Milatović: Država da izdvoji više novca za servise kojima se pruža pomoć žrtvama nasilja

Predsjednik države primio predstavnice NVO sektora u oblasti borbe protiv nasilja nad ženama, otvoreno i pitanje zakonskog prepoznavanja femicida kao posebnog krivičnog djela

5111 pregleda 3 komentar(a)
Foto: Kancelarija za odnose s javnošću predsjednika Crne Gore
Foto: Kancelarija za odnose s javnošću predsjednika Crne Gore

Država mora da izdvoji više novca za servise kojima se pruža pomoć žrtvama nasilja, kazao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

On je, uoči Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, primio predstavnice nevladinih organizacija koje djeluju u toj oblasti.

“Imajući u vidu brojne slučajeve nasilja nad ženama u Crnoj Gori u proteklom periodu, važno je da ukažemo na značaj ovog problema koji poprima ozbiljne razmjere. Kao država i društvo moramo dati snažan i jasan odgovor da je nasilje nad ženama neprihvatljivo i pružiti podršku žrtvama na mnogo kvalitetniji način“, poručio je Milatović.

Kazao je da nešto što postaje sve veći društveni problem "nema adekvatan institucionalni odgovor".

“Vlada mora izdvojiti značajno više sredstava za rad skloništa, SOS linija i psiholoških savjetovališta, kako bismo ojačali ukupan sistem zaštite žrtava i osnažili žene da prijavljuju nasilje. Takođe, sve karike u sistemu zaštite od policije, centara za socijalni rad, tužilaštava, sudova, treba da se dodatno osnaže i edukuju u ovoj oblasti“, rekao je Milatović.

Milatović NVO
foto: Kancelarija za odnose s javnošću predsjednika Crne Gore

Kabinet predsjednika je saopštio da su predstavnice NVO sektora u oblasti borbe protiv nasilja nad ženama zahvalile Milatoviću na prilici da podijele svoja iskustva i izazove sa kojima se suočavaju.

"Istakle su da su oni brojni, počevši od održivosti servisa za pomoć i podršku žrtvama za koje nadležno Ministarstvo rada i socijalnog staranja izdvaja nedovoljno sredstava, preko procesa licenciranja, do primjene Krivičnog zakonika koji ne obezbjeđuje hitnost u postupanju, zaštitne mjere tokom postupka i efikasan sistem elektronskog nadzora", piše u saopštenju.

Na sastanku je otvoreno i pitanje zakonskog prepoznavanja femicida kao posebnog krivičnog djela, imajući u vidu podatke da su se samo ove godine desila četiri ubistva u kojima su žrtve bile žene koje su prijavljivale da trpe porodično nasilje.

Milatović je zahvalio predstavnicama NVO sektora na istrajnosti, posvećenosti i naporima koje ulažu godinama da se "osvijetli ova važna tema" i pomogne žrtvama.

Sastanku sa Milatovićem prisustvovale su predstavnice Centra za ženska prava, Sigurne ženske kuće, SOS Podgorica, SOS Nikšić, SOS Ulcinj, NVO LEA Bar i NVO Sistem Podgorica.

Bonus video: