Poslanici su jednoglasno usvojili nova rješenja u zakonu o energetiici čiji je sastavni dio amandman nezavisnog poslanika Dritana Abazovića da tehnički gubici ne budu dio računa za struju.
U Vladi se nadadaju da će DPS i SDP naći način da podrži zadržavaanje gubitaka, a da bi zakon stupio na snagu potrebno je da ga potpiše predsjednik države Filip Vujanović i da bude objavljen u Službenom listu.
Ministarstvo ekonomije priprema nove izmjene zakona koje su najavljene do kraja marta.
Regulatorna agencija za energetiku je saopštila da su prenos i distribucijaa električne energije nemogući bez tehničkih gubitaka.
Za amandman kojim se ukidaju tehnički gubici su glasala ukupno 34 poslanika iz redova opozicije, dio iz SDP-a i manjinskih stranaka, dok je DPS bio protiv.
Autor amandmana bio je MANS, dok ga je Abazović uveo u skupštinsku proceduru.
Građani su godinama plaćali enormne gubitke u mrežama kroz cijene struje, gdje su bili i oni komercijalne prirode (krađa energije). Ustavni sud je u februaru 2011. proglasio neustavnim naplaćivanje gubitaka.
Nakon te odluke, regulator za određivanje cijena (RAE) je smanjio nivo gubitaka koji se preliva na potrošače. Sa računa su eliminisani komercijalni, a određeno je da se plaća devet odsto tehničkih gubitaka u distribuciji i tri odsto u prenosnoj mreži.
Sporno je ostalo što u Crnoj Gori nema analize/studije o realnim gubicima u mrežama.
Iz Regulatorne agencije za energetiku juče su agenciji Mina biznis saopštili da su prenos i distribucija električne energije nemogući su bez tehničkih gubitaka usljed fizičkih procesa koji prate prenošenje struje od proizvođača do krajnjih korisnika.
U zemljama EU dozvoljavaju se razumni tehnički gubici. Iz EPCG se pozivaju na to da u državama EU plaćaju gubitke od 4 do 12 odsto.
Tvrde da su ih sa 22,5 odsto u 2009. sveli na 16,7 odsto na kraju 2014. To opet znači da građani plaćaju većinu od onoga što EPCG prikazuje kao gubitke.
Vladine izmjene odnosile se na biogoriva i kontrole cijena
U Ministarstvu ekonomije su podsjetili da se njihove izmjene zakona odnose na djelatnost trgovine biogorivima, povećanje ovlašćenja i obima posla tržišnog inspektora u vezi sa kontrolom maloprodajnih cijena naftnih derivata i biogoriva i kontrolom kvaliteta naftnih derivata, biogoriva i tečnog naftnog gasa.
„Osim toga, uvodi se mogućnost sankcionisanja energetskih subjekata koji trguju naftnim derivatima, biogorivima ili tečnim naftnim gasom neodgovarajućeg kvaliteta i po cijeni višoj od utvrđene maksimalne maloprodajne cijene. Predviđaju se i troškovi energetskim subjektima koji trguju naftnim derivatima, biogorivima ili tečnim naftnim gasom za plaćanje kontrole kvaliteta ovih proizvoda koju vrši akreditovano pravno lice“, kazali su u ministarstvu.
Bonus video: