Uslov za novinarstvo u interesu javnosti su zaposleni u medijima koji mogu da žive od svog rada, koji nisu preopterećeni pretjeranim zahtjevima na poslu, nisu u stalnom strahu od otkaza i zbog toga mogu da rade slobodno i bez samocenzure.
To su saopštili iz Sindikata medija Crne Gore, povodom 23. januara, Dana novinara Crne Gore.
Oni su apelovali na solidarnost među zaposlenima u medijima i poručili im da ne okreću glavu od problema koje imaju oni i njihove kolege.
Ocijenili su da se po pitanju bezbjednosti novinara ništa ne mijenja.
Predsjednik Komisije za istrage napada na novinare Nikola Marković ocijenio je da i ovaj praznik struke dočekujemo sa brojnim nerasvijetljenim napadima na naše kolege i u atmosferi gdje medijski talog pokušava srozati u uništiti sve što su generacije novinara decenijama stvarali.
“Nedostatak političke volje da se otkriju nalogodavci na naše kolege i urede uslovi medijskog poslovanja itekako utiču da se novinari ne mogu osjećati slobodno i bezbijedno u svom radu”, naveo je on.
Umjesto toga,kako kaže, možemo govoriti o favorizovanju režimskih štampanih i elektronskih medija.
“Umjesto da se afirmiše istraživačko novinarstvo koje će biti najveći kontrolor vlasti i njene moći imamo situaciju da poltronsko novinarstvo sve više uzima maha. Nažalost, mediji postaju kusur u dilovima vrha režima i raznoraznih tajkuna, a prvo što u takvim situacijama strada jesu profesionalni standardi”, ocijenio je on.
Zbog toga, kako kaže, godinama imamo situaciju da raznorazni medijski savjeti služe da budu režimska batina u obračunu sa nezavisnim medijima.
Omdusman i CGO su čestitali juče Dan novinara, upozoravajući da novinari zaslužuju bolji i bezbjedniji status u društvu.
Prvi broj novina štampanih u Crnoj Gori „Crnogorac“ izašao je 23. januara 1871. godine na Cetinju i taj datum se obilježava kao Dan novinara Crne Gore.
Bonus video: