PUP steže betonski obruč oko Gorice: Predloženi planski dokument za Podgoricu ne štedi ni zaštićena područja

Trenutno važećim planom je predviđena bruto građevinska površina od oko 140.000 kvadrata, dok je novim izmjenama ta površina tačno udvostručena.

U odnosu na prethodni plan, koji je takođe bio loš, u ovom planu su zgrade dobile jedan do tri sprata više, rekla je Milica Vujošević tokom jučerašnjeg skupa u Mediteranskom vrtu.

50576 pregleda 47 reakcija 10 komentar(a)
Sa jučerašnjeg skupa "Beton ne diše, ali mi moramo", Foto: Zoran Bojović
Sa jučerašnjeg skupa "Beton ne diše, ali mi moramo", Foto: Zoran Bojović

Ako bi predložene izmjene Prostorno-urbanističkog plana (PUP) Glavnog grada Podgorice bile usvojene, to bi značilo i prestanak važenja moratorijuma na gradnju ispod brda Gorica i otvorilo put da u najbližoj okolini tog zaštićenog područja bude izgrađeno pedesetak novih zgrada, za oko 5.000 stanovnika.

To je juče poručeno sa skupa “Beton ne diše, ali mi moramo”, koji je u Mediteranskom vrtu na Gorici organizovala neformalna grupa građana.

“Na prostoru vazdušne linije oko kilometar, planirano je oko novih 5.000 stanovnika... Na potezu od Gimnazije ‘Slobodan Škerović’ do Vezirovog mosta ne biste više mogli ni da vidite brdo”, saopštili su učesnici.

Građanski aktivista Zoran Bojović, Sonja Dragović i Milica Vujošević iz Nevladine organizacije “Kana/ko ako ne arhitekt”, prezentovali su okupljenima kako bi brdo Gorica moglo da izgleda u slučaju da bude usvojen Detaljni-urbanistički plan (DUP) “Nova Varoš 2”, ali i osvrnuli se na aktuelne Izmjene i dopune PUP Glavnog grada Podgorica.

Ukazali su na to da se u javnosti godinama govori o značaju zaštite Gorice, te poručili i da su, najavljenim izmjenama, “planirana gradnja mnogo veće površine i spratnosti u odnosu na postojeći, takođe loš plan”, i da je “situacija još gora nego što je sada”.

Uz podsjećanje da su građani prije nekoliko godina angažmanom doprinijeli da se stopira plan izgradnje tunela kroz Goricu, da je zahvaljujući posvećenosti grupe ljudi prije nekoliko godina na Gorici uređen i formiran “Mediteranski vrt”, poručili su da je sličan angažman neophodan i danas:

“Ako je kad bilo frke, sad je frka”.

Odluku da zabrani gradnja u podnožju i kontaktnoj zoni brda Gorica, Vlada je donijela u martu 2020. godine, tada do donošenja plana generalne regulacije Crne Gore.

Odlukom o izmjeni odluke o izradi Izmjena i dopuna PUP-a za Podgoricu (septembar 2024), zabrana gradnje ispod Gorice predviđena je “donošenja izmjena tog planskog dokumenta.

Propuštene prilike

Zoran Bojović rekao je da je uzrok tome što se sve loše godinama dešava sa Goricom, to što je u godini kada je proglašena park šuma, 1995, propušteno da se reljefne granice brda usaglase sa reljefom tog prostora.

“Ista je greška ponovljena i 2022, kad je proglašen Spomenik prirode ‘Park šuma Gorica’. Svi oni koji su u podnožju brda vremenom uzimali ono što im ne pripada, ili da se izrazim - sva pljačka državne imovine, to je sve legalizovano kroz DUP-ove, i sad su ti DUP-ovi prioritet”, rekao je on.

Prema riječima Bojovića, 1995. godine, površina park šume bila je 140, a sada je to 120 hektara prostora:

“Cijela kontakt zona brda, sve one livade, sve ono što je zaista štitilo Goricu, što su od 1995. godine bile zelene površine, uništavano je”.

Milica Vujošević iz NVO “Kana/ko ako ne arhitekt” kazala je da oni već duže analiziraju i trenutno važeći DUP “Nova Varoš 2”, u koji ulazi i područje brda Gorica, kao i izmjene i dopune tog planskog dokumenta.

Kroz nekoliko primjera navela je kako izgleda aktuelni DUP i kako bi eventualne izmjene uticale na prostor dijela grada oko brda Gorica.

“Trenutno važećim planom je predviđena bruto građevinska površina od oko 140.000 kvadrata, dok novim izmjenama ta površina je tačno udvostručena. U odnosu na prethodni plan, koji je takođe bio loš, u ovom planu su zgrade dobile jedan do tri sprata više”, rekla je Vujošević.

Dodatno ilustrujući kako bi prostor oko brda Gorica mogao da izgleda, ako bi planovi čije su izmjene u toku bili usvojeni, navela je i parcelu u između zgrade Zavoda za hitnu medicinsku pomoć i Gimnazije “Slobodan Škerović”. Na toj parceli, kako je kazala, na kojoj je sada kafić, predviđena je gradnja objekta centralnih djelatnosti od 1.600 kvadrata na četiri etaže (P+3, prizemlje, plus tri sprata).

“Na jednoj maloj parceli, na ćošku, kod kružnog toka, imaćemo zgradu od četiri nadzemne etaže”.

Nakon što je predstavila i druge moguće izmjene u planovima, Vujošević je kazala da “sve u svemu, spratovi su narasli, objekti su narasli, nove su se namjene stvorile”.

“U toku smo izmjena PUP-a, ne bi trebalo ni sa njim nastavljati, već bi trebalo sve ispočetka raditi. Pričamo to sve vrijeme, ali ko nas čuje”, kazala je ona.

Upitan status spomenika prirode

Jovana Janjušević iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) kazala je da je u slučaju donošenja DUP-a “Nova varoš 2” procedura prekršena.

“Kad radiš DUP, ti se u njegovoj razradi pozivaš na dokument višeg reda, to je u ovom trenutku važeći PUP, ne ovaj sa izmjenama i dopunama, koji ovo ne sadrži. Oni donose nezakonit dokument”, rekla je ona.

Gorica je, dodala je Janjušević, značajna sa aspekta biodiverziteta, a sad se u pitanje dovodi i njen status kao spomenika prirode.

“Imamo parkove koji su mrtvo slovo na papiru, sve što smo zaštitili možemo da napadnemo, možemo da gradimo, da radimo šta nam je volja. Institucije koje upravljaju zaštićenim područjima ne mogu da daju negativno mišljenje koje je pravno obavezujuće, i to je jedan apsurd”, rekla je Janjušević.

Savjet za reviziju planskih dokumenata Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine prije nekoliko dana dao je negativno mišljenje na nacrt DUP-a “Nova varoš 2” i plan vratio u ponovnu proceduru kako bi se postupilo po primjedbama koje su dostavljene.

Nacrt tog planskog dokumenta obuhvata površinu od 43,8 hektara koju sa sjevera oivičava brdo Gorica, sa zapada Ulica 6, sa istoka Ulica 19. decembar, a sa juga Gradski stadion.

Pored ostalog, iz Savjeta su ukazali da treba preispitati izgradnju novih objekata u zaštitnom pojasu park šume Gorica sa aspekta režima zaštite definisanog studijom zaštite spomenika prirode.

'Gorica je značajna sa aspekta biodiverziteta, a sad se u pitanje dovodi i njen status kao spomenika prirode': Detalj sa Gorice
"Gorica je značajna sa aspekta biodiverziteta, a sad se u pitanje dovodi i njen status kao spomenika prirode": Detalj sa Goricefoto: Shutterstock

Iz Glavnog grada Podgorica sredinom decembra tražili su povlačenje nacrta PUP-a za Podgoricu, jer bi njegovo usvajanje značilo nastavak devastacije grada u privatnom interesu.

Iz Ministarstva koje vodi Slaven Radunović prethodno su saopštili da više neće organizovati javne rasprave o izmjenama PUP-a, jer su, kako su naveli, organizovali dvije. Prva rasprava je bila odložena, jer je sala bila premala da primi sve zainteresovane građane, a druga je prekinuta, jer ni nova sala nije mogla da primi sve zainteresovane građane.

“Ukidanjem javne rasprave za PUP Podgorica, dok istovremeno stručna javnost osporava DUP ‘Nova Varoš 2’, brdo Gorica ostaje nezaštićeno, ugroženo betonizacijom u već preizgrađenom zaštitnom pojasu Spomenika prirode, park šume Gorica. Brdu Gorica prijeti ‘podljubovićki scenario’ sa daljim uništavanjem prirode i pretrpavanjem dehumanizovanim stambenim zgradama”, saopštili su nedavno iz Centra za građanske slobode (CEGAS) u vezi sa tim.

Sličan stav ponovila je juče Marija Popović Kalezić iz te NVO i okupljenima u “Mediteranskom vrtu”:

“Oba puta, nisu se stekli ni formalni ni pravni uslovi da se ta javna rasprava zaista adekvatno održi, jer bilo bi logično da nam plan grada bude predstavljen u okviru najužih nukleusa, odnosno mjesnih zajednica, pa da svi mi koji živimo u određenom dijelu jasno znamo šta će se dešavati u našoj četvrti, da kažemo da li to želimo, imamo li potrebu za tim i je li nas neko o tome nešto pitao”.

Sa događaja je svim zainteresovanim građanima i stručnoj javnosti upućen poziv da se uključe u donošenje odluka koje se odnose na planska dokumenta, u konkretnom slučaju ona koja se tiču brda Gorica i njegove okoline.

Bonus video: