Odluka Skupštine Crne Gore o penzionisanju sutkinje Dragane Đuranović nije donijeta u skladu sa Ustavom i zakonom, jer je već postojala odluka Ustavnog suda (US) iz juna mjeseca, da se ne obavještava Skupština da je sutkinja ispunila uslove za penziju, kaže u podkastu Centra za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG) Miodrag Iličković, član Sudskog savjeta i bivši sudija Ustavnog suda.
On, međutim, naglašava i da je odluka Ustavnog suda, iz juna ove godine, grubo kršenje Ustava, jer su u njenom donošenju učestvovale sudije koje su se morale izuzeti, "jer su odlučivali u ime države o sopstvenom pravu".
Tada su sudije Ustavnog suda većinom odlučile da za njih, za odlazak u penziju, važi Zakon o radu, koji bi sutkinji Đuranović, ali i sutkinji Desanki Lopičić i sudiji Budimiru Šćepanoviću omogućili da se penzionišu godinu kasnije.
O samoj sebi je odlučivala i sutkinja Đuranović, kojoj je Skupština Crne Gore nedavno konstatovala prestanak funkcije, zbog ispunjenja uslova za penziju, radi čega je došlo do krize između vlasti i opozicije.
Iličković smatra da je Ustavni sud zatvorena i netransparentna institucija, a da je sve ovo što gledamo samo konglomerat nezakonitih i neustavnih ponašanja i predstavnika Skupštine i Ustavnog suda.
"Ako Crna Gora namjerava da izgradi nezavisno pravosuđe, koje neće biti partijska batina, moraju sjesti sve tri grane vlasti i napraviti plan na koji način ćemo popraviti situaciju", kaže bivši sudija Ustavnog suda.
Bonus video: