Samoregulacija u Crnoj Gori: Potreba ili računica

Urednici crnogorskih medija ranije su isticali bojazan da će upravo zbog novca, mediji pribjeći nekom obliku samoregulacije, ali da suštinski to neće dovesti do kvalitetnijeg sadržaja

3761 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Crnogorski mediji su prvi put ove godine novac iz Fonda za medijski pluralizam dobili, ako su imali neki oblik samoregulacije na osnovu Novog zakona o medijima.

Urednici crnogorskih medija ranije su isticali bojazan da će upravo zbog novca, mediji pribjeći nekom obliku samoregulacije, ali da suštinski to neće dovesti do kvalitetnijeg sadržaja. Zato smo analizirali – da li je ovo rješenje natjeralo crnogorske medije da makar formalno uđu u neki oblik samoregulacije.

Medijski savjet za samoregulaciju: Glavni okvir za većinu medija

Većina medija u Crnoj Gori članovi su Medijskog savjeta za samoregulaciju, nezavisnog tijela osnovanog 2012. godine, koje prati primjenu Kodeksa novinara Crne Gore. Savjet posreduje između građana i medija, objavljuje izvještaje o poštovanju profesionalnih standarda i unapređuje medijsku etiku.

Članovi sum izumeđu ostalih, portali CDM i Portal Analitika, dnevni list Pobjeda, televizijske stanice Nova M i ETV, radio stanice Antena M i Elmag radio, te novinska agencija MINA.

Kako nam je saopšteno iz Medijskoj savjeta za samoregulaciju, danas imaju 62 člana.

TV Vijesti: Interna samoregulacija kroz ombudsmana

Prema riječima glavnog i odgovornog urednika Radomira Kračkovića, TV Vijesti ima interno samoregulatorno tijelo — ombudsmana Predraga Nikolića, čiji je zadatak da posreduje između gledalaca i redakcije u slučaju pritužbi na izvještavanje. Ovo tijelo ima važnu ulogu u promovisanju etičkih i profesionalnih standarda.

Televizija Vijesti nema vlastiti etički kodeks, već se u radu oslanja na Kodeks novinara Crne Gore, kao i na medijske zakone i propise. Kada je riječ o Statutu, TV Vijesti ga je uskladila sa novim Zakonom o medijima u novembru 2024. godine.

“Ključni dodaci Statutu, uključuju konsultacije sa novinarima redakcije prilikom izbora ili razrješenja glavnog urednika, kao i definisanje prava glavnog urednika u slučaju bitne promjene uređivačke politike. Ostatak Statuta sadrži tehničke informacije o mediju” – navodi Kračković.

Dnevni list Vijesti, portal Vijesti i nedjeljnik Monitor, takođe imaju interno smoregulatorno tijelo, odnosno ombudsmanku Paulu Petričević.

Dnevni list Dan: Regulacija kroz statut firme

Miljan Ivanović iz pravne službe Jumedia Mont d.o.o., koja je osnivač dnevnog lista Dan, navodi da svi mediji unutar kompanije imaju interno samoregulatorno tijelo. Etički kodeks nije interni dokument, već redakcija koristi Kodeks novinara Crne Gore i smjernice ombudsmana.

Nova zakonska rješenja regulisana su Statutom pravnog lica osnivača, koji je evidentiran u Centralnom registru privrednih subjekata (CRPS). Statut sadrži odredbe u skladu s novim Zakonom o medijima, što potvrđuje usklađenost pravnih akata sa zahtjevima zakonodavca.

Adria TV: Fokus na pravilnik o načinu izvještavanja

Rajka Raičević, programska dirketorica Adria TV, istakla je da ovaj medij ima interno samoregulatorno tijelo — ombudsmana Duška Boškovića. Ombudsman komunicira direktno s građanima koji imaju primjedbe na izvještavanje. Adria TV nema interni kodeks, već koristi pravilnik o načinu izvještavanja, koji je usklađen s Kodeksom novinara Crne Gore i međunarodnim standardima.

“Pravilnik podrazumijeva, obavezu traženja druge strane, objektivno i nepristrasno izvještavanje, održavanje javnog diskursa u okviru zakonskih normi” precizira Raičević.

Adria TV posjeduje Statut koji planira da inovira u 2025. godini kako bi bio u potpunosti usklađen s novim zakonskim propisima na državnom nivou.

Javni servis RTCG: Do ombudsmana iz petog pokušaja

Radio-televizija Crne Gore je u novembru, nakon pet konkursa, dobila ombudsmana. Na sjednci Savjeta te medijske kuće izabran je Ivan Ivanović, na osnovu konkursa na koji se pored njega prijavilo još troje kandidata.

Ivan Ivanović je godinama bio novinar i prezenter u informativnoj i sportskoj redakciji. Trenutno radi u Centru za profesionalnu rehabilitaciju lica sa invaliditetom Podgorica, kao PR menadžer i administrator sajta.

RTCG je bio bez ombudmsna od juna ove godine, kada je istekao mandat Danijeli Popović. Nakon toga su propala četiri konkursa.

U međuvremenu, za ombudmsana je na trećem konkursu bio izabran Todor Brajković, sportski novinar Dana. Nakon pritisaka javnosti, on je dao ostavku na to mjesto, jer je ukazivano da ne ispunjava uslove po dva kriterijuma – nema traženo iskustvo u audio-vizuelnim medijima i zaposlen je kao sportski novinar u dnevnim novinama Dan, što ga diskvalifikuje po propoziciji da za ombudsmana ne mogu biti izabrane osobe koja su na bilo koji način povezane sa drugim pravnim licima koja se bave audio-vizuelnim medijskim uslugama i online medijima.

Šta je međutim sa portalima IN4S, Borba, Press portal, kada je riječ o samoregulaciji nijesmo uspjeli da saznamo. Ovi mediji nijesu odgovorili na postavljena pitanja i nije poznato na koji način vrše samoregulaciju, što dodatno otvara pitanje transparentnosti u njihovom radu.

Članak je dio regionalnog projekta „Naši mediji: Inicijativa civilnog društva za razvoj medijske pismenosti i aktivizma, borbu protiv polarizacije i promovisanje dijaloga“, koji podržava Evropska unija, a sprovodi se u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji i Turskoj. Projekat kofinansira Ministarsrvo javne uprave u Crnoj Gori.

Članak je nastao uz finansijsku podršku Evropske unije i Ministarstva javne uprave u Crnoj Gori. Sadržaj je isključivo odgovornost Instituta za medije Crne Gore i ne odražava nužno stavove Evropske unije i Ministarstva javne uprave.

(mminstitute.org)

Bonus video: