Sastanak Marković-Raimondi: U Crnoj nema sistematskog kršenja ljudskih prava

Marković je ukazao na ugled koji Evropski sud za ljudska prava ima u Crnoj Gori, pri čemu je naglasio da izvršavanje odluka Evropskog suda pomaže crnogorskom pravosuđu da podigne nivo odnosno unaprijedi svoj rad
1 komentar(a)
Duško Marković, Gvido Raimondi, Foto: Gov.me/S. Matić
Duško Marković, Gvido Raimondi, Foto: Gov.me/S. Matić
Ažurirano: 27.06.2017. 17:29h

U Crnoj Gori nema sistematskog kršenja ljudskih prava, ocijenili su danas na sastanku u Strazburu crnogorski premijer Duško Marković i predsjednik Evropskog suda za ljudska prava Gvido Raimondi.

Kako je saopšteno iz Vlade, Marković i Raimondi su naveli da Crna Gora i Evropski sud odlično sarađuju.

"Raimondi je upoznao Markovića sa funkcionisanjem ove institucije, pri čemu je posebno naglasio trenutnu fazu dijaloga sa nacionalnim pravosuđima što bi trebalo da rezultira značajnim smanjenjem pritiska na sud u broju predmeta koji se, i nakon smanjenja, broje desetinama hiljada", kaže se u saopštenju.

Naglašeno je, kako se navodi, da tri četvrtine predmeta koji prispiju u sud stižu iz grupe od šest država.

"U tom smislu tek 89 predmeta koliko je stiglo iz Crne Gore ne zabrinjava", ocijenio je Raimondi.

U analizi je istaknuto da se veći broj slučajeva odnosi na neefikasnost pravosuđa.

Marković je ukazao na ugled koji Evropski sud za ljudska prava ima u Crnoj Gori - i u stručnim krugovima i među građanima, pri čemu je naglasio da izvršavanje odluka Evropskog suda pomaže crnogorskom pravosuđu da podigne nivo odnosno unaprijedi svoj rad.

Na sastanku je, kako je saopšteno, bilo riječi i o predstojećem izboru novog sudije iz Crne Gore umjesto sudije Nebojše Vučinića kojem uskoro ističe mandat.

Marković i najviši zvaničnici Savjeta Evrope (SE) ocijenili su danas u Strazburu da je Crna Gora tokom proteklih deset godina članstva u ovoj organizaciji ostvarila odlične rezultate i zavidan uspjeh, i da je riječ o deceniji uspješnog partnerstva Crne Gore i SE.

Na sastancima Markovića sa generalnim sekretarom SE Torbjornom Jaglandom, predsjedavajućim Parlamentarne skupštine SE Antoniom Guterešom i predsjednicom Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Gudrun Mosler-Tornstrom saopšteno je da Crna Gora sve svoje uspjehe tokom desetogodišnjie članstva dijeli sa partnerima, sa ozbiljnošću prihvata u postmonitoring periodu sve preporuke SE, kao i da Crna Gora sa tom organizacijom dijeli zabrinutost za izazove u Evropi i regionu Zapadnog Balkana.

Informišući sagovornike o situaciji u Crnoj Gori, Marković je naglasio činjenicu da vladajuća koalicija u Crnoj Gori nema nikakve dileme u pogledu budućnosti, odnosno da je na čvrstom stanovištu da je Evropska unija (EU) najbolji izbor za Crnu Goru.

Predsjednik Vlade je ponovio da Crna Gora očekuje da pregovore o pristupanju EU okonča za pet godina.

„Sad ulazimo u drugu fazu – fazu zatvaranja pregovaračkih poglavlja. Spremni smo da za pet godina okončamo pregovore o članstvu i vjerujemo da je na to spremna i EU“, rekao je Marković Jaglandu.

Premijer je upoznao Jaglanda sa ekonomskom i političkom situacijom u Crnoj Gori.

Marković je, kako se navodi, rekao da su na ekonomskom planu postignuti rezultati otklonili njegovu zabrinutost sa početka mandata, što potvđuje i sadašnji privredni rast Crne Gore od 3,2 odsto.

Premijer je ocijenio da je odluka opozicije da bojkotuje parlament, koristeći kao izgovor prošlogodišnje parlamentarne izbore, iracionalna, navodeći da je pravi cilj opozicije kompromitacija institucija i sistema.

„Uprkos tome, i Vlada i vladajuća koalicija su stabilne“, rekao je Marković.

On je naveo da je opoziciji nudio i ulazak u Vladu, i dodao da će i Vlada i vladajuća koalicija dalje povlačiti proaktivne poteze.

„Želim da Vas uvjerim da naš interes nije da betoniramo ovu situaciju. Biće različitih inicijativa i od Vlade i od vladajuće većine, ali neće biti pristanka na ultimatume“, rekao je premijer.

Marković je, kako se navodi, informisao generalnog sekretara o crnogorskoj medijskoj sceni, rekavši da je očit nedostatak profesionalnih standarda.

Generalni sekretar SE ocijenio je da je to opšta slika na Balkanu.

Jagland je izrazio zadovoljstvo rezultatima koje je postigla Crna Gora, pri čemu je istakao potrebu nastavka reformi naročito u oblasti vladavine prava.

Na sastanku predsjednika Vlade sa Mosler-Tornstrom razmijenjena su mišljenja i o lokalnoj samoupravi u Crnoj Gori, što predstavlja poseban interes Kongresa.

Premijer je informisao Mosler-Tornstrom o problemu održivosti pojedinih lokalnih samouprava, ali je naglasio da Ministarstvo javne uprave koje je formirano ima poseban direktorat čija je nadležnost lokalna samouprava.

Sagovornici su razmijenili mišljenja i o situaciji u regionu Zapadnog Balkana.

"Marković je ocijenio da nakon ranijieg perioda napetosti neki politički događaji u Evropi i u našem regionu u posljednje vrijeme ulivaju optimizam, ali je naglasio da ne treba gubiti iz vida interes Rusije da destabilizuje region i ugrozi njegovu evropsku i evroatlantsku perspektivu", saopšteno je iz Vlade.

Marković je pozvao je čelnike SE da posjete Crnu Goru.

Bonus video: