Unija slobodnih sindikata (USSCG) podržala je radnike nikšićke Željezare Tosčelik koji su odbili da zaključe ugovor sa agencijiom za zapošljavanje i koji pokušavaju da dozvoljenim sredstvima borbe skrenu pažnju na nepravilnosti i odbrane svoje pravo na dostojanstven rad.
Iz USSCG su saopštili da su zabrinuti zbog trenutne situacije u Tosčelik Nikšić Alloyed Engineering Steelu i ponašanja poslodavca koji je uslovio gotovo 80 zaposlenih da po isteku ugovora o radu na određeno vrijeme (po osnovu kojeg su bili radno angažovani skoro dvije godine) potpišu ugovor sa jednom od agencija za privremeno ustupanje zaposlenih i na taj način nastave svoj radni angažman u Tosčeliku.
„U konkretnom slučaju, jasna je namjera poslodavca da izbjegne transformaciju ugovora o radu sa određenog na neodređeno vrijeme, koju je zakonski dužan da izvrši nakon dvije godine angažmana po ugovoru o radu na određeno vrijeme, te da nastavi da drži ove radnike u podređenom položaju, pretvarajući ih u agencijske radnike koji bi i dalje bili pod ugovorima na određeno vrijeme“, smatraju u USSCG.
Na ovaj način, kako su ocijenili, nastavlja se negativna i nehumana praksa vazalnog i nesigurnog radnog odnosa, koju sve češće praktikuju poslodavci u Crnoj Gori, s obzirom na to da su agencijski rad i rad na određeno vrijeme ključni mehanizmi za mobingovanje zaposlenih od poslodavca, jer u tim situacijama zaposleni najdirektnije zavise od volje poslodavca.
Radnici, dodaje se, nemaju ni ekonomsku ni bilo kakvu drugu sigurnost, ne smiju da dignu glas u borbi za svoja prava, podložni su raznim šikanama, gotovo onemogućeni da se sindikalno organizuju.
„Nažalost, ovo nije samo problem kolega zaposlenih u Tosčeliku, jer je ova devijantna pojava (zloupotreba agencija za privremeno ustupanje zaposlenih) uzela maha u cjelokupnom crnogorskom društvu, kako u realnom, tako i u javnom sektoru. To pokazuju i zvanični statistički podaci da je od ukupnog broja zaposlenih, 11,121 lica u ovoj godini, na određeno vrijeme zaposleno 10,241 lice a na neodređeno svega 880“, navode iz USSCG.
Oni su poručili da posebno zabrinjava saznanje da se ovdje radi o radnim mjestima i broju izvršilaca koji su Aktom o sistematizaciji radnih mjesta u Tosčeliku propisani kao neophodni za proces rada i redovno obavljanje djelatnosti fabrike.
Iz USSCG su naveli da činjenica da te iste radnike, u potpunosti osposobljene za poslove koje obavljaju, poslodavac želi da zadrži na radu, ali ovoga puta kao agencijske radnike, govori u prilog tome da su ova radna mjesta, poslovi, ali i izvršioci neophodni za kontinuiran i nesmetan proces rada i proizvodnje.
"Zato, USSCG ovim putem poziva Ministarstvo ekonomije, Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Inspekciju rada i Uniju poslodavaca Crne Gore, da hitno stanu na put daljim zloupotrebama instituta privremenog ustupanja zaposlenih od strane poslodavaca i omoguće dostojanstven rada zaposlenima, kako u Tosčeliku, tako i u brojnim drugim kompanijama i institucijama", kaže se u saopštenju.
USSCG je podsjetila da je taj institut uveden u zakonodavstvo kao mjera koja bi pomogla poslodavcima da privremno riješe pitanje nedostatka potrebnog kadra i to u specifičnim okolnostima i situacijama.
"Dakle, ovaj institut nije niti može biti zakonit ako se koristi u situacijama kada postoje jasno definisana i sistematizovana radna mjesta i broj izvršilaca na istim! Sve drugo, suprotno je prirodi, namjeni i cilju uvođenja ovog instituta i klasičan je vid zloupotrebe naših kolega-ca od strane domaćih i stranih poslodavaca!", ističu iz USSCG.
Oni su naveli da radnike iz Tosčelika koji su iskazali spremnost da se bore za svoja prava i usljed činjenice da će izgubiti radna mjesta, primjer su za poštovanje i divljenje.
"USSCG će pružiti svu neophodnu pravnu i logističku pomoć pomenutim kolegama u cilju ispravljanja očiglednih nepravilnosti, istovremeno pozivajući sve zaposlene u Tosčeliku da se solidarišu sa svojim kolegama i pomognu im u borbi da odbrane svoja radna mjesta", poručili su iz te organizacije.
Bonus video: