Poslovnu zajednicu varate i to često

Ako im nije cilj da po svaku cijenu u zakon proguraju ono što je zamišljeno, zašto stavku u budžetu, dok se ne završi javna rasprava, nisu stavili na očekivanom ovogodišnjem prihodu od ovih naknada od 33-34 miliona, već su je povećali na 40 miliona

12053 pregleda 7 komentar(a)
Foto: Luka Zeković
Foto: Luka Zeković

Odgovor novinara Vijesti na reagovanje Ministarstva finansija

Ako neko učestvuje na javnoj raspravi o njemu bitnom zakonu i ako je glavna zamjerka cijele grupe privrednika da je previsoko određena visina naknada, a zatim Ministarstvo finansija, dok još traje javna rasprava, objavi predlog budžeta gdje povećava prihod od te naknade jasno je da su učesnici te javne rasprave prevareni.

Ministarstvo finansija u odgovoru na tekst “Vijesti” - “Prevareni učesnici javne rasprave”, kao svoju odbranu navode da javna rasprava još traje o predlogu zakona o igrama na sreću, da će sve primjedbe ramotriti i “shodno opravdanosti” usvojiti, ali da su predlog budžeta morali usvojiti do 15. novembra.

Ministarstvo zna da do 15. novembra Vlada mora da usvoji predlog budžeta, pa se postavlja pitanja zašto onda javne rasprave o nacrtima zakona koji treba da pune budžet ne organizuje mnogo ranije. Ako je Ministarstvo imalo iskrene namjere da pripremi kvalitetan zakon zašto u radnu grupu koja priprema nacrt nije pozvalo predstavnike priređivača i medija na koje drastično utiče ovaj zakon.

Ako im nije cilj da po svaku cijenu u zakon proguraju ono što je zamišljeno, zašto stavku u budžetu, dok se ne završi javna rasprava, nisu stavili na očekivanom ovogodišnjem prihodu od ovih naknada od 33-34 miliona, već su je povećali na 40 miliona.

Na okruglom stolu predstavnici Ministarstva su kazali da javnu raspravu produžuju do 25. novembra, da zainteresovani mogu da pismeno šalju primjedbe na koje će oni odgovoriti u izvještaju za 15 dana, kao i da očekuju da predlog zakona sredinom decembra pošalju Skupštini. Ako ovo nije klasični primjer fingiranja javne rasprave, ne znam šta je.

Ovo je samo jedan od primjera da Ministarstvo finansija ne poštuje zakonske obaveze o transparentnosti donošenja zakona - u radne grupe ne zove one na koje se taj zakon odnosi, javne rasprave organizuje tokom ljeta ili na kraju godine, a same predloge zakona šalje Vladi ili Skupštini prije nego što se završe javne rasprave ili prije nego što objavi izvještaj sa javne rasprave i odgovori na žalbe učesnika.

To je urađeno ljetos sa Fiskalnom strategijom i više ekonomskih zakona koji u potpunosti tumbaju finansijski i penzioni sistem. Privrednici i investitori pišu žalbe na namjere vlade o povećanju dažbina iz Fiskalne strategije, a Ministarstvo i Vlada istovremeno šalju Skupštini izmjene tih zakona. Svi ti zakoni su usvojeni prije nego što su učesnici javne rasprave o Fiskalnoj strategiju dobili odgovore na svoje žalbe!?

Da ne bi bilo da ovaj novinar i “Vijesti” vode kampanju “lažnih vijesti” protiv Ministarstva i Vlade dovoljno je objaviti nekoliko citata iz “Bijele knjige” Savjeta stranih investitora koja je objavljena prije dva dana i za koju je ministar finansija kazao da će im koristiti u daljem radu:

“Poslovni ambijent u Crnoj Gori suočava se s čestim izmjenama regulative. Prilikom sprovođenja pomenutih izmjena, nerijetko izostaje širi i blagovremeni dijalog sa poslovnom zajednicom. Ovakva praksa kreira neizvjesnosti u poslovnom okruženju čime se, uz česte političke promjene, otežava privlačenje novih investicija, ali i funkcionisanje kako domaćih, tako i inostranih kompanija koje već posluju u Crnoj Gori”;

“Vlada Crne Gore je utvrdila i usvojila nacrte svih neophodnih zakonskih rješenja prije objavljivanja izvještaja sa javne rasprave. To je smanjilo priliku da relevantni akteri, posebno poslovna zajednica, daju potpuni doprinos. Veće uključivanje različitih interesnih grupa moglo bi unaprijediti legitimitet i efikasnost predloženih mjera”.

U nadi da će Ministarstvo finansija početi da poštuju one koji im pune budžet, srdačan pozdrav.

Goran Kapor

Bonus video: