Ljudstvo na broju, fale vozila i oprema - da li se i kako vatrogasci pripremaju za vrelo ljeto

Na Cetinju raspisan tender za nabavku novog vatrogasnog vozila, Podgorici nedostaju autoljestve, u Direktoratu za zaštitu i spašavanje pokrenuti su postupci javnih nabavki za radove na dva aviona

16993 pregleda 2 komentar(a)
Ljetošnji pozar u Podgorici na brdu Gorica, Foto: Jelena Kočanović
Ljetošnji pozar u Podgorici na brdu Gorica, Foto: Jelena Kočanović

Tokom ljeta gorjelo je u Podgorici, Baru, Nikšiću, Danilovgradu, Cetinju, Kotoru, Budvi, Plužinama, Tuzima, Petrovcu, a sa višednevnim požarima borilo se 785 zaposlenih u spasilačkim službama, podaci su kojima raspolaže Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).

Oni su, poručuju iz tog resora, “oslonac i glavni odgovor” na sve vrste nesreća u 23 opštinske službe zaštite i spašavanja.

“Na osnovu statističkih podataka za 2023. godinu, u formiranim službama zaštite i spašavanja ima ukupno 785 zaposlenih, od kojih 636 radi u operativnom dijelu (586 zaposlenih je u stalnom radnom odnosu, dok 50 radi po ugovoru), a u administrativnom dijelu zaposleno je 149 službeniks (122 zaposlenih je u stalnom radnom odnosu, dok 27 radi po ugovoru). Od ukupno 785 zaposlenih, 738 je muškaraca (94 odsto) i 47 žena (5,9 odsto)”, rekli su iz MUP-a, i dodali da opštine Tuzi i Zeta nijesu formirale službe zaštite i spašavanja.

Da je protekla požarna sezona bila naročito izazovna “Vijestima” je potvrdilo više opštinskih službi zaštite i spašavanja.

Fale navalna vozila, autoljestva...

Iz podgoričke Službe zaštite i spašavanja naglasili su da “stihijska sezona traje cijele godine”, kao i da su njihove djelatnosti preventivne prirode.

“U slučaju vanrednih situacija, Služba reaguje pravovremeno, što znači da u najkraćem mogućem roku vatrogasci - spasioci sa odgovarajućim vozilom i resursima izlaze na lice mjesta i u skladu sa standardnim operativnim procedurama vrše poslove iz svoje nadležnosti”, rekao je vršilac dužnosti (v.d.) komandira Službe Zdravko Blečić.

Podgorička Služba, podsjeća, ima na raspolaganju 71 operativca za sve vrste opasnosti, a naročito tokom požarne sezone.

“Što se tiče kapaciteta službe, za svaki od hazarda raspolažemo sa određenim kapacitetima, a trenutno nedostaje autoljestva za gašenje požara na višespratnicama - spoljna navala, kao i dio opreme za zaštitu i spašavanje iz ruševina. Kapitalnim budžetom za narednu godinu predviđena su sredstva za ove resurse, tako da se nadamo da će Služba ubrzo popuniti i te kapacitete”, rekao je Blečić.

požar Podgorica
foto: Boris Pejović

Kazao je da su neka vozila u Službi zaštite i spašavanja “starije proizvodnje”, ali i da su “neobično važna u dijelu gašenja požara na otvorenom prostoru na periferiji Podgorice”.

“U onim djelovima gdje bi vozila novije proizvodnje imala problem zbog samog terena. Imamo i priličan broj novijih vozila sa kojima izlazimo na sve vrste intervencija i odgovaramo na sve zahtjeve građana. U planu nam je kupovina još jednog navalnog vozila, kao i kombi vozila za tehničke intervencije koje će se prvenstveno koristiti u djelovima grada gdje namjenska vozila zbog svoje zamašnosti ne mogu pristupiti mjestu intervencije”, kazao je Blečić.

Obnova opreme neophodna

Služba zaštite i spašavanja Cetinje, kako tvrde iz te opštine, redovno obučava vatrogasace i volontere, održava i unapređuje postojeću opremu.

Ističu da je raspisan tender za nabavku novog vatrogasnog vozila, ali i da je u planu obnova lične vatrogasne opreme.

“Reagujemo brzo i efikasno, u skladu sa našim protokolima i operativnim planovima, kako bismo što prije lokalizovali i ugasili požare. Naši timovi su obučeni da djeluju u različitim okolnostima, pri čemu je prioritet zaštita ljudskih života, imovine i prirodnih resursa”, rekli su iz Službe, čiji je komandir Miloš Ćećanović.

Oprema 24 vatrogasca i osam volontera je, naglašavaju, stara nekoliko godina.

“Dok je skupna oprema, u prosjeku, stara 20 godina. Iako se trudimo da sa postojećom opremom odgovorimo na sve izazove, obnova opreme je neophodna kako bismo osigurali još veću efikasnost i sigurnost. U skladu s tim, u toku je plan za obnavljanje lične vatrogasne opreme”, rekli su.

Tvrde da nerijetko savjetuju građanima da ne pale vatru na otvorenom prostoru naročito tokom ljetnjih mjeseci zbog povećanog rizika od požara. Podsjećaju da su kroz projekat dobili i NANO boce koje će “značajno unaprijediti bezbjednost i efikasnost vatrogasaca prilikom intervencija”.

Komandir Vatrogasne spasilačke jedinice Nikšić Slavko Tadić, kazao je “Vijestima” da posjeduju sedam vatrogasnih auto-cisterni.

“U poslednje tri godine mozemo se pohvaliti odličnom saradnjom sa lokalnom upravom koja razumije naše potrebe i uredno nas servisira i nabavlja nedostajuću opremu našoj jedinici”, rekao je on, dodajući da njegova spasilačka jedinica broji 70 vatrogasaca.

Požar u nikšićkom naselju Budo Tomović
Požar u nikšićkom naselju Budo Tomovićfoto: Svetlana Mandić

Podsjetio je da su oformili inspekcijsko odjeljenje koje je procesuiralo par “nesavjesnih građana Nikšića”.

“Stavili smo akcenat na preventivu i edukaciju sugrađana kako bismo izbjegli neželjene posljedice. Planiramo da, u skorije vrijeme, nabavimo i zglobnu auto platformu za evakuaciju i gašenje na visokospratnicama. Podsjećamo da su šumski putevi većinom neprohodni, da su seoska područja bezvodna i zapuštena, a da pomoć iz vazduha ne možemo uvijek da dobijemo tako da u slučaju većeg broja šumskih požara često u pomoć pristižu kolege iz susjednih opština na čemu smo im zahvalni”, kazao je Tadić.

Jedan protivpožarni avion

Iz MUP-a su kazali “Vijestima” da se godišnjim Izvještajem o stanju sistema zaštite i spašavanja u Crnoj Gori detaljno analizira stanje zaštite i planira buduće djelovanje.

“... I definišu se dalji koraci za njegovo unapređenje u cilju pružanja kvalitetnijeg odgovora na sve prepoznate rizike, ali i planiranja preventivne aktivnosti na smanjenju rizika od katastrofa. Takođe, organizuju se periodični sastanci, a posebno u pretpožarnoj sezoni, predstavnika MUP-a i komandira opštinskih službi zaštite i spašavanja, a to predstavlja platformu za strateško donošenje operativnih odluka u cilju sprovođenja preventivnih i operativnih mjera i radnji na smanjenju rizika od požara”, kazali su iz MUP-a, dodajući da Direktorat za zaštitu i spašavanje redovno edukuje učenike osnovnih i srednjih škola o požarnim rizicima.

Napominju da Direktorat za zaštitu i spašavanje raspolaže sa jednim protivpožarnim avionom spremnim za operativnu upotrebu.

“Pokrenuti su postupci javnih nabavki za radove na dva aviona, nabavku rezervnih djelova i servisiranja jednog propelera. Ukoliko ne dođe do nepredviđenih okolnosti prilikom realizacije složenih postupaka javnih nabavki, od inostranih servisera i nabavljača, do početka požarne sezone očekuje se ispravnost tri aviona”, izjavili su iz MUP-a.

Gašenje požara
foto: MUP

Prema njihovim riječima, Direktorat raspolaže i sa dva srednja dvomotorna i višenamjenska helikoptera “tipa AB 212 i AB 412 koja su operativna”.

“Na helikopter AB 412 ugrađen je protivpožarni sisitem Simpleks i posade su osposobljene za gašenje požara navedenim sistemom. Takođe, nabavljen je i podvjesnog vedra (bambi bucket) i u toku su aktivnosti oko stavljanja vedra u operativnu upotrebu sa helikopterom AB 212”, rekli su “Vijestima”.

Ističu da je uvijek potrebnu razmišljati o nabavci nove i savremenije opreme kod svih operativnih jedinica sistema zaštite i spašavanja.

“Korišćenjem međunarodnih fondova podrške u podizanju kapaciteta iz oblasti zaštite i spašavanja, Crna Gora konstantno unapređuje sistem iz domena prevencije, spremnosti i odgovora na elementarne nepogode, veće i druge nesreće sa posebnim fokusom na požare otvorenog prostora, kao jednog od najčešćih rizika”, rekli su iz MUP-a, dodajući da ako požari dostignu razmjenu tako da država ne može da odgovori, pomoć traže kroz bilateralnu saradnju, “kao i putem mehanizma Unije za civilnu zaštitu i NATO”.

Robot je za katastrofe većih razmjera

Kako su kazali iz MUP-a, multifunkcionalni robotički sistem za akcije zaštite i spašavanja, nabavljen 2021. godine u funkcionalnoj je upotrebi, ali je riječ o resursu koji se koristi isključivo za katastrofe većih razmjera.

Tvrde da se sistem nalazi u magacinskom prostoru “Rogami”, kojim raspolaže Direktorat za zaštitu i spašavanje.

“U pitanju je multifunkcionalni robotički sistem koji se sastoji od samog robota (MVF-5), kao i mobilnog operativnog centra koji predstavlja integriranu komponentu na teretnom vozilu namijenjenom za transport robotičkog sistema. Tokom maja ove godine izvršen je njegov redovni servis i sistem je u funkcionalnoj upotrebi”, kazali su iz MUP-a.

Prema njihovim riječima, multifunkcionalni robotički sistem nabavljen je za visokorizične situacije.

“To su situacije kao što su izuzimanje rizičnih minsko-eksplozivnih sredstava većih kalibara, tehničko-tehnološki akcidenti (požari u proizvodnim pogonima, skladištima opasnih materija i sl.), a može se koristiti i u slučajevima požara na otvorenom, dekontaminaciju određenog kontaminiranog prostora, uklanjanja prepreka i ruševina u slučaju zemljotresa...”, kazali su iz MUP-a.

Za rukovođenje tim sistemom, kažu iz nadležnog ministarstva, obučeno je pet pripadnika MUP-a, kao i šest pripadnika iz službi zaštite i spašavanja glavnog grada i Bara.

“Robotički sistem je koštao 950.000 eura, a osim njega su, u okviru projekta, nabavljeni šator na naduvavanje, info desk, promotivni materijal, međunarodna terenska vježba za sve partnere u projektu sa izradom radnih tačaka, promotivni film, podizanje svijesti građana o važnosti spoznaje rizika i spremnosti za reagovanje u slučaju istih, uređenje poligona za parking robotičkog sistema, predviđeni administrativni troškovi, kao i troškovi puta za članove projektnog tima za učešće na sastancima projektnih partnera koji su organizovani tokom trajanja projekta”, kazali su iz MUP-a.

Napomenuli su da su sve predviđene projektne aktivnosti realizovane u potpunosti i u skladu sa pravilima (PRAG) projekta, koje su kroz redovne i eksterne revizorske kontrole ocijenjene pozitivno.

Bonus video: