Novcem građana rad Kombinata aluminijuma u stečaju može se finansirati sa još 300.000 eura, jer je toliko ostalo od dozvoljenog iznosa ovogodišnjim budžetom.
To je potvrđeno “Vijestima” iz Vlade Crne Gore .
Budžetom za 2014. za pomoć radu KAP-a opredijeljeno je četiri miliona eura, a očekivano je da će taj novac biti potrošen najkasnije polovinom aprila. Do sada je za održavanje nerentabilne proizvodnje u KAP-u potrošeno 3,7 miliona eura novca poreskih obveznika.
"Zakonom o budžetu za 2014. opredijeljeno je četiri miliona za pokriće troškova državne kompanije Montenegro bonus po osnovu ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji sa KAP-om. U skladu sa tim, Montenegro bonus ima obavezu da organizuje proizvodnju na način da troškove u KAP-u svede na minimum, o čemu će izvijestiti Vladu nakon isteka ugovora. Pomenuta sredstva još nisu u potpunosti povučena iz budžeta", saopštili su “Vijestima” iz Ministarstva ekonomije.
Iz tog resora istakli su da “da je na snazi Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju političkih partija kojim je ograničena isplata sredstava iz budžeta do 25. juna”.
Krađa struje za KAP i pokrivanje troškova poslovanja od uvođenja stečaja - 8. jula do kraja 2013. koštalo je poreske obveznike oko 13 miliona, plaćanjem iz budužeta i time što je država ostala bez dobiti u CGES-u. Prije toga je plaćeno oko 137 miliona eura kredita KAP-a za koje je Vlada dala garancije.
U KAP-u su krajem prošle sedmice potpisani novi ugovori sa preostalih oko 700 radnika. Za razliku od ugovora koje je stečajna uprava sa radnicima prethodnih mjeseci potpisivala i oročavala na svega mjesec sadašnji ugovori su oročeni do zaključenja posla sa kupcem imovine KAP-a.
To pokazuje da i u Privrednom sudu očekuju da će ubrzo doći do realizacije tog posla.
Nikšićka kompanija Uniprom Veselina Pejović ponudila je 28 miliona eura za kupovinu imovine KAP-a u stečaju.
Radulović: Ustavni sud da ostavi Skupštini Kombinat
Ustavni sud je najavio da će danas odlučivati o Zakonu o zaštiti državnih interesa u rudarsko-metalurškom sektoru, po zahtjevu Vrhovnog suda i Vlade da ga proglase neustavnim.
Potpredsjednik Skupštine i poslanik DF-a Branko Radulović izjavio je “Vijestima” da je Ustavni sud na ispitu da li će nastaviti da bude “tajkunski sud ili će napraviti diskuntinuitet koji će voditi uspostavljanju pravnog sistema i vladavine prava u državi”.
“Skupština Crne Gore treba da se pita o tome što je osnovni resurs u državi, a to je realni sektor i rudarsko-metalurški kompleks sa Kombinatom aluminijuma”, poručio je Radulović.
U slučaju da Ustavni sud poništi odredbe Zakona o zaštiti državnih interesa, koji su usvojili opozicija i SDP na inicijativu DF-a, Skupština neće pitati o prodaji imovine KAP-a, već isključivo stečajni upravnik i Privredni sud.
Bonus video: