Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Podgorici formiralo je predmet u vezi sa krivičnom prijavom koja je zbog sumnje da su izvršili krivično djelo falsifikovanje službene isprave, podnijeta protiv predsjednika Stonoteniskog saveza Crne Gore (STSCG) Željana Šoća i drugih odgovornih lica u tom Savezu.
To su “Vijestima” potvrdili iz podgoričkog tužilaštva. Kako su naveli u odgovoru, postupajući tužilac je naložio službenicima Uprave policije da prikupe potrebna obavještenja, a predmet je u postupku izviđaja.
Iz Stonoteniskog saveza nisu odgovorili na pitanja “Vijesti” u vezi sa krivičnom prijavom koja je podnijeta protiv predsjednika i drugih odgovornih lica u tom Savezu.
U prijavi koju je podnio predsjednik Stonoteniskog kluba “Novi” Ranko Boca, a u koju su “Vijesti” imale uvid, pored ostalog, navodi se da je Šoć, zajedno sa Slobodanom Madžarevićem, 25. oktobra, u svojstvu delegata STSCG, prisustvovao izbornoj sjednici Crnogorskog olimpijskog komiteta (COK), a da ni jedan ni drugi, kako se sumnja, nisu izabrani u skladu sa opštim aktima Saveza.
U prijavi, podnosilac obrazlaže da, prema Statutu STSCG, odluke o delegatima u domaćim i međunarodnim organizacijama čiji je Savez član, donosi Skupština, da je to slučaj i sa odlukama o drugim pitanjima od zajedničkog interesa, a koje nisu u ingerenciji Upravnog odbora, te dodaje da sjednica Skupštine STSCG na kojoj bi se raspravljalo i odlučivalo o delegatima STSCG na izbornoj skupštini COK-a nije održavana.
“U svakom slučaju, iako pitanje izbora delegata ne spada u nadležnost Upravnog odbora STSCG, u skladu sa navedenom odredbom Statuta, ističemo da se ni na sjednicama Upravnog odbora nije raspravljalo ili odlučivalo o ovom pitanju”, stoji u prijavi.
Podnosilac dodaje da, na osnovu toga, nalazi da postoji osnovana sumnja da je odluka o izboru delegata STSCG za izbornu skupštinu COK-a, “ukoliko je uopšte i donijeta, falsifikovana”.
“Kao i da je falsifikovan akt kojim je COK eventualno obaviješten o tome ko su izabrani delegati iz STSCG za izbornu skupštinu COK-a”, navodi se u prijavi.
Kao argument da odluku o izboru delagata nije donijelo tijelo koje je za to isključivo nadležno, odnosno Skupština STSCG, podnosilac prijave navodi sadržaj poruke elektronske pošte, koja je 24. oktobra u 21.59 časova, odnosno veče pred održavanje izborne skupštine COK-a, delegatima Skupštine STSCG upućena sa zvanične mejl adrese Stonoteniskog saveza Crne Gore (office@stscg.org.me). Kopija te poruke dostavljena je i redakciji “Vijesti”.
“Ovom i-mejl porukom, između ostalog se mole delegati klubova u Skupštini STSCG da se do sljedećeg dana u 10.00 časova izjasne o: 1) predlogu da Željan Šoć i Slobodan Madžarević budu delegati STSCG na Skupštini COK-a; 2) da se podrži Katarina Bulatović da bude predsjednik COK-a. Na kraju se, u mejlu konstatuje da će ‘rezultati vašeg glasanja biti tema vanredne Skupštine STSCG, koja će biti ubrzo zakazana’”, navodi Boca u prijavi koja je podnijeta podgoričkom ODT sadržaj i-mejla koji je i STK “Novi” dostavljen sa adrese Saveza.
Kako je dodao, iz sadržaja te poruke “nesumnjivo proizilazi da Skupština STSCG nikada nije zakazana, niti održana”.
“Pa samim tim na njoj nije mogla biti ni donijeta valjana odluka o izboru delegata STSCG za Skupštinu COK-a, pri čemu u konkretnom slučaju, nisu bili ispunjeni statutarni uslovi ni za održavanje elektronske sjednice Skupštine. Navedeni mejl, rezultat je namjere da se, nakon upozorenja koje su čelnici saveza dobili, pokušaju nekako prikriti ili ‘ozakoniti’ već učinjene nezakonitosti, u kojima se stiču bitni elementi krivičnog djela”, stoji u prijavi.
Kako se dodaje, Krivičnim zakonikom predviđeno je da će se kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina kazniti odgovorno lice u privrednom društvu, ustanovi ili drugom subjektu koje u službenu ispravu, knjigu ili spis unese neistinite podatke ili ne unese važan podatak ili svojim potpisom, odnosno službenim pečatom ovjeri službenu ispravu, knjigu ili spis sa neistinitom sadržinom ili koje svojim potpisom, odnosno službenim pečatom omogući pravljenje službene isprave, knjige ili spisa sa neistinitom sadržinom. Ista kazna, stoji u prijavi, zaprijećena je i za lice koje neistinitu službenu ispravu, knjigu ili spis upotrijebi u službi kao da su istiniti.
“Dakle, imajući u vidu činjenicu da odluku o izboru delegata STSCG u domaćim i međunarodnim organizacijama čiji je Savez član, donosi Skupština saveza, što u konkretnom nije učinjeno, nalazimo da je svaka isprava koja je sačinjena, a iz čije sadržine proizilazi ko su izabrani delegati za izbornu skupštinu COK-a za 25. 10. 2024. godine - falsifikovana, koja je kao takva i upotrijebljena kao istinita, u čemu se stiču bitni elementi krivičnog djela falsifikovanje službene isprave iz čl. 414 st. 3 u vezi st. 1 i 2 KZCG. Shodno navedenom, predlažemo ODT u Podgorici da preduzme sve radnje iz svoje nadležnosti, prikupi sve potrebne dokaze i procesuira prijavljene, zbog izvršenja krivičnog djela falsifikovanje isprave iz člana 414 Krivičnog zakonika Crne Gore ili drugog krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti”, navedeno je u prijavi.
Na izbornoj skupštini 25. oktobra, prisutni su birali predsjednika COK-a. Sjednici je prisustvovalo 35 od 36 članova Skupštine COK-a koji imaju pravo da učestvuju u glasanju. Većinom glasova, 23 od 35 prisutnih, mandat je na još četiri godine produžen Dušanu Simonoviću. Simonović funkciju predsjednika krovne sportske organizacije u Crnoj Gori obavlja već 21 godinu.
Upravni sud: Predmet u vezi sa izborom predsjednika STSCG u toku
Željan Šoć, odnosno njegov izbor za predsjednika STSCG, i ranije je bio predmet prijava koje je podnosio STK “Novi”. Iz tog kluba podnijeli su prijave Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) i Upravnom sudu.
Krivična prijava SDT-u podnijeta je protiv odgovornih u Ministarstvu sporta i mladih - ministra Dragoslava Šćekića, generalnog direktora Direktorata za sport Zorana Jojića i samostalnog savjetnika perice Đukanovića, zbog sumnje u zlupotrebu službenog položaja, nesavjestan rad u službi i falsifikovanje službene isprave.
Kako se, pored ostalog, navodi u prijavi, resor sporta u julu 2023. usvojio je zahtjev STSCG i u Registar sportskih organizacija kao predsjednika STSCG i UO upisao Šoća, u novembru iste godine izvršenje tog rješenja obustavljeno je novim rješenjem Ministarstva, a mjesec kasnije, taj resor poništio je oba prethodna rješenja.
“Jer je Ministarstvo u ponovljenom postupku utvrdilo da glasanje za izbor predsjednika STSCG od 25.07.2023, kada je za predsjednika STSCG izabran Željan Šoć, nije bilo sprovedeno u skladu sa pozitivnim propisima, odnosno odredbama Zakona o sportu i Statuta STSCG”, stoji u toj prijavi.
Ministarstvo, kako se dodaje, potom, “samoinicijativno donosi i četvrto rješenje, kojim poništava prethodna dva... od 5.12.2023... i rješenje od 20.11.2023”.
Dovodeći u pitanje postupke odgovornih u resoru sporta, podnosilac, pored ostalog, navodi da je Ministarstvo stvorilo pravni vakuum:
“... imamo okolnost da je rješenje o upisu poništeno, a ponavljanje upravnog postupka, ni po zahtjevu tužioca, ni po službenoj dužnosti, nije dozvoljeno, odnosno naloženo”, stoji u prijavi i dodaje se i, ako se kao ispravan uzme stav Ministarstva sporta, to bi značilo da STSCG nema predsjednika, “jer odluka o njegovom izboru ne može biti upisana u Registar, budući da je rješenje kojim je to dozvoljeno poništeno, dok se istovremeno po stvorenoj pravnoj praznini ne može sprovesti novi izbor... budući da takvo nešto nije omogućeno”.
Iz Upravnog suda “Vijestima” su rekli da je upravni spor po prijavi STK “Novi” u toku.
Iz SDT su kazali da je, po krivičnoj prijavi koja je podnijeta polovinom februara, formiran krivični predmet i da je u toku izviđaj...
Bonus video: