Za Vladu je pozitivna vijest da već u prvom krugu postoje konkretna interesovanja za imovinu Kombinata aluminijuma (KAP), saopštio je ministar ekonomije, Vladimir Kavarić.
"Prema najavama iz Privrednog suda, već ima ponuda, ali će se detalji znati u rokovima koji su određeni dinamikom stečajnog postupka", rekao je Kavarić agenciji Mina-business.
Prema ranijim informacijama, ponudu za imovinu KAP-a do sada je dostavio vlasnik Uniproma, Veselin Pejović. Stečajna uprava KAP-a raspisala je tender za prodaju imovine kompanije po početnoj cijeni od 52,47 miliona eura.
Zainteresovani se mogu prijaviti do 8. januara, dok je otvaranje ponuda zakazano za 10. januar.
"Optimalno bi bilo da na bazi interesovanja investitora raspišemo tender, odnosno, da potražnja definiše ponudu u ovom projektu i to je svakako nešto na čemu će se raditi kao dio ukupnog energetskog razvoja Crne Gore", najavio je Kavarić.
Prema riječima Kavarića, idealno bi bilo da se Rudnici boksita Nikšić stave u svoju primarnu funkciju i da se nađe kupac koji ima planove u tom smjeru.
"Druga opcija je da Rudnici proizvode kao i sada, za potrebe glinica u regionu", kazao je Kavarić odgovarajući na pitanje šta će biti sa Rudnicima boksita i da li će kupcu imovine KAP-a koji organizuje proizvodnju, biti ponuđeno nikšićko preduzeće.
Govoreći o gradnji drugog bloka Termoelektrane (TE) Pljevlja, Kavarić je saopštio da će se, u zavisnosti od ponuda, razmatrati mogućnost izrade posebnog zakona koji bi pratio investiciju i ubrzao implementaciju projekta, kao i mogućnost objedinjavanja Rudnika uglja i TE, čime se osigurava dugoročno snabdijevanje potrošača električnom energijom i obezbjeđuje kontinuitet proizvodnje.
"To se može postići ili povezivanjem ili dugoročnim ugovorom. Činjenica je da svi rudnici uglja u regionu posluju u sastavu termoelektrana ili kao dio mješovite korporacije, a radi se o kapacitetima sličnog obima kao TE Pljevlja i Rudnik uglja. Te dvije kompanije bi trebalo da budu jedna tehnološka cjelina i zbog njihovog budućeg poslovanja na slobodnom tržištu", naveo je Kavarić.
Još jedan veliki projekat u oblasti energetike je Maoče koji, kako je kazao, predviđa investiciju od više stotina miliona EUR u rudnik i termoelektranu.
"Optimalno bi bilo da na bazi interesovanja investitora raspišemo tender, odnosno, da potražnja definiše ponudu u ovom projektu i to je svakako nešto na čemu će se raditi kao dio ukupnog energetskog razvoja Crne Gore", najavio je Kavarić.
Ministar ekonomije je optimista da će Crna Gora dobiti kvalitetene ponude na tender za dodjelu koncesija za proizvodnju ugljovodonika u crnogorskom podmorju.
"Prema svim najavama, interesovanjima, pa i po posljednjim zahtjevima za produženje tendera kako bi se što kvalitetnije pripremili, od kompanija dakle imamo pozitivan pristup prema čitavom poslu i zaista sam optimista da ćemo na kraju ovog procesa, koji je samo prvi te vrste u Crnoj Gori, imati kvalitetne ponude", naveo je Kavarić.
Tender za dodjelu koncesija za proizvodnju ugljovodonika u crnogorskom podmorju produžen je, na zahtjev kompanija zainteresovanih za učešće, do 15. maja.
Vlada je odluku o produženju tendera donijela na predlog Ministarstva ekonomije, koje je u kvartalnom izvještaju o aktivnostima na njegovoj promaciji i usklađivanju zakonodavstva, navelo da su pojedine kompanije saopštile da je prvobitni rok, koji je isticao 28. februara, kratak za obezbjeđenje podrške i formiranje konzorcijuma.
Javni poziv za dostavljanje ponuda za dodjelu ugovora o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika u crnogorskom podmorju objavljen je početkom avgusta prošle godine.
Bonus video: