Himalaji su san svakog visokogorca

Planinari iz Crne Gore Boris Čelebić i Ćazim Fetahović u odvojenim ekspedicijama popeli su se na Island Peak, jedan od himalajskih vrhova preko 6.000 metara. Gusinjanin Dino Mulamekić, iako nije bio sa njima do kraja, zahvalan na prvom iskustvu van Evrope i jer je prvi put osjetio vazduh na preko 5.000

15970 pregleda 10 komentar(a)
Zahvalan na podršci da on kao mlađi planinar bude dio ekspedicije: Dino Mulamekić (lijevo) i Ćazim Fetahović (desno), Foto: Privatna arhiva
Zahvalan na podršci da on kao mlađi planinar bude dio ekspedicije: Dino Mulamekić (lijevo) i Ćazim Fetahović (desno), Foto: Privatna arhiva

Crnogorski planinari Boris Čelebić i Ćazim Fetahović u tri dana su se, u odvojenim ekspedicijama, uspješno popeli na Island Peak, 6.189 metara visok vrh u Himalajima.

Čelebić, član Planinarskog kluba “Komovi” iz Podgorice, na Island Peak popeo se prvog dana novembra, dok je Fetahović, član Planinarskog kluba “Jelenčica” iz Rožaja, na Island Peaku bio dva dana kasnije.

Čelebić je na Himalaje pošao sa grupom Extreme Summit Team iz Srbije, dok je Fetahović dio crnogorske “Ekspedicije Island Peak 2024”, u kojoj je i 26-godišnji Dino Mulamekić, iz Planinarskog kluba “Očnjak”, iz Gusinja. Mulamekić zbog zdravstvenih razloga, nakon što se uspješno popeo na dva himalajska vrha preko 5.000 metara, nije nastavljao uspon na Island Peak.

“San svakog visokogorca je da osjeti duh i energiju Himalaja”, rekao je za “Vijesti” Fetahović, kojem ovo nije prva međunarodna ekspedicija ni pohod.

Boris Čelebić (desno) sa ekipom sa kojom se popeo na Island Peak
Boris Čelebić (desno) sa ekipom sa kojom se popeo na Island Peakfoto: Privatna arhiva

Član rožajskog kluba “Jelenčica” ranije se popeo na Elbrus, najviši vrh Evrope, na 5.642 metra, Daramand, najviši vrh Irana, čija je visina 5.609 metara. Iza njega su i vrhovi Ararat (5.137, Turska), najviši vrh Zapadne Evrope Monblan (4.810), Brajthorn (4.160, Švajcarska), Gran Paradiso (4.061, Italija), Grossglockner (Austrija, 3.798), više vrhova na Dolomitima, među kojima i najviši Marmolada, čija je visina 3.343 metra, Pic Boe (3.152), Monte Paterno (2.744), najviši vrh Bugarske i Balkanskog poluostrva Musala (2.925), Olimp, Triglav...

Dodaje i da sve što je iskusio do sada, ne može da se uporedi sa doživljajem uspona na Himalajima.

“Himalaji su nešto posebno! Očarao me narod Sherpa koji živi na tim visinama! Oni su posebno genetski predisponirani da mogu da žive na tim visinama. Bez njih ekspedicije na najviše vrhove Himalaja nisu moguće”, kaže.

Fetahović je na Island Peak (Imja Tse) izašao u jutro 3. novembra.

“Trećeg novembra u devet sati i četiri minuta po nepalskom vremenu, zavijorila se crnogorska zastava visoko na Island Peaku, 6.186 metara, jednom od najpopularnijih i najizazovnijih vrhova Himalaja”, rekao je on, dodajući da je uspon izveden iz visinskog kampa na 5.600 metara, gdje je Fetahović stigao dan ranije.

Prije završnog uspona na Island Peak, Fetahović i Mulamekić popeli su se na još dva Himalajska vrha iznad 5.000 metara, Nankartshang Peak visine 5.083 metra i Kala Phatar, čija je visina 5.545 metra.

Za 26-godišnjeg Dina Mulamekića ovo je prva ekspedicija van Evrope.

“Himalaji, reklo bi se, kao i svaki planinski vijenac, ali nisu, ovaj je veličanstven! Naša ekspedicija je bila skromna, dva člana, Ćazim i ja, nekoliko vrhova u planu... Posebno sam ponosan na mog prijatelja Ćazima koji je uspio da ostvari sve ono zbog čega smo tu. Nažalost, ja sam zbog prehlade koja me zadesila tokom ekspedicije i nakon konsultacije sa doktorom, morao da se vratim”, kazao je on.

Dodaje da je za njega ovo jedno ogromno iskustvo.

“Lijep je osjećaj i kada vas na visini od preko 5.300 metara planina prodrma, pa osjetite ono što prije niste, a to su simptomi visine. Zbog toga i volimo ići gore, taj osjećaj koliko smo mali, zapravo veliki je osjećaj. Uporediti ovakvo iskustvo sa svojih 26 godina teško da mogu sa bilo čime, za mene je ovo prva ekspedicija van Evrope i najviša tačka na kojoj sam stajao, vrh Kalaphatar, na 5.644 metra”, rekao je za “Vijesti” Mulamekić.

Zahvalan je Fetahoviću na podršci da on kao mlađi planinar bude dio ekspedicije:

“Uz iskusne prijatelje, koji decenijama planinare, organizuju visokogorske ekspedicije, mnogo je lakše sve savladati, naučiti i postići ono zbog čega smo tu. Zahvalan sam prijateljima koji nesebično dijele mlađima inpute i sve ono što je potrebno za ovakve visine i planine. Ponosan sam na svog prijatelja, koji je zastavu naše države iznio na vrh 6.196 metara”.

Na Himalajima se nalazi najviši vrh na svijetu, Mont Everest. Na taj vrh, na 8.848 metara, crnogorska alpinistička ekspedicija popela se 23. maja 2010. godine. U toj ekspediciji bili su Nikšićani Marko Blečić, Đorđije Vujičić i Dragutin Šlagi Vujačić, iz Planinarsko-sportskog kluba “Javorak”. Taj njihov sportski podvig upisao je Crnu Goru kao 65. državu svijeta čija zastava je iznijeta na “krov svijeta”.

Dvije godine prije toga, 4. oktobra 2008, tadašnji predsjednik Planinarskog saveza Crne Gore Dragan Bulatović, i njegov klupski drug iz PK “Visokogorci”, pokojni Milan Radović, popeli su se na himalajski vrh Manaslu visok 8.163 metra.

Na Island Peak, iz Crne Gore ranije su se popeli Semir Kardović iz Rožaja (2012), Biljana Medenica iz Podgorice (2017)... Na ta vrh Himalaja uspješno su se prošle godine popeli i Nikšićanin Nikola Čvorović, Mojkovčanka Ana Medojević, Žabljačanin Branko Tomić i Kolašinac Branko Živković.

Na Island Peak prvi se su 1953. godine popeli članovi britanske ekspedicije, tokom priprema za prvi uspon na Mont Everest. Jedan od članova tima, Erik Šipton, 1952. godine nazvao je taj vrh “Island Peak”, a naziv “Imja Tse” vrh je dobio skoro tri decenije kasnije, 1983. Vrh je okružen divovima Lhotse (8.501 m) i Nuptse (7.861m), dok se sa vrha vide još dva visine preko 8.000 metara, Cho-Oyu (8.201 m) i Makalu (8.463 m).

Na Island Peak prvi se su 1953. godine popeli članovi britanske ekspedicije, tokom priprema za prvi uspon na Mont Everest. Jedan od članova tima, Erik Šipton, 1952. godine nazvao je taj vrh “Island Peak”, a naziv “Imja Tse” vrh je dobio skoro tri decenije kasnije, 1983.

Bonus video: