Saradnici u nastavi i stručni saradnici Medicinskog fakulteta, više od 50 njih, traže da im se isplate "zagarantovane naknade" i da Univerzitet Crne Gore "poštuje ugovorne obaveze potpisane u skladu sa zakonima". Kažu da su iz UCG-a obaviješteni da im se naknade više neće isplaćivati za pet mjeseci u semestru, odnosno deset mjeseci godišnje.
Oni su uputili otvoreno pismo: predsjedniku Vlade Milojku Spajiću, potpredsjedniku Vlade za obrazovanje, nauku i odnose sa vjerskim zajednicama Budimiru Aleksiću, ministarki prosvjete, nauke i inovacija Anđeli Jakšić Stojanović, ministru zdravlja Vojislavu Šimunu, direktoru Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja Goranu Daniloviću, predsjedniku Nacionalnog savjeta za obrazovanje Saši Raičeviću, predsjedniku Savjeta za visoko obrazovanje Srđanu Stankoviću, predsjedniku Odbora za medicinu Crnogorske akademije nauka i umjetnosti Goranu Nikoliću, glavnoj prosvjetnoj inspektorki Luciji Adžić, predsjednici Ljekarske komore Žanki Cerović, predsjedniku Stomatološke komore Vladimiru Jovetiću, predsjednici Farmaceutske komore Milanki Žugić i predsjedniku Komore fizioterapeuta Krstu Kovačeviću.
"Obraćamo Vam se povodom problema sa kojim se susrećemo kao saradnici u nastavi i stručni saradnici angažovani u studijskoj 2024/25. godini na Medicinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Kao i prethodnih godina, Medicinski fakultet je početkom septembra 2024. godine raspisao Konkurs za izbor saradnika u nastavi i stručnih saradnika kojim je, između ostalog, definisano da će se sa izabranim saradnicima zaključiti ugovor na određeno vrijeme za studijsku 2024/2025. godinu - honorarni angažman. Po isteku vremena predviđenom za prijavljivanje na Konkurs uslijedila je uobičajena i pravnim propisima predviđena procedura (imenovanje komisija, izbor saradnika, odluka Vijeća Medicinskog fakulteta), a nakon čega smo i potpisali pomenute ugovore o honorarnom angažmanu. Ugovori, u bitnome, predviđaju da će se rad vrednovati po metodologiji propisanoj Kolektivnim ugovorom za Univerzitet Crne Gore. Navedeni Kolektivni ugovor u čl. 25 predviđa da se naknada za održanu nastavu angažovanom osoblju koje nije u radnom odnosu na Univerzitetu isplaćuje pet mjeseci u semestru (dakle, 10 mjeseci godišnje)", piše u otvorenom pismu, koje su dostavili medijima.
Kažu da su, nakon što su započeli nastavu, sredinom oktobra sa Univerziteta Crne Gore obaviješteni da će se, zbog racionalizacije trošenja budžetskih sredstava UCG-a, honorar isplaćivati za tri i po mjeseca u semestru, odnosno sedam mjeseci godišnje. "Iznenađeni takvom odlukom, nenajavljenom i neusaglašenom sa prethodno potpisanim ugovorima, odlučili smo da reagujemo na više nivoa. Najprije smo uputili dopis upravi Medicinskog fakulteta, tražeći objašnjenje i ukazujući na nesklad između važećih ugovornih obaveza i novonametnute odluke. Takođe, ukazali smo da ovakvo postupanje urušava povjerenje u akademsku zajednicu i stvara pravnu nesigurnost za sve saradnike u nastavi i stručne saradnike", dodaju.
Rekli su i da im je objašnjeno da odluku o tome ne donosi uprava Medicinskog fakulteta, te da su se zato obratili i upravi Univerziteta Crne Gore. "Tom prilikom smo detaljno obrazložili obim naših aktivnosti, koje daleko prevazilaze samo izvođenje praktične nastave, uključujući konsultacije sa studentima, organizaciju predispitnih vježbi, pomoć profesorima u realizaciji kolokvijuma i ispita, kao i administrativne obaveze. Sve ove aktivnosti doprinose kvalitetu nastave i obrazovanju studenata, a istovremeno predstavljaju važan dio našeg profesionalnog razvoja kao budućih nastavnika i istraživača."
Ističu da su, "svjesni činjenice da je potrebno pristupiti rješavanju ovog problema zajedničkim dijalogom" na relaciji saradnici - Medicinski fakultet - Univerzitet Crne Gore, predložili da se trenutni model isplate zadrži za ovu akademsku godinu, "jer je u skladu sa pravnim propisima i potpisanim ugovorima", dok bi se za narednu godinu formirala radna grupa koja bi izradila jasne kriterijume i rješenja koja su održiva na duže staze.
"Uprkos našim argumentima i dobronamjernom pristupu, naišli smo na negativan odgovor Univerziteta, koji je odlučio da izdvajanje poveća za polovinu mjesečne naknade više po semestru u odnosu na prvobitnu odluku (4 mjeseca u semestru), bez jasnog pravnog obrazloženja na kojem se sve njihove odluke temelje. Kao rezultat toga, saradnici u nastavi sada se nalaze u situaciji koja je finansijski problematična, ali prije svega demotivišuća, jer implicira umanjivanje značaja našeg rada i doprinosa akademskoj zajednici. Ovakav tretman saradnika u nastavi i stručnih saradnika Medicinskog fakulteta šalje lošu poruku ne samo nama, već i svim budućim generacijama koje razmatraju akademsku karijeru na Medicinskom fakultetu", dodaje se u pismu.
Kažu kako vjeruju da Univerzitet treba da bude "primjer poštovanja ugovornih obaveza i podrške mladim stručnjacima koji ulažu svoje vrijeme, znanje i trud u razvoj budućih profesionalaca, upravo onih koji trenutno nedostaju crnogorskom zdravstvenom sistemu".
"Radi adekvatnog informisanja i sticanja uvida u to o kojim mjesečnim iznosima nadoknade se radi informišemo Vas da većina saradnika u nastavi na Medicinskom fakultetu prima mjesečnu nadoknadu koja jedva da prelazi polovinu minimalne zarade za visokoškolce u Crnoj Gori. Imajući sve navedeno u vidu, pozivamo Vas da Vašim autoritetom utičete na upravu Univerziteta Crne Gore da poštuje ugovorne obaveze potpisane u skladu sa zakonima Crne Gore, te da osigurate da se saradnicima u nastavi i stručnim saradnicima Medicinskog fakulteta isplate zagarantovane naknade, kao i da se kroz otvoreni dijalog iznađu trajna i pravedna rješenja za definisanje uslova angažmana u budućnosti, na dobrobit cjelokupne akademske zajednice, a prije svega studenata Medicinskog fakulteta kojima smo maksimalno posvećeni", piše u pismu, koje potpisuju:
Abramović Marija, dr med.
Babić Blagoje, dr med.
Bakić Mirjana, dr sc. med.
Banjac Boban, dr med.
Bojović Marija, dr med.
Boljević Jelena, dr med.
Boljević Stanojević Gordana, dr sci. med. dr pharm.
Borozan Sanja, dr med.
Božović Aleksandra, dr med. spec.
Bubanja Jovan, dr med.
Ćaćić Božidar, dr med.
Dizdarević Sehija, dr pharm.
Dupanović Brankica, mr sci. med.
Đuričković Aleksa, dr stom.
Fatić Nikola, dr sci. med.
Hadžibeti Đulija, mr ph. spec.
Ivanović Radović Nelica, dr sci. med.
Jaćimović Marina, dr med.
Jakšić Marina, dr sci. med.
Jauković Valentina, dr pharm. spec.
Jovanović Jelena, dr med.
Jovićević Tamara, dr med.
Kaluđerović Ljiljana, mr zdravstvene njege
Knežević Danica, dr med.
Knežević Tara, dr med.
Kozica Dino, dr med.
Labudović Uroš, dr stom.
Lalatović Ninoslava,dr pharm.
Lukač Džana, spec. dr pharm.
Lukić Miloš, dr med.
Marojević Slobodanka, dr med.
Mimović Marijana, dr med. spec.
Muhović Damir, dr med.
Natalić Danko, prim. dr med.
Orović Popović Jadranka, dr pharm.
Popivoda Milan, dr med.
Popović Zorica, dr stom.
Pot Danilo, dr med.
Račić Bogdan, dr med.
Radivojević Ljudmila, dr pharm.
Radulović Milica, dr stom.
Radulović Ljiljana, dr med.
Raičević Maja, dr sci. med.
Rogač Željka, dr sci. med.
Roganović Milovan, dr med.
Šahmanović Amina,dr med.
Sošić Sandra, spec. prim. fiz.
Stamatović Miloš, dr med.
Stanković Maja, dr pharm. spec.
Stojanović Gordana, dr med.
Stojanović Vukašin, dr med.
Tapušković Tamara, dr med.
Vujović Balša, mr sci med.
Vukadinović Tijana, dr med.
Vukčević Gordana, prim. dr sci. med.
Vuković Marko, dr med.
Vuković Mladen, dr sci. stom.
Bonus video: