Članovi Savjeta RTCG Veselin Drljević, Amina Murić, Milica Špajak, Filip Lazović, Naod Zorić i Vladimir Drekalović negirali su navode koje je danas iznijela takođe članica Savjeta RTCG Marijana Camović Veličković.
Oni su u saopštenju naveli da je kritika veoma poželjna i dobrodošla "kada je konstruktivna i opravdana", te da "nesitinito i krajnje tendenciozno plasiranje netačnih informacija s ciljem diskreditacije RTCG-a zahtijeva odgovor".
"Radio-televizija Crne Gore dosljedno sprovodi sve obaveze u vezi s transparentnošću. Sjednice Savjeta su javne, dokumenti poput Programskog i Finansijskog plana dostupni su za uvid, a procesi javnih nabavki ocijenjeni su kao jedni od najtransparentnijih u Crnoj Gori. Svaka zainteresovana strana ima mogućnost da se upozna s ključnim dokumentima i procedurama. Utemeljenje za tvrdnje o transparentnosti poslovanja Javnog medijskog servisa crpimo iz nalaza DRI, ali i u istraživanju poput onog koje je sproveo Institut alternativa, prema kome je Javni medijski servis rangiran kao drugo najtransparentnije javno preduzeće u Crnoj Gori na Indeksu transparentnosti poslovanja javnih preduzeća, što je potvrda dobrih namjera I zalaganja ljudi kojima je transparentnost veoma važna", piše u saopštenju članova Savjeta RTCG.
Dodaju i da će svaka optužba biti tretirana u skladu sa zakonom.
"Tvrdnja Camović Veličković da se 'veći dio budžeta troši na plate, a manje na program' pokazuje nepoznavanje strukture budžeta Javnog servisa, a samim tim i sopstvenog posla. Istine radi, RTCG ima budžet u kojem izdaci za zarade iznose manje od 50 odsto ukupnih sredstava, i to u situaciji gdje su zarade zaposlenima povećane, što doprinosi poboljšanju njihovog statusa i motivacije. Camović Veličković je netačno napisala da su zarade 11,687 miliona eura. Istina je da su zarade 10,747 miliona. Sa još 940 hiljada ostalih ličnih primanja (otpremnine, pomoći, naknada za prevoz i slično) dobijamo 11,687 miliona ličnih primanja. Da je zaista u Savjetu RTCG iz razloga poboljšanja Javnog medijskog servisa i brige za isti, gospođa Camović Veličković bi morala znati i naglasiti da je obračun plata u RTCG-u prošao detaljne revizorske kontrole i provjere nadležnih institucija, koje su potvrdile njegovu potpunu ispravnost".
Dodaju da su "izostali ili namjera da se javnosti predstavi istina, ili znanje. I jedno i drugo je loše, a najgore je ako je u pitanju oboje".
"Takođe, povećanja naknada za članove Savjeta usklađena su sa zakonskim rješenjima, što je takođe vrlo tendenciozno zanemareno u kritikama. Iznošenje neistinitih tvrdnji o zaradama zaposlenih, uključujući urednike i dopisnike, ne doprinosi rješavanju problema, već isključivo služi diskreditaciji. Sve zarade u RTCG-u obračunavaju se u skladu sa zakonom i internim pravilnicima kuće", piše u saopštenju.
Dodaju i da kritika Programskog plana "pokazuje nedostatak razumijevanja odnosa između finansijskog i produkcionog plana".
"Programske aktivnosti RTCG-a odražavaju misiju Javnog servisa, a investicije u nove emisije, tehničke resurse i sadržaj pažljivo su planirane kako bi zadovoljile standarde i potrebe publike, kao i potrebe da se Javno medijski servis ubrzano modernizuje. Neshvatljivo je da članica Savjeta RTCG izražava protivljenje unapređenju muzičke produkcije, posebno imajući u vidu da su naši muzičari trenutno prinuđeni da traže prilike van granica Crne Gore. Takođe, tvrdnje o izostanku istraživačkih priča u radu RTCG-a potpuno su netačne, jer se ovaj važan segment novinarstva realizuje kroz sve redakcije Javnog servisa, čime se kontinuirano doprinosi kvalitetu i relevantnosti našeg programa", saopšteno je.
Članovi Savjeta dodaju i da planirano održavanje Avid News sistema ne zavisi od rokova tendera već od isteka prethodnih ugovora.
Takođe su saopštili da reorganizacija dopisništava u Tivtu ima za cilj bolju pokrivenost regiona i rješavanje dugogodišnjih problema s logistikom i efikasnošću.
"Ova odluka donijeta je nakon analize rada postojećeg dopisništva, a ne iz ličnih ili revanšističkih motiva", piše između ostalog u saopštenju.
Bonus video: