Stanarima podgoričkih studentskih domova najviše nedostaje internet, ima ga samo na prvim spratovima, i voljeli bi da im se promijeni namještaj u sobama star nekoliko desetina godina na kojem i dalje piše Titograd. Na to se ne mogu žaliti korisnici Novog studentskog doma, otvorenog 2013. godine.
“Suočeni sa životom u domu i svojim osamostaljivanjem, studenti svakodnevno nailaze na različite probleme i (ne)prilike, kroz koje bogate svoje iskustvo i doprinose razvijanju ličnosti i upoznavanju sebe na drugačiji način”, kaže Vladimir Kontić koji živi u domu.
“Čovjek ne može reći da je student ako nije bio u studentskom domu i ja bih se složila sa tim jer je zaista tako”, kaže Jelena Stanić koja stanuje u Plavom dvoru.
“Život tamo ima brojnih prednosti, upoznavanje sa ljudima i sklapanje prijateljstava za čitav život. U domu se učimo strpljenju ali i trpljenju, postajemo tolerantniji, uviđamo i prihvatamo razlike koje postoje u životima i među osobama. Nemoguće je dozvoliti sebi egocentričnost, jer živeći u malom prostoru sa drugim ljudima moramo naučiti da se žrtvujemo, dijelimo i osjećamo jedni druge”, priča ona.
Plavi dvor je jedina domska zgrada koja se nalazi u neposrednoj blizini Pravnog, Ekonomskog i Fakulteta političkih nauka.
U domovima blizu tehničkih fakulteta nerijetko žive i studenti koji pohađaju društvene fakultete.
Anđela Micić koja živi u I fazi doma kaže da boravak tamo, kao i sve ostalo, ima dobre i loše strane.
“Kao najvažniju pozitivnu stranu izdvojila bih činjenicu da boravak u domu svodi na minimum finansijska sredstva potrebna za studiranje. Računi za smještaj, struju i vodu, u domu svode se na svega 12 eura, koliko iznosi mjesečna članarina. Mada bi hrana mogla biti bolja”, kaže ona.
Njoj ne smeta što skoro svakodnevno pješači dvadesetak minuta do fakulteta kako bi stigla na predavanja. Ono što joj zna zasmetati jesu studentske žurke koje se organizuju i radnim danima pa se buka čuje u čitavom domu.
“Osim vikendom žurke se organizuju i radnim danima, do kasno u noć, te tako onemogućavaju veliki dio doma da se naspava i bude odmoran za sve obaveze ”, priča Anđela.
Prva faza studentskog doma je prije nešto više od godinu opremljena pvc bravarijom, a studenti se nadaju novom namještaju, drvenariji, koja je dotrajala u svim sobama. Poseban problem predstavlja i nedostatak interneta koji je nekim studentima neophodan.
Kontić, student PMF-a kaže da je do dobre internet konekcije iz njegove sobe skoro pa nemoguće doći, ali se nada da i to bude regulisano.
“Nedavno su izvođeni radovi kojima je veći dio soba dobio zadovoljavajući internet, međutim još uvijek nije pokriven cijeli dom a prostora za unapređivanje signala definitivno ima. A što se tiče namještaja, on je praktično raritetan jer ima višedecenijski staž pa mislim da bi ga u bliskoj budućnosti bilo korisno zamijeniti. Sa druge strane, renovirana kupatila su prednost u odnosu na to kakva su bila prije par godina”, ističe on.
Sa njim je saglasan i Stojan Terzić, takođe stanar prve faze doma.
“Na namještaju i dalje piše Titograd, brzog neta nema i to, vjerujem smeta svakom studentu”, kaže on.
Uz sve ono što ometa ili podstiče studente na život u domu nezaobilazan faktor je socijalna komponenta doma, u tome su usaglašeni svi sagovornici.
“Nova prijateljstva, ljubavi i ljudi čine ljepšim i lakšim dane učenja i spremanja ispita”, kaže Kontić.
Bonus video: