizuje u specifičnim oblastima, u vezi sa čim će uslijediti sastanci nadležnih sektora.

Na sastanku je, kako je saopšteno, razgovarano i o aktivnostima Zaštitnika kao Nezavisnog mehanizma za prevenciju torture i institucionalnog mehanizma za zaštitu od diskriminacije.

“Bjeković je predstavio očekivanja u vezi sa radom na izmjenama Zakona o Zaštitniku, kojim bi u prvom planu trebalo da se unaprijedi nezavisnost u skladu sa međunarodnim standardima ljudskih prava, a što se dominantno odnosi na način zapošljavanja kadra, izbora ombudsmana, finansijsku nezavisnost i poštovanje preporuka”, kaže se u saopštenju.

Bonus video: