Tri decenije humanosti doktora Beka

Omiljeni ljekar u Bijelom Polju dr Besim Kadić, nema službeni broj jer je jegov privatni telefon dostupan svima. Od osnivanja 1995. godine radi u hitnoj pomoći, a pola vijeka volonterizma u Crvenom krstu rezultiralo je upravljanjem tom organizacijom u dva navrata

7167 pregleda 1 komentar(a)
Dr Besim Kadić, Foto: Jadranka Ćetković
Dr Besim Kadić, Foto: Jadranka Ćetković

Jedna od najboljih službi koja je poznata po svom profesionalnom odnosu prema pacijentima je Služba hitne pomoći u Bijelom Polju, čiji je prepoznatljivi znak već tri decenije dr Besim Beko Kadić.

Smirenošću i osmijehom kojim plijeni, on je glavni razlog što pacijenti, tokom svih ovih decenija, odahnu kada traže pomoć i saznaju da je u smjeni doktor Beko Kadić, jer znaju da će dobiti pravi savjet, preporuku i terapiju.

On je jedan od rijetkih ljekara koji nema službeni broj, a čiji je privatni broj dostupan svima, u bilo koje doba dana i noći.

Kako je kazao “Vijestima”, od malena je želio da se bavi medicinom, što i ne čudi jer je porodica Kadić iznjedrila više od 50 zdravstvenih radnika.

Nakon osnovne i srednje škole u Bijelom Polju, specijalističke studije medicine u Beogradu završio je ocjenom 10.

Radni vijek je počeo kao ljekar opštine prakse u Domu zdravlja Bijelo Polje, a 29 godina je u Službi hitne pomoći, od njenog osnivanja 1995. godine (sada Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Bijelo Polje), sa kratkim prekidom 2011. do 2013. godine, kada je bio direktor Doma za stare u Bijelom Polju.

Rukovodilac Službe hitne pomoći je bio u periodu od 2013. do 2022. godine.

Tokom dugogodišnjeg radnog iskustva upoznao je važnost međuljudskih odnosa u poslovnom okruženju i uveliko razvio komunikativne sposobnosti radeći najprije kao član mngobrojnih timova a potom kao organizator raznih projekata iz struke.

Kako je pojasnio “Vijestima”, svoje fakultetsko obrazovanje kontinuirano je obnavljao praćenjem stručne literature i seminara, pa je poduža lista dodatne edukacije koju je imao tokom tri decenije.

Odličan spoj humaniste i omiljenog doktora i pola vijeka volonterizma u Crvenom krstu, čiji je i dobrovoljni davalac, rezultirali su da u dva mandata bude predsjednik lokalnog Crvenog krsta Bijelo Polje, i to od 2014. do 2022. godine, a bio je i potpredsjednik nacionalne organizacije Crvenog krsta u dva mandata, kao i član koordinacionog tima Dobrovoljnih davalaca krvi Crvenog krsta Crne Gore.

Ipak, zbog njegove predanosti i otvorenih vrata za sve često je ispaštala porodica i supruga Indira, sa kojom ima četvoro djece.

Možda je to jedan od razloga što danas, skoro na zalasku karijere, svoje odmore voli da provodi na putovanjima sa suprugom Indirom po destinacijama Evrope i svijeta.

“Ono što mi pričinjava najveću radost su unučići. Priznajem da je zbog moje predanosti humanitarnom radu nerijetko trpjela parodica. To je jedan od razloga što svoje odmore posljednjih godina rado provodim sa suprugom Indirom i prijateljima putujući po raznim destinacijama širom Evrope i drugih kontinenata, što mi donosi mir i radost”, kazao je Kadić.

Ljubav prema medicine prenio je na najstarijeg sina Jusufa koji će uskoro završiti specijalizaciju iz ortopedije i traumatologije.

“Mlađi sin Nerman je profesor matematike, starija kćerka Armina živi u Baru i magistar je engleskog jezika i književnosti i prevodilac na engleski i ruski jeik, dok je mlađa kćerka Dina na studijama arhitekture u Podgorici”.

Ipak, najveći dar su mu, kako je kazao, unučići Ahmed, Adem i Lijan, među kojima se ističe Ema, kao jedina djevojčica, koju od milošte zove ‘dedin dukat’.

Doktor Kadić je ove godine bio kandidat za najveće opštinsko priznanje za šta ga je predložila grupa građana, koja je, između ostalog, istakla da “Bjelopoljci imaju dr Beka, časnog, poštenog, neumornog čovjeka, odanog ljekarskom pozivu i vezanog Hipokratovom zakletvom za sudbinu svakog pacijenta…”

“Od svih priznanja najdraži su mi zadovoljni pacijenti”. Ipak, kako kaže, kada bi morao, izdvojio bi medalju zahvalnosti Ministarstva zdravlja Republike Bugarske za humanost koju je iskazao prilikom spasavanja bugarske djece stradale iz nesreće u Gostunu 2004. godine.

Bonus video: