CIN-CG Nije rijetkost da zaposleni u školama seksualno uznemiravaju đake, uglavnom prolaze nekažnjeno

Predatori ne samo da ne odgovaraju krivično, već i ostanu na poslu - profesor iz Podgorice novčano kažnjen, nastavnik iz malog mjesta u središnjem dijelu države prebačen u drugu školu nakon što je navodno neprimjerenim komentarima i fizičkim kontaktom uznemiravao djevojčicu iz devetog razreda...

118132 pregleda 97 reakcija 15 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Kada je C. (pravo ime je poznato redakciji) počeo krajem 2020. da predaje kao profesor u Gimnaziji “Slobodan Škerović”, Nina (ime izmijenjeno zbog očuvanja identiteta) je bila oduševljena. Smatrala ga je idealnim profesorom.

“Bio je posvećen predmetu koji je predavao, umjetnički tip. Organizovao je veliki broj kreativnih aktivnosti”, kaže u razgovoru za Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG) Nina, sada studentkinja.

Nina je bila u četvrtom razredu gimnazije, C. je odmah probao da razvije prisniji odnos sa njom.

“Iako smo imali grupni inboks odjeljenja za komunikaciju i dogovore o časovima, on je često samo meni slao poruke. Postala sam posrednik između odjeljenja i njega”, govori ova djevojka.

Dugo je smatrala da je profesorovo ponašanje sasvim u redu. Međutim, krajem te godine, nakon maturske večeri, C. se javio Nini da čestita maturu, ali tako što je prokomentarisao njen dekolte.

“Imaš divan dekolte, što je izuzetna preporuka…”, napisao je u poruci u koju je CIN-CG imao uvid.

Nakon što je Nina odgovorila da će se u životu voditi glavom, a ne dekolteom, komunikacija je prestala, ali samo do oktobra te godine.

Kad je Nina već počela da studira, C. se javio i ponudio da je izvede na kafu. Nakon što je odbila, uslijedila je salva seksualnih ponuda, komentara na račun njenog izgleda i tijela. Poruke su bile pune seksualne objektivizacije. Iako je Nina više puta stavila C. do znanja da ne želi takvu komunikaciju, nastavio je da je uznemirava u seriji od preko sto poruka u koje je CIN-CG imao uvid, u kojima joj je na eksplicitan način pisao o svojim seksualnim fantazijama, želji da ima seksualne odnose sa njom, itd. “Nisam ga blokirala, htjela sam da ispiše sve i da odmah pokažem poruke direktorici Gimnazije”, kaže Nina.

Prema izvorima CIN-CG, ona nije jedina koje je doživljavala neprijatnosti od C.

“Dolazile su djevojke koje su se žalile da ih odmjerava, da im je neprijatno na njegovim časovima, da nose dukserice da bi se sakrile od nepoželjnih odmjeravanja”, kazali su za CIN-CG iz jedne NVO organizacije koja se bavi mladima.

Primjer koji je naveden, po svemu sudeći, nije izolovan.

“Seksualno uznemiravanje i zlostavljanje djece je, nažalost, mnogo češći problem nego što bismo željeli da priznamo”, kaže za CIN-CG psihološkinja Adriana Pejaković, koja radi sa djecom i mladima sa iskustvom seksualnog zlostavljanja.

Istraživanje CIN-CG pokazalo je da preko trećine ispitanih roditelja i članova nastavničnog osoblja smatra da djeca nijesu nužno bezbjedna od seksualnog uznemiravanja i/ili zlostavljanja od strane zaposlenih. Brojni razgovori CIN-CG sa stručnjacima koji rade sa djecom, kao i intervjui tinejdžera putem anonimnih upitnika, pokazali su da je seksualno uznemiravanje učenika/ca u određenoj mjeri prisutno u srednjim, ali i u osnovnim školama, a zaposleni koji se neprimjereno ponašaju rijetko budu sankcionisani.

Kažnjen po džepu, bez prijave nadležnim

Nina je sve poruke koje je dobila od C. proslijedila dirketorici podgoričke Gimnazije, Biljani Vučurović. Iz prepiske u koju je CIN-CG imao uvid, Vučurović je čestitala Nini na hrabrosti, obavijestila je da su određene mjere preduzete, ali joj nikada nije saopštila koje. Vučurović je savjetovala Nini da prijavi C. nadležnim organima.

“Nijesam htjela da ulazim u tu proceduru, već sam očekivala da će škola zaštititi druge učenice od takve osobe”, kaže Nina.

Na upit CIN-CG o ovoj situaciji, Vučurović je kazala da je nakon što ju je Nina upoznala sa incidentom, kaznila profesora C. disciplinskom mjerom u iznosu smanjenja zarade za 30 odsto, u novembru 2021. Vučurovič je tražila izjašnjenje od C. koji je priznao sve, ističući da u trenutku neprimjerenih poruka, tada više Nina nije bila učenica u školi (prva poruka poslata je u junu,a maturanti su školovanje završili u maju).

Biljana Vučurović
Biljana Vučurovićfoto: Privatna arhiva

C. je priznao da je “prešao granicu u odnosu prema Nini”, navela je Vučurović u odgovoru za CIN-CG. U odluci o disciplinskoj mjeri koju je Vučurović dostavila CIN-CG navodi se da C. “izražava duboko žaljenje” zbog neprijatnosti koju je priredio bivšoj učenici i direktorici. Smatra da se “preigrao sa riječima”.

“Dio pritužbe učenice koji se odnosi na njenu sumnju da na isti način komunicira sa drugim učenicama, profesor sa gnušanjem odbija”, navodi se u Odluci.

“Ni prije, ni poslije pomenute prijave, niko drugi nije prijavio sličan slučaj u vezi sa nastavnikom C. Kako se nemila scena dogodila među učenicima generacije koja je već završila školovanje, nije bilo moguće utvrditi činjenice ispitivanjem učenika”, kazala je Vučurović u odgovoru za CIN-CG.

C. i dalje radi u Gimnaziji “Slobodan Škerović, potvrdila je Vučurović.

CIN-CG je kontaktirao Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacije (MPNI) i osnovne i srednje škole za podatke o evidenciji o disciplinskim postupcima u tim školama. Od 166 osnovnih škola odgovorilo je svega oko 30, dok je od je od 59 srednjih škola odgovorilo samo 12.

Većina škola koje su odgovorile, nijesu vodile disciplinske postupke protiv osoblja u poslednjih godina, a i u slučajevima kada jesu, svega se nekoliko incidenata u osnovnim školama ticalo neprimjerenog ponašanja prema učenicima. Međutim, naglasili su iz ovih škola, to nikada nije uključivalo bilo kakvu vrstu seksualnog uznemiravanja. Treba istaći da su direktori nekih škola davali odgovore koje se odnose samo na trajanje njihovog mandata, što je u nekim slučajevima bio period manji od godinu dana.

Iz MPNI su kazali za CIN-CG da ne vode nikakvu vrstu evidenciju o disciplinskim postupcima u školama.

Tokom 2023. mediji su izvijestili o slučaju iz osnovne škole u Rožajama, gdje je postojala sumnja da je zaposleni u produženom trajanju seksualno zlostavljao učenika te škole. CIN-CG je pitao Osnovno državno tužilaštvo Rožaje o ovom slučaju, ali nijesu odgovorili.

Javnosti je poznat slučaj iz 2015. u OŠ “Mahmut Lekić” u Tuzima, u kojoj su roditelji protestovali zbog uposlenja učitelja koji je navodno pedofil, a zbog tih negodovanja je kasnije ostao bez posla. CIN-CG je pitao MPNI i OŠ “Mahmut Lekić” da li je pomenuti nastavnik krivično odgovarao, i da li je nastavio da radi u školskom sistemu. Nijesmo dobili odgovore na ova pitanja - iz Prosvjetne inspekcije MPNI su kazali da nijesu dobijali nikakvu inicijativu vezanu za ovaj slučaj, pa nijesu ni vršili nadzor, a iz OŠ “Mahmut Lekić” nijesu odgovorili.

I roditelji i osoblje znaju za incidente

CIN-CG je radi ovog istraživanja formirao tri anketna upitnika - za osoblje u školama, za roditelje i za učenike/ce.

Upitnik za osoblje distribuiran je preko izvora zaposlenih u školama. Od 30 isputanika/ca iz crnogorskih škola, preko 30 posto, njih 12, smatra da djeca nijesu bezbjedna od seksualnog uznemiravanja i seksualnog kontakta osoblja u školama, dok 18 smatra suprotno - da su djeca bezbjedna. Sedam od trideset ispitanika/ca zaposlenih u školama izjasnilo se da su im se učenici/e požalili/e da su doživjeli seksualno uznemiravanje, dok je četvoro ispitanika/ca lično primjetilo problematično ponašanje osoblja prema učenicima.

“Lice zaposleno kao nastavnik godinama ima bliske i neprimjerene kontakte sa učenicama, a teške neprimjerene opaske pravi sa dječacima”, navela je nastavnica jedne veće osnovne škole.

CIN-CG je uputio pitanja ovoj školi da li im je poznato problematično ponašanje nastavnika prema djeci, te da li su dobijali prijave o tome od učenika ili nastavnika, ali nijesmo dobili odgovor.

“Više učenica se žalilo na neumjesne komentare jednog od nastavnika. Nakon pritužbi učenica, nastavnik je dobio otkaz”, opisana je u upitniku situacija iz jedne srednje škole.

Zaposleni u većoj srednjoj školi u Podgorici naveo je da je primijetio da se nastavnik ponaša zavodnički prema učenicima, da komentariše i izgled, šminku, odjeću, itd.

Ilustracija
Ilustracijafoto: Shutterstock

CIN-CG je pitao i roditelje djece osnovnih i srednjih škola da podijele svoja zapažanja putem onlajn anonimnog upitnika. Od 40 ispitanih, i ovdje je više od tećine, njih 15, navelo da su im poznati slučajevi seksualnog uznemiravanja njihove i/ili druge djece u školi.

“Profesor redovno flertuje sa učenicima”, jedan je od odgovora roditelja koji se odnosi na situaciju u srednjoj školi.

“Profesor je dijelio neprimjerene komplimente učenici i slao poruke sa komplimentima”, navodi se u drugom odgovoru, takođe o profesoru iz jedne srednje škole.

U tri slučaja roditelji su naveli da je nastavnik nudio djetetu dobru ocjenu u zamjenu za seksualni kontakt, a od toga je jedan slučaj bio u osnovnoj školi. Pet ispitanika/ca je reklo da je zaposleni u školi inicirao fizički kontakt seksualne prirode sa djetetom. U deset slučajeva roditelji su prijavili da nastavnici odmjeravaju učenike/ce, u devet da komentarišu izgled na neprimjeren način, što su najčešći oblici seksualnog uznemiravanja učenika/ca.

Ipak, većina roditelja, njih 25, navela je da im nijesu poznati ovakvi slučajevi, i smatraju da su njihova djeca u školi u potpunosti, ili donekle bezbjedna.

Od 2017. do danas registrovana su četiri slučaja neprimjerenog ponašanja osoblja, odnosno zaposlenih u srednjim ili osnovnim školama prema učenicima, kazali su za CIN-CG iz Uprave policije (UP).

“U jednom slučaju je podnijeta krivična prijava protiv lica koje je zaduženo za održavanje inventara jedne osnovne škole zbog sumnje da je izvršio krivično djelo nedozvoljene polne radnje u produženom trajanju, dok su preostale tri prijave odbačene od strane tužilaštava zbog nedostatka dokaza”, kazali su iz UP.

“Prosvjetnoj inspekciji su od 2020. do danas dostavljane inicijative koje su se ticale ‘nasilja prema učenicima i verbalnih komentara neprimjerene prirode’, ali su bile rijetke, tj. radilo se o izolovanim slučajevima”, kazali su za CIN-CG iz MPNI.

Nijedan od ovih slučajeva nije se ticao seksualnog uznemiravanja ili zlostavljanja učenika, već su se odnosili na ponižavanje i vrijeđanje učenika/ca.

Slučajevi teško izlaze na svjetlost dana

CIN-CG je informisan da je u jednom malom mjestu u središnjem dijelu Crne Gore nastavnik, čije je ime poznato redakciji, navodno seksualno uznemiravao učenicu u devetom razredu osnovne škole, neprimjerenim komentarima i fizičkim kontaktom. Incidenti su se dešavali tokom školske 2022/2023. godine. Prema saznanju CIN-CG-a, ovaj profesor je premješten u drugu školu.

Razredni starješina ove učenice odbio je da komentariše slučaj za CIN-CG, navodeći da se “ne može znati šta se tu tačno desilo”, te da se sad “tačno ne sjeća” jer je “bilo prije par godina”, čime je potvrdio da mu je poznat ovaj događaj.

Nedavno imenovani direktor škole u kojoj se incident dogodio, kazao je da nije informisan o navedenoj situaciji.

CIN-CG se obratio i bivšem direktoru škole, koji je tu funkciju vršio 2023, kada su se ovi incidenti dešavali. Žestoko je reagovao na naša pitanja, negirajući sve i tvrdeći da će se raditi o kleveti, ako pomenemo ovaj slučaj. Inače, on je trenutno na visokoj funkciji u jednoj prosvetnoj instituciji.

Stručnjaci koji rade sa djecom i mladima kažu za CIN-CG da nedostatak evidencijeo uznemiravanju i zlostavljanju ne znači da slučajeva nema. Učenici/e su našim izvorima koji pružaju psihološku podršku prijavljivali/e različite oblike seksualnog uznemiravanja, uključujući dodire, odmjeravanje, flert. Kako navode, čak su se žalili upravama škola na neke od nastavnika, ali sankcija nije bilo - a problematično ponašanje se nastavljalo.

Više izvora CIN-CG koji su potvrdili da ovakve situacije postoje, insistiralo je na anonimnosti zbog klauzule povjerenja koja postoji između njih i djece sa kojom rade.

I dok to uglavnom jesu izolovani incidenti, cijele generacije nekada mogu osjetiti posljedice.

“Više žena, danas u dvadesetim i tridesetim godinama, govorilo nam je o nastavniku fizičkog iz jednog primorskog grada, koji je seksualno uznemiravao i zlostavljao učenice, tako što im je tražio da mu pokažu veš kad su zbog ciklusa tražile poštedu. Tada ih je, navodno, vodio u posebnu prostoriju gdje su mu morale pokazivati veš da bi dokazale da im treba pošteda”, kazali su za CIN-CG iz jedne organizacije koja se bavi pružanjem pomoći žrtvama nasilja.

Ni osoblje u školama ne zna kome da prijavi incidente

Prosvjetni radnik iz jednog grada sa sjevera informisao je CIN-CG da su mu poznati slučajevi seksualnog uznemiravanja od strane nastavnika, pa čak i seksualnog iskorištavanja učenica staijih razreda jedne osnovne škole koji su se dešavali tokom poslednje decenije.

“To je javna tajna, pojedinac teško može da se izbori sa sistemom koji štiti takve profesore, zbog poslovnih veza, porodičnih i prijateljskih odnosa u manjim mjestima, itd.”, kaže za CIN-CG ovaj izvor.

“Učenice su mi se požalile na profesora da ih seksualno uznemirava. Uglavnom su to neprimjereni komentari, nekada i kao slučajni dodiri”, opisuje za CIN-CG situaciju u jednoj crnogorskoj srednjoj školi mlada nastavnica, koja je željela je da ostane anonimna.

“Učenice su se plašile da ga imenuju. Očekivale su osvetu ocjenama - predaje neki važan predmet. Osjetila sam se nemoćno da im pomognem. Nijesam znala kako, ni kome da se obratim, ali ni šta učenicama da kažem”, govori ona.

“Prvi impuls mi je bio da sve ispričam direktorici, ali šta dalje? Možda bih napravila problem tim djevojčicamai njihovim porodicama”, kaže.

Mjesto u kojem je radila je malo, konzervativna sredina.

“Tamo se takve stvari zataškavaju, a žrtve i njihove porodice se stide”, kaže sagovornica CIN-CG.

CIN-CG je uputio pitanje školama da li postoje protokoli u slučajevima kada dođe do seksualnog uzemiravanja ili nedozvoljenih polnih radnji prema djeci od strane osoblja, a više njih je odgovorilo da škole nemaju takve protokole, ali da učenici mogu prijaviti razrednom starješini, direktoru ili nekome iz uprave ovakve prestupe.

Veliki broj škola odgovorio je da prate Uputstvo školama MPNI za postupanje u slučajevima nasilja. Prvi koraci podrazumijevaju obavještavanje direktora i uprave škole. Međutim, dešava se da uprava neadekvatno reaguje, pokaže nezainteresovanost, ili štiti nastavnika, što pokazuju i slučajevi navedeni u ovom istraživanju.

Predatori zloupotrebljavaju ranjivi položaj djece

CIN-CG je preko stručnih saradnika koji rade sa mladima podijelio i upitnik za učenike srednjih škola. Od 12 djevojaka koje su popunile upitnik, uzrasta od 15 do 23 godine, više od polovine, njih sedam, su rekle da su doživjele neki oblik seksualnog uznemiravanja od strane nastavnika u srednjoj školi, dok su tri kazale da su primjetile da nastavnici odmjeravaju i flertuju sa drugim učenicama, od čega se jedan slučaj odnosio na osnovnu školu.

Šest djevojaka je navelo da su profesori sa njima inicirali kontakt, koji je bio drugačiji od tretiranja drugih učenica/ka: molbe da ostanu nakon časa, privatni mejlovi i poruke, davanje zaduženja koje ne spadaju u školske aktivnosti, previše komplimenata. Jedna djevojka je navela da je “imala potrebu da se krije” od nastavnika.

Nijedna od ovih djevojaka nije prijavila nastavnike, iako su sve navele da su informisane da je seksualno uznemiravanje krivično djelo kažnjivo zakonom. Tri djevojke su zaokružile da nijesu prijavile da ih je nastavnik seksualno uznemiravao, jer su tada smatrale da je to bio njegov način da im pokaže “koliko ih uvažava, izdvaja, da su za njega drugačije od drugih”.

I Nina je prošla kroz to. Činilo joj se da je omiljena i drugačija od drugih u očima nastavnika.

“Bila sam zainteresovana za poeziju. C. me je podsticao da pišem i da mu pokazujem svoj rad, da učestvujem u predstavi, koju je organizovao”, kaže ona.

Do maturske večeri, Nina nije prepoznavala znake gruminga, odnosno pojačane prisnosti koju seksualni predatori iniciraju.

“Gruming je faza u kojoj neko (u školi nastavnik, član osoblja) nastoji da zadobije povjerenje djeteta ili mlade osobe, da bi ga kasnije iskoristio. To može biti nastavnik koji djeluje kao da je uvijek spreman da pomogne, favorizuje određene grupe, predlaže im da provode vrijeme nasamo, nudi dodatne časove…”, kaže za CIN-CG psihološkinja Adriana Pejaković.

Adriana Pejaković
Adriana Pejakovićfoto: Privatna arhiva

“Ponašanje sa seksualnom konotacijom od autoriteta se doživljava kao izuzetno neprijatno, neočekivano, jedan vid izdaje i može izazvati brojne posljedice: povlačenje, izbjegavanja odlaska u školu, povećane anksioznosti i depresije do posttraumatskog stresnog poremećaja. Ukoliko je osoba pretrpjela seksualno zlostavljanje, često ostaju i posljedice kasnije u životu”, navodi Pejaković.

Bez strahopoštovanja prema autoritetu u školama

Prema zvaničnim statistikama, samo se 10 odsto slučajeva seksualnog zlostavljanja prijavi, a ostali se zataškaju, nekad prepuštajući žrtve daljem zlostavljanju, a svakako traumama za cijeli život, objašnjava Pejaković. Zato je jako važno da se djeca uče da prepoznaju da nešto nije uredu, da slobodno kažu “ne”, da se uče ličnom integritetu, slobodi da nasilnika prijave, a prije svega da ne gaje strahopoštovanje prema autoritetu, što je doskora bilo nezamislivo u našem društvu, objašnjava Pejaković.

Generacije su u Crnoj Gori plaćale cijenu zbog straha od autoriteta, pretjeranog poštovanja prema starijima, posebno učiteljima i profesorima. Prijaviti nadređene, posebno nastavnike i profesore, za nedolično ponašanje ili seksualno uznemiravanje nekada je bilo nezamislivo.

“U starijim razredima osnovne škole nas djevojčice neprilično je dodirivao nastavnik tokom nastave, dok smo sjedjele u klupama, kao slučajno. Bilo nam je čudno, ali mi nijesmo umjele da prepoznamo o čemu se radi, pa nijesmo ni pomišljale da to nekome prijavimo. Tek mnogo kasnije, kad smo odrasle, shvatile smo da je to bilo klasično seksualno uznemiravanje i da je taj nastavnik koristio svoju poziciju. Znao je - mi, još djevojčice, nijesmo mogle ništa, bile smo laka meta”, kaže za CIN-CG sagovornica, danas u poznim godinama.

Osim podrške djeci da prijave sve vrste neadekvatnog ponašanja osoblja, jasni protokoli u školama za prijavu za seksualno uznemiravanje i zlostavljanje su ključni, kaže Pejaković.

“Pojedine škole u svijetu imaju i ombudsmane ili savjetnike koji djeluju nezavisno u situacijama prijave seksualnog nasilja i omogućavaju da sistem reaguje sa što manje grešaka. Takodje, dobra je ideja uvesti anonimne platforme kao što je zapadna Safe2Tell gdje se anonimno može prijaviti osoba koja vrši nasilje”, kaže Pejaković.

U Sjedinjanim Američkim Državama (SAD) provjere bilo kakvih navoda o seksualnom uznemiravanju učenika/ca i nepriličnom ponašanju profesora sprovodi Odsjek za građanska prava pri Odjeljenu za obrazovanje SAD. I u drugim zemljama na Zapadu jasni su protokoli kada je ovo u pitanju.

Nina brine što C. i dalje predaje u Gimnaziji.

“Meni je njegovo ponašanje zaista uništilo svako lijepo sjećanje na Gimnaziju i radost koju mi je ta škola donijela. Sjećanje na moje povjerenje u njega, podsticaj koji mi je davao da se bavim onim što volim, a iza svega toga bila je loša namjera... Najgore je što su i djevojke kojima sada predaje u riziku”, zaključuje Nina.

Vlada ne vodi evidenciju rade li registrovani pedofili u prosvjeti

Crna Gora je sačinila prvi registar pedofila u avgustu 2024, koji trenutno broji 100 počinilaca krivičnih djela protiv polne slobode na štetu maloljetnika, kažu za CIN-CG iz Ministarstva pravde.

Škole su dužne da prilikom zapošljavanja od Ministastva pravde traže informaciju da li se lice sa kojim sklapaju ugovor nalazi u evidenciji u registru pedofila, objašnjavaju iz Ministarstva pravde.

Međutim, Ministarstvo ne vodi evidenciju o tome gdje je bilo koja osoba iz registra bila zapošljena, ili gdje trenutno radi.

“Ta vrsta evidencije nije nadležnosti Ministarsta pravde, niti je zakonska obaveza ovog Ministarstva”, kazali su iz tog resora.

Psihološkinja Adriana Pejaković smatra da bi registrovanim počiniocima trebalo doživotno zabraniti rad u blizini djece.

“Potrebno je uvesti detaljnu provjeru kriminalne prošlosti osoba koje rade u školama, bazu ili registar pedofila i seksualnih prestupnika, kojima bi bio zauvijek bio onemogućen rad u blizini djece”, kaže ona.

Direktor škole snimao maloljetnice na šetalištu

Direktor jedne osnovne škole iz crnogorskog primorskog grada prijavljen je policiji, jer je krišom snimao maloljetnice na ulici tokom jula ove godine. Fotografisao je djelove njihovih tijela. Nakon što ga je prolaznik opomenuo, izbrisao je snimke sa telefona, ali ih je policija povratila tokom forenzike nakon što ga je privela.

Iz Uprave policije potvrdili su za CIN-CG da je došlo do incidenta:

“Službenici Odjeljenja bezbjednosti su 29. jula 2024. godine postupali po prijavi građana da u ulici... jedno nepoznato muško lice mobilnim telefonom snima maloljetna ženska lica. Odjeljenja bezbjednosti utvrdilo je da je direktor osnovne škole snimio nekoliko fotografija maloljetnica sa zadnje strane”, navode iz Uprave policije.

Navodno nije znao da je riječ o maloljetnicama, a u prostorijama Uprave policije naveo je da je “fotografije sačinio zbog ukazivanja na nedolično oblačenje, odnosno, nepoštovanje zabrane hodanja u kupaćem kostimu ili bez dijela odjeće po gradskim ulicama”.

Sa događajem je upoznat tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru, koji je odbacio prijavu i izjasnio da se u radnjama ne stiču elementi krivičnog djela.

Nekoliko roditelja čija djeca idu u školu u kojoj je direktor izrazilo je zabrinutost povodom ovog događaja u razgovoru za CIN-CG.

disklajmer CIN
foto: CIN-CG

Bonus video: