Organi javnog sektora u prošloj godini uplatili su medijima oko 7,2 miliona eura za javne i druge ugovorne usluge i oglašavanje, dok je, prema evidenciji medija, taj iznos manji za oko milion.
Prema podacima koje je Vladi dostavio dio osnivača medija, organi javnog sektora tokom prošle godine uplatili su im oko 6,1 miliona eura, od čega 5,3 za javne usluge, a oko 850.000 za oglašavanje i druge ugovorne usluge.
Iako je porastao broj osnivača medija i organa javnog sektora koji poštuju odredbe Zakona o medijima koji se odnose na transparentnost finansiranja iz javnih prihoda, Ministarstvo kulture i medija najavilo je da će protiv onih koji to ne čine pokrenuti prekršajni postupak.
Ministarstvo konstatuje da su osnivači medija ispoštovali određeni nivo transparentnosti. Izvještaj pokazuje da je od ukupno 198 osnivača čiji su mediji upisani u Evidenciju, podatke o finansiranju iz javnih prihoda dostavilo 111, odnosno 56 odsto. U poređenju sa prethodnim izvještajem za 2022. godinu bilježi se blagi pad broja osnivača medija koji su dostavili podatke.
“U prethodnom izvještajnom periodu podatke o transparentnosti finansiranja iz javnih prihoda dostavilo je 62 odsto medija upisanih u evidenciju, s tim što je u 2022. godini bio veći i broj medija koji su bili predmet obrade - 201”, navodi se u izvještaju.
Ministarstvo konstatuje da u Evidenciji medija, koju vodi taj Vladin resor, postoji i dalje veliki broj medija koji su neaktivni, uključujući i one čiji su osnivači u postupku stečaja ili likvidacije, tako da je broj aktivnih medija manji u odnosu na ukupan broj upisanih.
U izvještaju piše i da su organi javnog sektora, takođe, pokazali određeni nivo transparentnosti, jer je od ukupno 657 podatke dostavilo 430 organa - 64 odsto.
“U poređenju sa prethodnim izvještanjim periodom od 1. januara do 31. decembra 2022. godine, evidentno je da se radi o velikom napretku u dosljednom poštovanju zakonskih obaveza kada se radi o podacima koje su dostavili organi javnog sektora, budući da je u navedenom izvještaju podatke dostavilo 27,8 odsto organa javnog sektora, što je više od dva puta u ovom izvještajnom period”, navodi se u dokumentu Direktorata za medije kojim rukovodi Neđeljko Rudović.
Izvještaj pokazuje da i u prošloj godini postoje razlike u procentima dostavljenih podataka između medija i organa javnog sektora, pa je očekivano došlo i do razlike u ukupno prijavljenim iznosima. U Ministarstvu tvrde da je veći broj subjekata koji ispunjavaju zakonske obaveze više rezultat proaktivnog pristupa tog resora koji je upućivao objavještenja i medijima i organima javnog sektora, podsjećajući ih na obaveze iz Zakona o medijima, nego njihove samoinicijativnosti.
“Ocjena je da osnivači medija i organi javnog sektora, kao subjekti zakonske odgovornosti i dalje ne pokazuju dovoljan nivo poštovanja navedenih zakonskih obaveza, te bez obzira na evidentan pomak u dijelu podataka koje su dostavili organi javnog sektora, u odnosu na izvještajni period od 1. januara do 31. decembra 2022. godine, i dalje ne postoji zadovoljavajući procenat poštovanja zakonskih obaveza”, ističu iz Ministarstva.
Prema podacima iz izvještaja, organi državne uprave, organi uprave i državni organi su za javne usluge izdvojili oko 638.940 eura, a za oglašavanje i druge ugovorne usluge oko 164.864, što je ukupno 803.804 eura. Sa druge strane, jedinice lokalne samouprave su iz budžeta u iste svrhe izdvojili oko šest miliona eura. Privredna društva u kojima države ili opštine imaju većinski vlasnički udio ukupno su medijima za usluge uplatila oko 544.293, javne ustanove 96,822, a nezavisni regulatori oko 370.075 eura.
Kao posebna kategorija izdvajaju se uplate medijima preko posrednika, a kojih je prema dostavljenim podacima bilo u iznosu od oko 379.000 eura.
Bonus video: