Prosječna mjesečna potrošnja domaćinstva u Podgorici iznosila je u prošloj godini 695 eura, pokazala je anketa Monstata.
Rezultati ankete o potrošnji u prošloj godini, koja je obuhvatila oko 1.300 domaćinstava, pokazali su da je prosječna crnogorska porodica trošila mjesečno 588 eura.
U izvještaju Monstata navodi se da su ukupna raspoloživa sredstva u Crnoj Gori prošle godine iznosila 107,7 miliona eura, od čega je u Podgorici bilo 34,4 miliona eura.
"Domaćinstva su najviše prihodovala od zarada i nadnica, u prosjeku 347 eura, dok je taj iznos u Podgorici bio nešto viši, odnosno 485 eura“, saopšteno je iz Monstata.
Pojedinac je na hranu i bezalkoholna pića u prosjeku potrošio 56 eura, na stanovanje, vodu i struju 24, na prevoz 15, dok je za odjeću i obuću dao 12 eura.
Porodice su najviše trošile na hranu i bezalkoholna pića 191 euro, zatim na stanovanje, vodu i struju 81, a na prevoz 49 eura. Odjeća i obuća jedno domaćinstvo koštale su 42, dok se na obrazovanje trošilo u prosjeku 10 eura.
Za alkoholna pića i duvan mjesečno se izdvajalo 18 eura, dok su izdaci za zdravstvo bili neznatno viši, 19 eura. Za namještaj, pokućstvo i održavanje stana trebalo je izdvojiti 22 eura.
U anketi su analizirani podaci o potrošnji i prihodima domaćinstava u Crnoj Gori, zatim o osnovnim elementima lične potrošnje, kao i o nekim važnijim pokazateljima životnog standarda.
Za duvan je jedan član u prosjeku mjesečno izdvajao 5 eura, tek nešto manje nego za namještaj i zdravstvo što ga je koštalo 7, odnosno 6 eura.
Najviše novca mjesečno u prošloj godini trebalo je izdvojiti za meso, koje je jedno domaćinstvo u Crnoj Gori koštalo 64 eura, dok je na mlijeko, sir i jaja trošeno 52, a na hljeb i žitarice 32 eura.
Povrće je jednu porodicu koštalo 24, a voće skoro duplo manje, 13 eura. Na kulturne usluge i igre na sreću opredijeljivan je po jedan euro.
U anketi su analizirani podaci o potrošnji i prihodima domaćinstava u Crnoj Gori, zatim o osnovnim elementima lične potrošnje, kao i o nekim važnijim pokazateljima životnog standarda.
Istraživanje pokazuje i osnovne podatke o demografskim, ekonomskim i sociološkim karakteristikama domaćinstava.
"Upitnik je usaglašen sa međunarodnim standardima i preporukama Evropske kancelarije za statisiku, Eurostat i Ujedinjenih nacija (UN) čime se obezbjeđuje međunarodna uporedivost podataka", objašnjeno je iz Monstata.
Bonus video: