Medojević: Ekonomska politika Vlade siromaši državu i rastura resurse

“Ekonomska politika Vlade u narednoj godini je kontinuitet pogrešne ekonomske politike koja dovodi do toga da nema razvojnog zamaha, da se pojavljuje strukturno siromaštvo i slabo plaćena radna mjesta”, rekao je Medojević
16 komentar(a)
Nebojša Medojević, Foto: Savo Prelević
Nebojša Medojević, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 26.11.2015. 19:32h

Ekonomska politika Vlade za narednu godinu siromaši državu i uvodi je u dužničko ropstvo, rastura resurse i buduće generacije lišava mogućnosti perspektivnog života, ocijenio je predsjednik Pokreta za promjene (PzP), Nebojša Medojević.

“Ekonomska politika Vlade u narednoj godini je kontinuitet pogrešne ekonomske politike koja dovodi do toga da nema razvojnog zamaha, da se pojavljuje strukturno siromaštvo i slabo plaćena radna mjesta”, rekao je Medojević na konferenciji za novinare.

On je kazao da Vlada nastavlja sa ideološkim kontinuitetom jedne pogrešne ekonomske politike koja se vodi od 1998. godine i koja se zasniva na tome da je glavni generator bruto domaćeg proizvoda (BDP) potrošnja.

“Ta potrošnja je svih tih godina finansirana uglavnom rasprodajom domaćih resursa putem privatizacija i pozajmljivanjem tuđeg novca. Taj ekonomski model, koji se zasniva na potrošnji koja se finansira pozajmljivanjem tuđeg novca i raspordajom domaćih resursa, morao je da dovede do ovakvog budžeta koji u kontinuitetu pokazuje isti trend”, smatra Medojević.

On je saopštio da se u Crnoj Gori sve manje proizvodi i izvozi.

“To je taj prvi strukturni deficit koji pokazuje opravdanost procjena i predviđanja PzP, a kasnije i Demokratskog fronta (DF), da ćemo doći u situaciju da se, kada rasprodamo sve resurse i kada više nestane prihoda od privatizacije, kompletan BDP zasniva na zaduživanju kod domaćih banaka i u inostranstvu i to pod visokim kamatama”, rekao je Medojević.

On je naveo da se Vladina projekcija rasta BDP-a u narednoj godini, od 4,3 odsto, bazira na potrošnji, koja, kako je naveo, nije rezultat proizvodnje i izvoza, kako bi trebalo da bude.

"Ta stopa rasta od 4,3 odsto je naduvana, vještačka i rezultat je zaduživanja. Crnogorska ekonomija u narednoj godini nastavlja istom stranputicom i zbog toga je neophodna promjena”, kazao je Medojević.

Model ekonomske politike koji je zasnovan na rasprodaji i zaduživanju, kako je poručio, mora biti radikalno promijenjen.

“Taj novac koji mi ne stvaramo, odnosno tuđi novac kojim raspolaže Vlade i zadužuje buduće generacije, uglavnom se investira u potrošnju”, objasnio je Medojević.

On je rekao da je evidentno povećanje fondova za zarade iz državnog budžeta, jer je, kako je dodao, očigledno da se radi o potrebi izborne godine.

“To se vidi po nekoliko karakteristika budžeta. Povećane su u kapitalnom budžetu skoro dvostruko investicije u lokalne samouprave čime se želi poduprijeti kampanja koja će biti naredne godine, a povećani su i izdaci za plate i penzije”, saopštio je Medojević.

On je dodao da građani treba da znaju da se u Crnoj Gori ne stvara nova vrijednost i da se novac koji se pozajmljuje troši za plate “birokratskog parazitskog aparata režima ili za finansiranje uvoza”.

“DF nudi zaustavljanje ekonomske politike zasnovane na potrošnji i preorijentisanje na razvojnu ekonomsku politiku koja treba da podrži otvaranje novih radnih mjesta isključivo u realnom sektoru, odnosno tamo gdje se stvara nova vrijednost koja će biti orjentisan ka izvozu”, kazao je Medojević.

DF, kako je naveo, zastupa razvojnu ekonomsku politiku, osnivanje razvojnih institucija i drastično smanjenje broja zaposlenih u državnoj administraciji.

“Od nezavisnosti do danas broj zaposlenih u realnom sektoru pao je preko 70 odsto, dok je broj zaposlenih koji primaju platu iz budžeta porastao 120 odsto”, precizirao je Medojević.

To je, kako je ocijenio, neodrživa ekonomska finansijska struktura, gdje se moraju primijeniti radikalni rezovi.

Medojević je rekao da se u budžetu za narednu godinu 74 miliona EUR odnosi na troškove kamata.

“To je više nego kompletan kapitalni budžet ako iz njega izbacimo troškove za finansiraje ovog suludog parčeta autoputa”, kazao je Medojević.

On je dodao da postoji i deficit penzijskog fonda.

“Oko 40 odsto penzijskog fonda je deficit i umjesto da se prikuplja iz poreza i doprinosa zaposlenih u privredi, tu se radi o transferima iz budžeta”, kazao je Medojević.

Rješenje koje nudi DF, kako je rekao, zasniva se na osnivanje preduzeća u realnom sektoru, odnosno u proizvodnji.

“Rješenje je i u vrlo efikasnim mjerama koje treba da dovedu do vraćanja u crnogorsko državno vlasništvo kompanija koje su privatizovane kroz korupciju, kao što je Telekom. Tu je i podrška kroz razvojnu i agrobanku, kako bi konačno počeli da zarađujemo eure, a ne da ih kupujemo”, zaključio je Medojević.

Bonus video: