Zećani ne daju ni pedalj zemlje za kolektor

Svrha elaborata nije da abolira taj projekat i nije rađen reda radi, pa ne mora da znači da će dobiti saglasnost.

Ako dokument ne dobije saglasnost, projekat se neće raditi, kazala je Branka Knežević iz Sekreterijata za planiranje prostora i održivi razvoj Podgorice

18073 pregleda 76 reakcija 47 komentar(a)
Negodovanje i povišeni tonovi: sa tribine (ilustracija), Foto: Jelena Kočanović
Negodovanje i povišeni tonovi: sa tribine (ilustracija), Foto: Jelena Kočanović

Po cijenu života nećemo dozvoliti izgradnju kolektora u Botunu, poručio je juče predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović tokom javne tribini, nakon predstavljanja Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu izgradnje tog postrojanja za prečišćavanje otpadnih voda.

“Ako ovo dozvolimo, čeka nas ne samo zagađenje Zete, već i čitavog bazena Skadarskog jezera, i vodoizvorišta Bolje sestre”, upozorio je predsjednik SO Zeta Luka Krstović.

Podgoričke vlasti planirale su prije više godina izgradnju kolektora, a kao jedina “optimalna” lokacija oduvijek je pominjano zetsko naselje Botun - u industrijskoj zoni bivšeg Kombinata aluminijuma Podgorica (KAP). Od prvog pomena da bi to postrojenje moglo biti izgrađeno u blizini njihovih kuća, Botunjani upozoravaju da to neće dozvoliti.

I juče su se čuli povišeni tonovi i negodovanja.

Asanović je juče ponovio taj stav, ističući da “nigdje u svijetu ne postoji situacija da se kolektor za jednu opštinu pravi na teritoriji druge, a da ta druga opština nije povezana na kolektorsku mrežu”.

On je rekao i da je tokom predstavljanja Elaborata iznijet podatak da je prva kuća udaljena 696 metara.

“To nije tačno. Ja znam da neki od mještana žive na stotinjak metara od bivše industrijske zone koja se namjerava iskoristiti za kolektor”, naglasio je.

U Elaboratu stoji da je postojeći podgorički sistem za prečišćavanje otpadnih voda star skoro 40 godina i da je kritično preopterećen, kao i da postoji veliki broj septičkih jama.

“Projektom je predviđena izgradnja postrojenja za tretman otpadnih voda i spaljivanje mulja, površine 12,7 hektara, a bruto površina iznosi 6500 metara kvadratnih. Maksimalni kapacitet tog postrojenje je 61.000 metara kubnih na dan. Najbliža kuća udaljena je 696 metara od lokacije, većina zemljišta je u vlasništvu Glavnog grada, a najbliže kulturno dobro je manastir Dajbabe. Nema zaštićenih prirodnih dobara u blizini. Predviđeno je da voda koja se ispusti u Moraču bude kvaliteta pitke vode, dok će opasan otpad biti izvožen u zemlje koje imaju dozvolu za otkupljanje tog otpada. Postrojenje će prihvatati i mulj iz septičkih jama. Studija izdvodljivosti izrađena je 2016. godine, idejno rješenje izrađeno je 2021. godine, idejni projekat izrađen je 2023. godine, a glavni projekat je izrađen 2024. godine”, kazao je juče obrađivač Elaborata Nebojša Pokimica.

Predsjednik Skupštine opštine Zeta Luka Krstović upozorio je na to da proces razgraničenja između Zete i Podgorice još nije završen, te da neko koristi tu situaciju da kolektor jedne opštine smjesti u drugu opštinu.

“Zeta je doživjela neviđene razmjere zagađenja u prethodnim decenijama. Najavljeno nam je da će kolektor biti urađen po uzoru na kolektorsko postrojenje u Istanbulu. Nije bilo teško pronaći na internetu obilje informacija o tamnošnjem kolektoru, a turski mediji su pisali o tome da je pored kolektorskog postrojenja proticala rijeka, koja se sada na satelitskim snimcima više i ne vidi. Sada rijekom ka moru teku samo fekalije. Ukoliko dozvolimo da se kolektor uradi tu, takva situacija čeka i nas u Zeti”, kazao je Krstović.

On je rekao da je “prethodna administracija Glavnog grada na čelu sa Ivanom Vukovićem najavila nakon potpisivanja ugovora 2022. godine, da će kolektorsko postrojenje biti građeno po uzoru na to postrojenje u Istanbulu”.

“Ako ovo dozvolimo, čeka nas ne samo zagađenje Zete, već i čitavog bazena Skadarskog jezera, i vodoizvorišta Bolje sestre”, poručio je Krstović.

“Ovaj dokument je slika kako se piše elaborat kad treba da se upodobi naručiocu a ne struci”, poručio je vršilac dužnosti sekretara Sekretarijata za uređenje prostora, zaštitu životne sredine i saobraćaj u Opštini Zeta, Milan Stanović.

On je kazao da u Elaboratu ima mnogo grešaka, a jedna od njih je i ta da su korišćeni podaci popisa iz 2011. godine, uključujući i informaciju da je dio zemljišta pripadao industrijskoj zoni i da nije poljoprivrednog karaktera. To je, tvrdi on, netačno, jer “na 90 metara odatle postoje usjevi kukuruza”.

“U predmetnoj dokumentaciji kažete da se u industrijskoj zoni KAP-a nalazi dalekovod DV35KV Zagorič-Gornja Zeta koji će biti izmješten o trošku investitora. Ko je dao odobrenje za izmještanje dalekovoda da bi znali protiv koga da podnesemo krivičnu prijavu jer je dopisom od 19. januara dostavljeno da mi iz Opštine Zeta nismo saglasni sa izmještanjem dalekovoda i tog postrojenja”, pitao je Stanović.

Branka Knežević iz Sekreterijata za planiranje prostora i održivi razvoj u Podgorici kazala je da ne smatra da je “taj dokument savršen” i da može da sadrži dodatne informacije, “što i jeste poenta javne rasprave, da bi se dokazalo ono što nedostaje”.

“Ako postoje dokumenta koja mi nismo imali, a koja sadrže relevantne informacije, biće uzeta u obzir”, kazala je ona i istakla da je Elaboratom ispoštovano ono što je zadato pravilnikom, zakonom i direktivama”, kazala je Knežević.

Ona je rekla da nije svrha elaborata da abolira taj projekat, da nije rađen reda radi, i da ne mora da znači da će dobiti saglasnost, jer ako ne dobije saglasnost, projekat se neće raditi.

Knežević je kazala da je resorno ministarstvo sagledalo lokacije koje su ranije bile predložene od strane građana, ali da je i tada “potvrđeno da je lokacija u Botunu optimalna”.

Stanovnik Zete Dalibor Kavarić, istakao je da je projekat suprotan ekološkim standardima i Ustavu Crne Gore.

Kavarić je kazao da je bilo potrebno izvršiti procjene prije izrade glavnog projekta.

“Smatram pogrešnim uraditi prvo glavni projekat, pa prilagođavati Elaborat zaštite uticaja na životnu sredinu na taj način”, kazao je taj mještanin.

On je kazao da tokom izrade projekta nije poštovana Arhuska konvencija koju je Crna Gora ratifikovala, jer prema toj konvenciji javnost, uključujući lokalne zajednice, mora biti uključena u donošenje odluka koje mogu uticati na životnu sredinu, naročito u fazama kada su sve opcije otvorene.

Kavarić je kazao da to uključuje i učešće u procesima odobravanja projekata kao što su izgradnja fabrika, deponija, hidroelektrana, ili drugih infrastrukturnih projekata koji mogu uticati na ekosisteme, kao i da mišljenja javnosti moraju biti uzeta u obzir u procesu donošenja odluka.

Slavko Vukčević iz Botuna izrazio je nezadovoljstvo radom Agencije za zaštitu životne sredine, navodeći da ne vodi računa o građanima Botuna i da su informacije iz elaborata nepouzdane. Posebno je kritikovao netačne podatke o udaljenosti kuća i kazao je da će građani pružati otpor, kao što su radili još od 2008. godine.

Vukčević je istakao da građani Botuna ne prihvataju ovu lokaciju i zahtijevaju njeno izmještanje.

Bonus video: