Ljekari moraju imati bolju pravnu zaštitu na radnom mjestu, ali moraju biti osnaženi i institucionalni mehanizmi kroz koje će pacijenti moći da upućuju i rješavaju svoje primjedbe, ocijenjeno je tokom sastanka ministra pravde Bojana Božovića sa predstavnicima Sindikata doktora medicine, Ljekarske komore, Ministarstva zdravlja i Tužilačkog savjeta.
“Vijestima” je iz Sindikata doktora medicine (SDMCG) rečeno da je sastanak organizovan na poziv ministra pravde Bojana Božovića, koji je sa saradnicima saslušao predloge predstavnika ljekara.
“Pored povećane pravne zaštite ljekara koja se želi postići izmjenama zakona svi prisutni su se složili da je potrebno snažiti institucionalne mehanizme kroz koje će pacijenti moći svoje primjedbe da upućuju i rješavaju. Na sastanku je naglašeno da se nakon počinjenog incidenta više niko ne bavi uzrocima nezadovoljstva pacijenata, već se samo bavimo posljedicom. Time sistem gubi dragocjene informacije gdje se organizacija rada može unaprijediti shodno primjedbi pacijenta”, naveli su iz SDMCG.
Precizirali su da će njihovi i predstavnici Ljekarske komore izraditi novi predlog teksta krivičnog djela “Napad na ljekara pri pružanju ljekarske pomoći”, koji će se kasnije u saradnji sa predstavnicima Ministarstva pravde usavršiti i u konačnom, u zakonskoj proceduri integrisati u Krivični zakonik.
“Nakon incidenta u Pljevljima, Dom zdravlja Pljevlja suočio se izazovima organizacije pružanja neprekidne neuropsihijatrijske zdravstvene zaštite. Upravo zato ističemo da su posljedice napada na ljekare pri pružanju zdravstvene usluge dalekosežne po zdravstveni sistem, ugrožavaju dostupnost i pravovremenost zdravstvene usluge. Upravo zato je važno razviti što snažnije mehanizme zaštite ljekara ali isto tako snažne mehanizme zaštite interesa pacijenata koji na efikasan način mogu upućivati primjedbe i rješavati probleme koji su povezani sa dobijanjem pravovremene i adekvatne zdravstvene zaštite”, poručila je predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić.
Bonus video: