"O romskom jeziku treba pričati stalno, a ne samo 5. novembra"

Predsjednik Skupštine opštine, Nemanja Vuković, kazao je da je osnivanjem Omladinskog parlamenta poslata poruka da Nikšić vodi računa o svim svojim građanima, da smo svi jednaki i da svi zajedno želimo da gradimo bolju budućnost za sve nas i za generacije koje dolaze

3093 pregleda 2 komentar(a)
Foto: CAREP
Foto: CAREP

Nevladina organizacija (NVO) Centar za afirmaciju RE populacije (CAREP) obilježavajući Međunarodni dan romskog jezika, organizovala je manifestaciju kako bi skrenuli pažnju da je za identitet nekog naroda, ili zajednice, bitan jezik, a da je romski jezik u opasnosti jer je u izumiranju.

Nardi Ahtmetović, izvršni direrktor CAREP-a istakao je značaj obilježavanja Međunarodnog dana romskog jezika i podsjetio na važnost očuvanja jezika. Istakao je da je za RE zajednicu ovaj 5. novembar posebno značajan jer je u Nikšiću formiran prvi Omladinski parlament Roma i Egipćana.

„Jezik je bitna komponenta identiteta. Mi u Crnoj Gori imamo nekoliko problema s tim, jer smo jedna od rijetkih država koja praktično diskriminiše većinski jezik svog stanovništva. Ali, tako je i sa nekim manjinskim jezicima i u tom smislu položaj romskog jezika u Crnoj Gori treba u budućnosti poboljšavati. Romsko stanovništvo je mnogo toga dalo i Crnoj Gori i čitavom regionu i mi im mnogo toga dugujemo. Nadam se da kroz ove aktivnosti i ovu podršku koju dajemo počinjemo da vraćamo makar dio tog duga, a u budućnosti ćemo gledati da to svakako bude i više od ovoga i u skladu sa onim što vi kao zajednica zaslužujete“, poručio je predsjednik Opštine Marko Kovačević prisjećajući se njegovih drugara Roma iz djetinjstva koji su ga naučili mnogim životnim lekcijama.

Predsjednik Skupštine opštine, Nemanja Vuković, kazao je da je osnivanjem Omladinskog parlamenta poslata poruka da Nikšić vodi računa o svim svojim građanima, da smo svi jednaki i da svi zajedno želimo da gradimo bolju budućnost za sve nas i za generacije koje dolaze.

„Zajedno smo poslali poruku da želimo da se borimo protiv diskriminacije, etničke distance, da čuvamo naše posebnosti i osobenosti, da iako smo različiti po brojnim aspektima vjerujem da smo svi isti u našim namjerama da ovu zemlju i ovaj grad učinimo boljim mjestom za život svakog našeg građanina. Čuvajte svoju kulturu, čuvajte svoju tradiciju, čuvajte svoj jezik, budite ponosni na to što jeste, gradite i jačajte vašu zajednicu i samo tako ćemo svi zajedno napraviti bolji Nikšić i bolju Crnu Goru“, poručio je Vuković.

Na panel diskusiji na temu „Značaj očuvanja romskog jezika“, na kojoj su govorili mr Sokolj Beganaj, romski pisac, Fana Delija, izvršna koorinatorka NVO Centar za romske inicijative, Irena Vasiljević, direktorica JU OŠ „Mileva Lajović Lalatović“ i Mensur Šalja, predsjednik Romskog savjeta, rečeno je da se romskom jeziku mora posvetiti mnogo veća pažnja i to svakog dana, a ne samo 5. novembra, kao i da je potreban bolje uređen obrazovni sistem kako ne bi došlo do izumiranja tog jezika. Moderator diskusije bio je Ahmetović.

„Kada bismo imali mogućnost da učimo romski jezik u školama, situacija bi bila drugačija. Imali smo više pokušaja da se romski jezik uvede u obrazovne institucije, međutim za sada nam to nije pošlo za rukom i to u prvom redu što nemamo kadra – lingviste koji se bave romskim jezikom, eksperte, nemamo edukovani prosvjetni kadar koji mogu predavati romski jezik, obučene ljude koji poznaju romsku tradiciju, običaje i sve ono što krasi romsku populaciju“, kazao je Beganaj, koji je nacionalni koordinator za praćenje sprovođenja Strategije socijalne inkluzije Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2021-2025 i načelnik Odjeljenja za unapređenje i zaštitu prava Roma i Egipćana u Ministasrtvu ljudskih i manjinskih prava.

Podsjetio je da je urađen prvi romski bukvar u Crnoj Gori, kao i da je sa Filološkim fakultetom planirano uvođenje magistarskih studija za romski jezik po uzoru na Hrvatsku.

U sklopu manifestacije prikazan je film “Biser Crne Gore”, posvećen kulturnom bogatstvu etničkih zajednica u Crnoj Gori, Maja Dukić iz KUD-a „Duga Montenegro“ i producentkinja filma , kazala je da je ovakav vid promocije narodnih nošnji važan za upoznavanje interkulturalizma na pravi način, kao i da je u ovom formatu po prvi put prikazana narodna romska nošnja.

Organizovana je i izložba fotografija na kojoj su prikazane istorijske ličnosti iz romske zajednice, ali i rad NVO koje se bave afirmacijom romske populacije – CAREP, Centar za romske inicijative, Alfa centar i Defendologija.

Za kraj večeri, priređen je kulturno-umjetnički program u kome su učešće uzeli recitatori Melisa Ajvaz, Mona Beslimaj, Beriša Bajram i Medin Ferizi, mladi CAREP-a koji su se predstavili plesnom koreografijom.

Program je vodila Tijana Krunić.

Bonus video: