Aktuelna vlast u Pljevljima nije sposobna da odgovori obavezama koje je preuzela, ni programski ni kadrovski, ocijenjeno je iz Opštinskog odbora Socijalističke narodne partije (SNP) Pljevlja. „Što bude dalje vegetirala, stanje u ovom gradu će se više pogoršavati. Većina građana ove sredine već ima argumente da formira istovjetan zaključak, a i ostali će shvatiti – što prije to bolje za sve“, kaže se u saopštenju pljevaljskog odbora SNP.
Kako navode, od uvođenja parlamentarnog sistema i od prvog višestranačkog saziva Skupštine opštine, dakle cijelih četvrt vijeka, organi lokalne samouprave u Pljevljima nijesu lošije funkcionisali, niti u većoj mjeri zavisili od pukog politikantstva partija koje čine vladajuću koaliciju. „Godina za nama mogla bi se komotno nazvati v.d. godinom, ili kako reče veliki pisac, godinom koju su pojeli skakavci“, navodi se u saopštenju.
Nivo političkog dijaloga u opštinskom parlamentu, kako je ocijenjeno, nametnuli su ključni funkcioneri i čelnici Pljevalja – predsjednik Skupštine i predsjednik Opštine, „dodatno začinjen dosad neviđenom nekompetentnošću administracije, pao je ispod donje granice pristojnosti i prijeti da obesmisli učešće ozbiljnih ljudi u njegovom radu“. Sjednice Skupštine opštine, dodaje se, pretvorile su se u demonstraciju sirovih ličnih animoziteta umišljenih političkih veličina, koji kroz brutalne lične napade pokušavaju oprati svoje biografije. „Pravila kojima je regulisan rad parlamenta i zaštićen svaki opozicioni odbornik i njegovo pravo da se kritički i argumentovano odnosi prema predlozima izvršne vlasti ostali su mrtvo slovo na papiru“, navode iz Opštinskog odbora SNP Pljevlja.
Aktuelna lokalna vlast, kako se navodi, zabilježila je neslavan rekord u novijoj političkoj istoriji Pljevalja. „Nakon prošlogodišnjih majskih izbora, na kojima su uz primjenu otvorenog i dobro pripremljenog političkog inženjeringa, osvojili tijesnu većinu, koalicioni partneri nijesu uspjeli da formiraju vlast više od četiri mjeseca, čime su realno izvršili blokadu rada lokalne uprave i nanijeli ozbiljnu štetu građanima“, dodaje se u saopštenju.
Kad su, kako se dodajem, napokon, uspjeli da se dogovore i da izaberu čelne ljude lokalne samouprave, suštinski su stali na prvom stepeniku. „Tako je i dan danas, nakon deset mjeseci, lokalna uprava u Pljevljima u v.d. stanju, potpuno nedefinisana kako po pitanju organizacije tako i po pitanju kadrovskih rješenja. To se naravno ne odnosi na enormno povećanje broja zaposlenih“, navedeno je u saopštenju.
Kao očigledan primjer je, dodaje se, podatak da je nedavno samo za jedan dan, bez poštovanja profesionalnih kriterijuma, primljeno deset novih službenika i namještenika po ugovoru o djelu. Spisak tog kadra, navodi se, može da posluži kao primjer očigledne političke korupcije, nepotizma i striktnog realizovanja koalicionog dogovora o imperativu zapošljavanja političkih aktivista. „Gdje je u svemu ovom priča o prekomjernom broju zaposlenih u lokalnoj administraciji, ostaje da vlast objasni građanima“.
„Situacija nije bolja ni kad su u pitanju privredna društva i ustanove čiji je osnivač Skupština opštine. Ni tamo pljevaljska v.d. vlast nije odmakla dalje od neuspjelih pokušaja uzurpacije i skandaloznog imenovanja članova organa upravljanja, od kojih neki nisu ni znali gdje su sjedišta preduzeća i ustanova kojima upravljaju“, kazali su iz SNP-a. Stvar je, kako se navodi, dodatno zakomplikovana kad su shvatili da postoji institucija javnog konkursa i da ne mogu ispoštovati međusobni dogovor oko kadrovskih rješenja, „pored ostalog i zbog sudskih presuda učesnicima nadaleko poznate afere sa kupovinom glasova posredstvom Centra za socijalni rad“.
Bonus video: