Radnici danilovgradskog „Mermera“, njih 13, koji su 9. decembra 2006. godine podnijeli tužbu evropskom Sudu za ljudska prava u Strazburu protiv države Crne Gore dobili su spor.
Radnici su se žalili da je postupak koji je vođen u Crnoj Gori, riječ je o zahtjevu za isplatu zimnice u iznosu od 150 eura za 2004. godinu, bio nepravedan i da je konačna presuda donesena protiv njih bila zasnovana na tački koja je bila na snazi u vrijeme kada su oni tražili da im poslodavac isplati zimnicu.
"Presuda nas je sve obradovala. I mene i radnike. Radilo se o očitoj povredi zakona od strane sudova i ono što radnici nijesu mogli postići u Crnoj Gori, uspjeli su u Strazburu.
Ono što radnici nijesu mogli postići u Crnoj Gori, uspjeli su u Strazburu
Njima je prethodno Osnovni sud u Danilovgradu dodijelio iznos od po 150 eura, ali je to Viši sud u Podgorici poništio. Prijavili smo reviziju koju je sud odbacio jer nije bilo vrijednosti spora, pa nam je, preostao samo Strazbur.
Pokazalo se da nijesmo pogriješili, mada mislim da je postojala mogućnost da se ta nepravda ispravi, ali su to crnogorski sudovi propustili. Sada će država Crna Gora morati da plati svima njima ono što su tražili uz odgovarajuću kamatu“, kazao je advokat radnika Milan Vojinović.
Država nema argumente za tužbu
Presuda će postati pravosnažna nakon isteka tri mjeseca, kada će država morati da isplati radnicima zimnicu koja sada iznosi po 202 eura, kao i taksu za nematerijalnu štetu, troškove i izdatke.
Iako država ima pravo na žalbu, Vojinović smatra da do toga neće doći jer su dodatni troškovi prilično skupi a ni država, prema njegovim riječima, nema argumenata kojima bi potkrijepila tužbu.
"Pokazalo se da sud u Strazburu ne interesuju tumačenja, već isključivo povreda prava", kazao je Vojinović.
Novac preboljeli, ali je dobro došao
Novak Nikolić, nekadašnji predsjednik Sindikata „Mermera“, kazao je da radnike koji su se tužili oko zimnice podijeli u pet grupa i da njihova grupa nije dobila spor, pa su pravdu morali da traže u Strazbur.
"Čudno, ali istinito. Bilo je slučajeva da je žena, koja je bila u drugoj grupi dobila spor, a njen suprug koji je bio u ovoj grupi izgubio. Kako onda da objasnite ljudima zašto je to tako i zašto se ne koriste isti aršini za sve.
Ova presuda suda u Strazburu je samo pokazala da smo sve vrijeme bili u pravu i da nijesmo tolike budale kako su oni mislili.
Jeste da je u pitanju zimnica iz 2004. godine, da je spor dugo trajao i da smo novac preboljeli ali dobro je došao kada god ga primimo, pogotovo imajući u vidu ovako tešku ekonomsku situaciju.
Mada, moram priznati da nam dobijeni spor znači više moralnu satisfakciju", kazao je Nikolić.
Samo još dvoje je u "Mermeru"
Radnici koji su zahvaljujući Strazburu dobili zimnicu su Blagota Barać, Milan Terzić, Zoran Stanišić, Stanko Burić, Stanica Marković, Radovan Kadović, Ranko Tomašević, Novo Stanišić, Branko Radulović, Novak Nikolić, Mihailo Popović, Milan Golubović i Ranko Kovačević.
Prema riječima Nikolića, od njih 13 samo dvoje radnika i dalje radi u „Mermeru“. Neko je napustio posao, neko se penzionisao, a neko ostao bez posla.
Evropskim sudom za ljudska prava predsjedavao je sudija Leh Garlicki a presuda je donesena sa pet glasova za i dva protiv.
Preduzeće „Mermer“ osnovano je1947. godine i nakon nekoliko transformacija privatizovano je 1997. godine. Grupa italijanskih investitora preuzela je preduzeće 2005. godine. Danas preduzeće, koje se bavi proizvodnjom sirovih blokova i ploča, broji 110 radnika.
Bonus video: