Agencija za mirno rješavanje sporova biće angažovana kako bi izgladila nesporazum koji već godinu bukti na relaciji zaposlenih u grad hotelu „Sveti Stefan”, bivših radnika HTP „Budvanske rivijere“ i zakupca elitnog hotelskog kompleksa “Adriatic propertisa“.
Radnici, koje je “Adriatic” ugovorom o zakupu preuzeo od Hotelske grupe „Budvanska rivijera“ vlasnika grad hotela, okupili su se preksinoć na zboru Sindikata kako bi se dogovorili o daljim koracima u ostvarivanju svojih prava.
Spor je nastao primjenom sistematizacije i koeficijenata prilikom obračuna plata, jer su zaposleni , bukvalno imali i duplo manje plate od sezonskih radnika, kao i zbog nepostojanja kolektivnog ugovora. Iako je, nakon zatvaranja grad hotela bilo spekulacija da će radnicima čak za 40 odsto biti smanjenje zarade, predstavnica “Adriatic propertisa” obećala je na zboru zaposlenima da će plate ostati na istom nivou, te da će ih redovno isplaćivati do petog u mjesecu. Međutim, ukoliko spor ne bude riješen preko Agencije, radnici su jednogalsni da će zaštitu svojih prava tražiti preko suda.
Žele novi kolektivni ugovor
Radnike će pred Agencijom zastupati Radomir – Musa Milić, predsjednik Sindikata Budve, koji je juče to potvrdio „Vijestima“.
Predsjednik Sindikata radnika grad hotela Sveti Stefan Bogdan Krsmanović, koji okuplja zaposlene koji su preuzeti od Budvanske rivijere, istakao je da je osnovna zamjerka bila na aneks ugovora koji su dobili od kompanije “Adritic propertis” vezane za novu sistematizaciju i nove koeficijente.
„Konsultovali smo se sa našim pravnim savjetnikom Radomirom Milićem, i predočili naše primjedbe. Osnovna zamjerka je ta što se koeficijenti obračunavaju na bruto lični dohodak, to nijesmo mogli da prihvatimo, kao i to da će dodatni dio koji se bude ticao razlike u plati, davati stimulativno. To nije po zakonu i mi smo to odbili. Ostalo je sada da predstavnik Agencije za mirno rješavanje sporova dođe i da odluči kako će biti urađena nova sistematizacija i kako će biti određeni koeficijenti“, kazao je Krsmanović juče za „Vijesti“.
"Osnovna zamjerka je ta što se koeficijenti obračunavaju na bruto lični dohodak, to nijesmo mogli da prihvatimo, kao i to da će dodatni dio koji se bude ticao razlike u plati, davati stimulativno"
Uvjeren da će do kraja godine zaposleni dobiti novi kolektivni ugovor, kako bi i oni radili kao i svaka normalna firma, Krsmanović je kazao da žele da budu maksimalno sigurni da će zaposleni sa novim koeficijentima i novom sistematizacijom primati platu takvu kakva jeste.
“Znaćemo u svakom trenutku, koje je radno mjesto, koliko je plaćena i koliko će moći sa onim benefitima koji im sljeduju, da bude obračunat lični dohodak. Da li se njima potkrala greška ili je to bio trik 'Adriatic propertisa', ali mi smo na to stavili prigovor. Rekli smo da nećemo obračun plata na bruto lični dohodak i da nećemo da imamo stimulativnu razliku koju će davati poslodavac, jer ona može da se promijeni iz mjeseca u mjesec i samim tim bi radnici bili oštećeni. Zato smo mi reagovali da se na osnovicu obračunava koeficijent koji će da bude stabilan. Nećemo nikakve dodatne stimulacije koje mogu da budu promjenjljive i varljive u svakom slučaju“, istakao je Krsmanović.
Sindikat nijesu konsultovali
Prema njegovim riječima, “Adriatic propertis” prilikom pravljenja koeficijenata i sistematizacije nije uopšte konsultovao sindikat što je mimo zakona.
“Imamo obećanje da će se to ispraviti i da ćemo kada bude došla Agencija mi da učestvujemo u svemu tome. Nadamo da ćemo biti maksimalno zaštićeni i dobiti ono što nas sljeduje. Radnici ne traže ništa što je mimo zakona, nego ono što im pripada. Dešavalo nam se da na istoj poziciji imamo dvije različite plate, da budu razlike i do 100 eura. Imali smo problem da radnici koji dođu da rade kao sezonci imaju skoro dva puta veću platu od nas, preuzetih radnika. Tu se javljalo veliko nezadovoljstvo. Naša primjedba je da plate moraju biti usaglašene, pa se nadamo da već narednog ljeta sezonci imati potpuno istu platu sa ljudima koji su preuzeti na pozicijama na kojima rade“, istakao je on.
Krsmanović je dodao da ne žele više da se sude, uz podsjećanje da se pred kotorskim sudom vode dva sudska spora sa zakupcima.
„ Ako se ovo sada ne bude riješilo, bićemo prinuđeni da svoja prava tražimo na sudu i na višim državnim instancama. Dali smo prava obrazloženja i mislim da bi to trebalo da se ispravi, da firma Adriatic propeties poslije pet goina bude zaista stabilna i prema svojm radnicima onako kako treba“, zaključio je Krsmanović.
Na skupu je bio i predstavnik firme “Adriatic propertis”, koji je kazao da će se pronaći rješenje kako bi se izašlo u susret radnicima.
Đacima tri godine ni euro
Krsmanović je kazao da su tražili i isplatu putnih troškova za đake i studente zaposlenih, što firma Adritic propertis u prethodne tri godine nije uradila.
“Isplata tih troškova redovno se izmirivala prve dvije godine, ali već treći godinu oni to nijesu radili, i pored jasnog ugovora koji je potpisao izvršni direktor. Poslali smo izvršnom direktoru novi dopis i nijesmo dobili odgovor, pa smo pokrenuli to pitanje. Naša menadžerka za kadrovska pitanja je rekla da će to da bude riješeno i da će pokušati da nađe modus da se opet isplate ti putni troškovi“, kazao je Krsmanović.
Galerija
Bonus video: