Media centar: RTCG nastavlja da skriva informacije od javnosti i štiti interese političkih partija

"Neobjavljivanjem informacija u vezi sa brojem kulturnih stavaralaca, profesora i saradnika u nastavi sa crnogrskih univerziteta, koji su podržali zahtijeve studenata, nesumnjivo je došlo do kršenja profesionalnih standarda"

8412 pregleda 13 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Media centar je podnio Ombudsmanu RTCG prigovor zbog neobjavljivanja informacija koje su od značaja za građane, što, kako su naveli, predstavlja kršenje Pravilnika o profesionalnim principima i standardima RTCG.

"U emisiji Dnevnik 2 TVCG, emitovanoj 8. januara 2025. godine, objavljen je prilog u trajanju od 30 sekundi, koji je bio posvećen podršci profesora i saradnika u nastavi crnogorskih univerziteta kao i kulturnih stvaralaca iz Crne Gore zahtjevima neformalne grupe studenata 'Kamo śutra' u vezi sa njihovim zahtjevima koji se odnose na odgovornost za masovna ubistva na Cetinju u prethodne dvije godine. TVCG je u prilogu sakrila informacije koje su od važnosti za građane. Naime, istog dana svi drugi mediji su objavili da je 169 kulturnih stvaralaca i više od 100 profesora i saradnika u nastavi sa crnogorskih unuverziteta dalo podršku zahtijevima studenata iz neformalne grupe 'Kamo śutra'. Takođe, istog dana su drugi mediji objavili ragovanje Ambasada SAD u Crnoj Gori u kojem su saopštili stav: 'snažno podržavamo pravo na mirno, nenasilno okupljanje i slobodu izražavanja'" saopštio je direktor Media centra Goran Đurović.

Dodaju da je neobjavljivanjem tih informacija TVCG prekršila profesionalni standard koji je propisan Pravilnikom o profesionalnim principima i standardima RTCG.

"A koji se odnosi na kredibilitet u izvještavanju: 'Infomativni programi moraju tačno da prenose događaje, podatke i izjave, omogućavajući gledaocima da sami formiraju stavove. Novinari i urednici su odgovorni ne samo za ono što objave već i za ono što prećute a od interesa je za javnost'. Neobjavljivanjem informacija u vezi sa brojem kulturnih stavaralaca, profesora i saradnika u nastavi sa crnogrskih univerziteta, koji su podržali zahtijeve studenata, nesumnjivo je došlo do kršenja profesionalnih standarda. Takođe, prekršen je i profesionalni standard koi se odnosi na pravednost: 'ne smatra se da su bilo koja vijest ili programski sadržaj pravedni ako ne uključuju sve relevane činjenice'", rekao je Đurović.

Sporni prilog, kako je naveo, nije očigledno uključio relevantne činjenice kao što su podaci o broju potpisnika podrške zahtijevima studenata.

"Da stvar bude gora, urednik Dnevnika 2 emitovanog 8. januara bio je Bojan Terzić, koji je i urednik I programa TVCG. Kada se ovakvi profesionalni propusti dešavaju u vrhu menadžerske strukture zadužene za programske sadržaje, ne može se očekivati profesionalizam na nižim nivoima. RTCG na žalost nastavlja sa praksom da skriva od javnosti informacije koje nisu po volji menadžmentu i političkim partijama koje kontrolišu rad nacionalnog javnog medijskog servisa", kazao je Đurović.

Bonus video: