Mještani na sat blokirali put Bijelo Polje - Berane, protive se izgradnji kamenoloma

Mještani su ponovili da traže raskid ugovora Vlade sa koncesionarom, vlasnikom firme "Imperijal" Vojislavom Smolovićem

14059 pregleda 5 komentar(a)
Foto: Jadranka Ćetković
Foto: Jadranka Ćetković
Ažurirano: 23.12.2024. 14:20h

Mještani Srđevca, Poda, Bioče i Lozne su poručili da neće dozvoliti uništenje tog kraja otvaranjem kamenoloma, za koji je koncesiju dobio vlasnik firme "Imperijal" Vojislav Smolvoić.

Oni su tim povodom danas blokirali magistralni put Bijelo Polje – Berane u mjestu Srđevac, ponavljajući da od Vlade traže raskid ugovora sa koncesionarom.

Protest je trajao oko sat vremena, umjesto najavljenih dva sata, zbog gužvi u saobraćaju i velike kiše.

Smolović je istakao da je u protekle četiri godine pribavio sve neophodne saglasnosti i dozvole.

Juso Dervišević je istakao da elaborat o zaštiti životne sredine nema veze sa realnim stanjem, i da nije tačno da su najbliže kuće na 300, već na stotinu metara.

"Upozoravamo nadležne da obrate pažnju i povedu računa o ovom problemu, otvaranje kamenoloma u blizini naselja i kuća ugrožava naš život", kazao je on.

blokada Srđevac
foto: Jadranka Ćetković

Dervišević kaže da ih je na proteste "natjerala velika muka i nepravda", jer ne samo da prave kamenolom tamo gdje nema kamena, već hoće da ga prave "zamalo pa u centar sela".

"Da su ga spustili još 300 metara, bio bi u centru Srđevca. A ovim kamenolom nije samo zagađen Srđevac, već i Poda, Jagoče, jedan dio Crnče, Štitari, i sve je to u opsegu gdje dopire kamenolom. Muče ove ljude, a ovaj državni investitor kaže da tu nema vodoizvorišta, da nas nagovara Bemax, Pajo Perović i da oni hoće da prodaju šljunak. Nas ne interesuje ni Bemaks ni Pajo Perović, samo nas interesuje zdravlje građana", kazao je Dervišević.

On je rekao da je otvaranjem kamenoloma dovedena u pitanje poljoprivreda, kao osnovna grana tog dijela opštine i da on godišnje proizvodi oko 20 tona kupusa, tri-četiri tone krompira i isto toliko paprika.

"Ako je jednoj opštini preči jedan biznismen, jedan predsjednik Opštine (Petar Smolović) kojeg je glasao ovaj narod neka kažu. Uzeo mu je ono najvažnije, dušu mu je uzeo, sad će i pluća. Do sad su ga građani slušali, ali od sada taj predsjednik Opštine mislim da nema obraza ni da dođe u ovaj naš kraj".

Dervišević je istakao da mještani traže da ovim problemom pod hitno pozabave predsjednik Vlade Milojko Spajić, presjednik Skupštine Andrija Mandić, ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić.

"Da dođu i da vide, ako im je preči jedan biznismen koji se obogatio i hoće još da se obogati, na račun ovog siromašnog naroda, koji radi i muči se u poljoprivrednom zemljištu da prehrani, da zaradi i prehrani. U tih pet-šest sela ima dvije do tri hiljade ljudi. Mi nismo ovdje ni politički niti nacionalno, samo smo jedinstveni da kažemo kamenolomu - stop! Neće sigurno sa mašinama moći da uništava naše šume i ljepote, zarad njihovih interesa”, kazao je Dervišević.

blokada Bijelo Polje
foto: Jadranka Ćetković

Podsjetili su da je zbog postojećih kamenoloma svo lišće pored Lješnice prašnjavo i da neće dozvoliti dalje uništavanje kraja.

Esad Gugać iz Srđevca, čije zemljište se graniči sa budućima kamenolom, kazao je da je njegova kuća udaljena stotinak metara vazdušne linije i da postoji opasnost za kidanje vodovodne mreže.

“Sve je rađeno tajno iza naših leđa, niti je bilo zbora građana, niti je javna rasprava sprovedena po zakonu, niti smo bili upoznati sa bilo kakvim radovima. Nisu ni tačni podaci iz elaborata koji se odnosi na vodoizvorišta, jer na samom lokalitetu imaju tri-četiri bazena pijaće vode, od kojih se napaja 50-60 domaćistava i više bazena pijaće vode”, kazao je on.

Ragip Ličina je naglasio da je u pitanju velika nepravda koja je nametnuta građanima tih naselja.

On je ukazao da nekoliko stotina metara sa ovim novim, postoje tri kamenoloma, što je za njih vid prisilnog iseljenja, jer ne mogu opstati.

"Nećemo sjedjeti skrštenih ruku nego ćemo svim raspoloživim demokratskim sredstvima braniti ovaj naš lijepi Srđevac i okolinu. Ne možemo prihvatiti da su naša Opština i država na sve zahtjeve nijemi, nemaju razumijevanja da smo mi njihovi građani i da treba da opstanemo i živimo ovdje", poručio je Ličina.

Mještani Srđevca će sačekati odgovor predstavnika Vlade i resornog ministarstva, nakon čega će blokade nastaviti na magistralnom putu Bijelo Polje - Mojkovac i Bijelo Polje - Berane u mjestu Ribarevine, kao i ispred zgrade Vlade u Podgorici.

Bonus video: