Cijene nafte i naftnih derivata u svijetu bilježe pad, dok su na tržištima zemalja zapadnog Balkana, osim u Srbiji, one rasle.
Cijene nafte u svijetu od početka godine pale na 90 USD po barelu, što je najniži nivo u posljednjih nekoliko godina. Ipak, u zemljama regije sniženje cijena goriva, osim u Srbiji, nije zabilježeno, prenosi SEEbiz.
U Hrvatskoj je gorivo dodatno poskupjelo, a distributeri najavljuju rast cijena nafte i naftnih derivata ove sedmice i u Bosni i Hercegovini (BiH).
Ekonomski analitičar Vanjskotrgovinske komore BiH, Duljko Hasić, smatra da je padom cijena nafte i naftnih derivata na svjetskom tržištu definitivno potvrđena teška ekonomska kriza globalne ekonomije. On predviđa i da u ovoj godini neće biti privrednog i rasta potrošnje energenta, dok je proizvodnja u toj oblasti povećana.
"Imamo dva ključna momenta, loše prognoze ekonomskog rasta s jedne strane i veću proizvodnju ključnih aktera na tržištu, odnosno eksploataciju izvorišta vezano za one zemlje koje diktiraju količinu proizvodnje”, rekao je Hasić za agenciju Anadolija.
Najniže su cijene i dalje u naftom bogatoj Rusiji koja je zabilježila rast, tako da Eurosuper 95 i dizel koštaju 77 centi po litru, a Eurosuper 98 86 centi
Uprkos padu cijena nafte na svjetskom tržištu, vozači u većini zemalja zapadnog Balkana kupovaće skuplje gorivo. Cijena benzina BMB 95 u BiH trenutno iznosi 1,2 eura, a BMB 98 1,22 eura, koliko košta i litar dizela. Ipak, te cijene će od danas biti veće.
Benzin je na pumpama u Hrvatskoj nedavno poskupio za 1,3 centa po litru, dok su cijene eurodizela, plavog dizela i lož-ulja porasle po pet centi. Eurosuper BS 95 košta 1,34 eura, a Eurosuper BS 95 class 1,35 eura. Nova cijena Eurosupera BS 98 2B class je 1,39 eura, a Eurodizela BS 1,27 eura.
Prosječne cijene goriva u Srbiji su niže u odnosu na one s kraja prošle godine oko jedan odsto. Međutim, kada se cijene izraze u eurima skoro da nije bilo promjena, jer je u međuvremenu dinar ojačao otprilike za isti procenat u odnosu na euro. Takozvani obični benzin pojeftinio je skoro 3,3 centa, a dizel oko 8,9 centi.
Cijena Euro Premijum BMB 95 u Srbiji iznosi 1,37 eura, koliko košta i Eurodizel. Euro BMB 98 košta 1,59 eura, Dizel D2 1,3 eura, Premijum BMB 95 1,31 eura, a TNG 75 centi. Cijena goriva u Srbiji usklađuje se svjetskim svakih 15 dana.
U Crnoj Gori, litar eurosupera BMB 98 od ponoći će umjesto 1,38 eura koštati 1,40 eura, a eurosupera BMB 95 umjesto 1,34 eura koštaće 1,37 eura.
U narednih petnaest dana litar eurodizela i dalje će koštati 1,30 eura, a lož ulja za grijanje jedan euro.
Maloprodajne cijene goriva u Sloveniji dostigle su rekordni nivo. Kompanija Petrol podigla je cijene običnog i bezolovnog premium benzina, tako da sada koštaju 1,43 eura, odnosno 1,45 eura za litar, dok je dizel poskupio 3,3 centa na 1,335 eura.
Gorivo je u Evropi i dalje najskuplje u Norveškoj, koja takođe bilježi manji pad u odnosu na april prošle godine. Za litar Eurosupera 95 u toj zemlji potrebno je izdvojiti 1,98 eura, dok Eurosupera 98 košta 2,05 eura. Litar dizela u Norveškoj iznosi 1,84 eura.
Najniže su cijene i dalje u naftom bogatoj Rusiji koja je zabilježila rast, tako da Eurosuper 95 i dizel koštaju 77 centi po litru, a Eurosuper 98 86 centi.
Bonus video: