Obilježen Dan Bara: Osam decenija od poraza fašizma i njegovanja slobodarskog duha i suživota

Dan Bara se obilježava u znak sjećanja na 24. novembar 1944. godine, kad je grad oslobođen u Drugom svjetskom ratu

4357 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Marija Pešić
Foto: Marija Pešić

„Nema Bara do cara“ a grad pod Rumijom je bio i ostao simbol antifašizma, multikulturalnosti, vjerske i nacionalne sloge, poručili su čelnici lokalne uprave na svečanoj sjednici u barskom Domu kulture kojom je obilježen 24. novembar, Dan oslobođenja Bara i Dan Opštine Bar.

Dan Bara se obilježava u znak sjećanja na 24. novembar 1944. godine, kad je grad oslobođen u Drugom svjetskom ratu.

Program je počeo prikazivanjem filma koji je napravljen uz pomoć vještačke inteligencije koja je obnovila slike Bara iz prošlih vjekova i prikazala kako je nekada izgledao život pored barske obale.

U Baru su se dešavali događaji koji su određivali tok crnogorske istorije, on je raskrsnica civilizacija ali i tačka suživota i harmonije različitosti, poručila je voditeljka programa Branka Femić.

„Priroda mu je dala ono što malo koji grad na svijetu ima, dvije prekrasne obale, morsku i jezersku, impozantne planine, gotovo 300 dana sunca godišnje, blagu klimu, prijatne i vrijedne ljude“, poručila je.

Bar prednjači u mnogim segmentima savremenog života, ocijenila je, te je dostojan repreznet onoga što savremena Crna Gora želi biti.

Voditelj Milo Perović je istako da su u Baru nastali uzori sklada različitosti ali i najbolji primjeri ekonomskog razvoja i modernizacije. Za Bar se vezuju događaji po kojima se prepoznaje crnogorska najranija državnost i vrijednsti koje su Crnu Goru učinile balkanskim uzorom i građanskom državom.

Oni su napomenuli da je Bar, od svoje najranije istorije, imao važnu ulogu u crnogorskom prostoru – bio je sjedište Episkopije hriščanske crkve, sagrađen je novi grad Bar kada su njime vladala velika carstva u podnožju Rumije, brojne civilizacije i religije su u njemu ostavljale pečat, u njemu se odigrala Barska bitka iz 1042. godine, bio je prijestonica dukljanskog kralja koji je u njemu uspostavio Barsku nadbiskupiju…

U Baru je nastao i Ljetopis popa Dukljanina bez kojeg bi znanja o najranijoj crnogorskoj istoriji bila skromna, ocijenio je Perović, a najstariji temelji državnog i nacionalnog identiteta nepoznati i skriveni.

Dok su voditelji govorili o slavnoj barskoj istoriji, bitkama i borcima, oslobodilačkoj borbi i znamenitostima grada na ekranu su se smjenivali kadrovi svih današnjih spomenika tih vremena.

Pored antifašističkih pjesama, na svečanosti je otpjevana i himna Crne Gore.

Predsjednik Skupštine Opštine Bar, Branislav Nenezić, otvorio je svečanu sjednicu i zamolio za minut ćutanja za sve one koji su stradali i dali svoje živote i mladost da bi generacije posle njih živjele pristojnim životom u slobodnom Baru.

On je kazao da je slobodarska snaga Bara tog 24. novembra 11944. godine kao tornado oduvala fašističke sile mraka i njihove domaće izdajnike. Tada je, poručio je, potvrđena istina sa ovih prostora a to je da Crnogorci ne ljube lance.

„I danas, 80 godina kasnije, građanski, multietnički, razvijeni Bar se nalazi pred sličnim izazovima. Nacionalizam je dobio svoje novo ruho, modernizovao se ali je jednako opasan jer su se nosioci takvih ideja fokusirali isključivo na rušenju građanskog karaktera našeg grada i cijele Crne Gore“, poručio je Nenezić.

Moraju ih opet razočarati, dodao je, i kazao da su ih pobijedili svakog puta do sada a razlog je jednostavan a to je da je građanski Bar je uvijek bio nosilac progresivnih ideja.

Aktuelna politička situacija na državnom nivou koju odlikuje siguran put u stanje haosa jasno ukazuje da jedini put ostanka traži maksimalnu posvećenost i on misli da tu oni kao nosioci odgovronih pozicija moraju mnogo više uraditi.

Prvi čovjek Bara, Dušan Raičević, kazao je da obilježavanjem ovog dana dokazuju da slobodarski i antifašistički duh još uvijek živi u Baru i Crnoj Gori.

Pomenuo je sve one koji su dali žrtvu za borbu protiv mračnih sila i donijeli u Bar i Crnu Goru svjetlo slobode.

„Dok se danas na mnogim mjestima pokušajvaju dovesti u pitanje njihovi ideali i herojsko pregalaštvo, Bar i Crna Gora ljubomorno čuvaju tu tradiciju i istinski živi takav život danas kao i vjekovima unazad, jedni sa drugima, u svim različitostima“, poručio je predsjednik Opštine Bar.

Govorio je o istorijskom razvoju Bara, kako je iz zidina Starog Bara došao na obale Pristana koji je bio temelj današnjeg Bara. Ocijenio je da je sreća grada to što je na svom čelu imao vizionare, neimare i pregaoce koji su vijdeli njegovu veličinu i nekoliko decenija unaprijed te postavili temelje za razvoj grada koji i danas traje.

Raičević je predstavio projekte koji su realizovani u proteklih godinu dana a to su putevi, kapitalni projekti i projekti na očuvanju kulturskih i istorijskih dobara.

Kazao je da sledeća godina takođe nosi mnogo toga dobrog za Bar jer će uskoro biti usvoje budžet od skoro 64 miliona eura od kojih je 40 miliona predviđeno za kapitalne projekte.

Posebno je istakao izgradnju olimpijskog bazena i vrtića na novoj lokaciji, koji je ranije planiran u dvorištu barske Gimnazije i završetak radova na dnevnom centru za djecu sa smetnjama u razvoju.

Istakao je da Opština Bar uvijek posebno misli na mlade koji su budućnost grada pa su za njih organizovali brojne aktivnosti i projekte a stipendije povećali za 150 odsto za šta su izdvojili 250 hiljada eura.

Raičević je na kraju uručio posebno priznanje profesorici biologije u barskoj Gimnaziji „Niko Rolović“, Mileni Bajagić, koja je priskočila u pomoć kada je ispred škole došlo do incidenta u kojem je učenik zadobio teške povrede nožem i potencijalno mu spasila život.

On je kazao da je Bajagić simbol onoga zbog čega se obilježava Dan Bara a to je čojstvo, hrabrosti i vjeri u humanost i ljudskog.

„To nijesu vrijednsoti koje živimo samo u istorijskim čitankama i njih nije prekrila prašina vremena. Te vrijednosti i danas žilavo i živahno žive svojom punoćom a najbolji dokaz toga jeste jedna žena koja je pokazala jedan izvanredan čin čojstva i humanosti u čuvanju ljudskih života i mladosti ovog grad“, poručio je Raičević.

Bajagić se zahvalila na priznanju i kazala da se na današnji dan zahvalju ovoj zemlji koja je prije 80 i više godina iznjedrila junake čijem se čojstvu i junaštvu i danas dive.

„Hvala gradu pod Rumijom u kojem ljudskost i humanost idu ruku pod ruku. Moje prinzanje treba da bude i opomena društvu i u duhu tolerancije gradimo budućnosti jer mi nemamo drugu, ni ljepšu, ni bolju, nego samo ovu, jednu jedinu, našu Crnu Goru“, zaključila je Bajagić.

Svečanosti su prisustvovali lokalni funkcioneri i odbornici, poslanici u Skupštini Crne Gore, predstavnici Vlade Crne Gore, savjetnik predsjednika Jakova Milatovića, ambasadori, čelnici vjerskih zajednica u Baru i Crnoj Gori, predstavnici Vojske Crne Gore, SUBNOR-a, predjsednici drugih opština u Crnoj Gori, bivši predjsednici Opštine Bar, istaknuti Barani i Baranke…

Bonus video: