Crna Gora je danas jednoglasnom odlukom članica Komiteta za vladine javne nabavke Svjetske trgovinske organizacije (STO) u Ženevi pozvana u punopravno članstvo, nakon uspješno završenog pregovaračkog procesa.
Svečanom sjednicom Komiteta na kojoj je donijeta odluka o pozivu Crnoj Gori predsjedavao je zamjenik Generalnog direktora STO Ji Sazung, a prisustvovali su brojni ambasadori zemalja članica.
"Čestitajući Crnoj Gori, Ji je istakao impresivnu dinamiku i kvalitet pregovaračkog procesa koji je pregovarački tim Crne Gore na čelu sa Upravom za javne nabavke i uz podršku Evropske banke za obnovu i razvoj, završio u kratkom roku", saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija.
Članice Sporazuma, uključujući SAD i EU, upućujući čestitke ocijenile su da je priključivanje Crne Gore značajan korak u prihvatanju međunarodnih standarda i otvaranju tržišta koje unaprijeđuje poslovnu klimu za strane direktne investicije.
Ambasador Zorica Marić Đorđević ocijenila je da je Crna Gora i ovom prilikom potvrdila da u roku ispunjava međunarodne obaveze preuzete učlanjenjem u STO u aprilu 2012. godine.
"Uspješan pregovaracki proces potvrđuje značaj koji Vlada Crne Gore posvećuje transparentnosti i unaprijeđenju dobrog upravljanja. Članstvo u Sporazumu o vladinim javnim nabavkama je znak da je Crna Gora uskladila svoje zakondavstvo i regulisala tržište javnih nabavki sa najboljom međunarodnom praksom u ovom sektoru, uključujući i EU koja je dio Sporazuma kao i svih 28 njenih članica", rekla je Marić Đorđević.
Crna Gora je inače 44. članica Sporazuma o javnim nabavkama Svjetske trgovinske organizacije. Aklamacijom je danas pozvan u članstvo i Novi Zeland. U procesu pridruživanja nalaze se jos Kina, Jordan, Gruzija i Albanija.
Nakon današnje odluke Komiteta, Crna Gora je obavezna da ratifikuje Sporazum i preda instrumente o prihvatanju generalnom direktoru STO.
Sporazum o vladinim javnim nabavkama osigurava da zemlje potpisnice ne primjenjuju diskriminaciju u odnosu na javne nabavke za koje mogu da konkurišu strane kompanije.
Ovim Sporazumom se propisuju transparatni uslovi za javne nabavke na datim tržištima.
Sporazumom su obuhvaćena ministartsva i vladine agencije, ali i lokalne institucije, a dio odredbi strogo precizira prevenciju koruptivne prakse u sistemu javnih nabavki.
"Takođe, ovim sporazumom osnažena je i promocija zastite prirodnih resursa", saopšteno je iz Ministarstva.
Bonus video: