U okviru kampanje Budi odgovoran ove sedmice su evidentirane 22 primjedbe, na osnovu kojih nije izrečena nijedna novčana kazna.
Inspektori su prilikom kontrole podgoričkog preduzeća Rovčanin Company, prijavljenog za neizmirivanje zarada i neuplaćivanje doprinosa, utvrdili da je firma u međuvremenu promijenila vlasnika, koji je preuzeo obavezu izmirivanja potraživanja.
Podnosilac prijave protiv danilovgradske Nikbur Company upućen je da zaštitu prava, koja se odnose na neizmirene obaveze, potraži kod Agencije za mirno rešavanje radnih sporova ili nadležnog suda.
Inspektori su prilikom kontrole beranskog kafića Škorpion utvrdili da nema normative pića, zbog čega mu je izrečena mjera ukazivanja i ostavljen rok od osam dana da se nepravilnost otkloni.
Inspektori su prilikom kontrole Kuće hemije u Ulcinju utvrdili prijavljene nepravilnosti u vezi sa nepoštovanjem radnih ugovora, godišnjih odmora zaposlenih i njihovog rada bez osiguranja i tražili da im se dostavi neophodna dokumentacija.
Inspektori nijesu mogli obaviti kontrolu javnog izvršitelja V.Š. iz Bara, jer je notarska kancelarija bila zatvorena.
Nepravilnosti nijesu utvrđene prilikom kontrole ćevabdžinice Kod Arčija i pekare Kod Guša u Beranama, kafane u Gornjoj Gorici, Dublin paba u Podgorici, lokala Sirena u Tivtu i Domaće trgovine u Baru.
Ove sedmice su u okviru kampanje evidentirane i dvije pohvale, koje su se zapravo odnosile na nepropisno parkiranje.
Od 22 prijave, koje su evidentirane od ponedjeljka, osam nije dobilo odgovor, a odnosile su se na neprijavljene radnike, neizdavanje fiskalnih računa, uvoz necarinjene robe, rad na crno, nepropisno odlaganje smeća, rupe na putu, ponašanje taksista i korišćenje službenih vozila u privatne svrhe.
Kampanju Budi odgovoran krajem decembra 2013. godine pokrenuli su Ministarstvo finansija i Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori s ciljem da doprinese jačanju svijesti javnosti i većem uključivanju građana u borbi protiv sive ekonomije.
Projekat omogućava građanima da jednostavno i brzo ukažu na nepravilnosti, poput neizdavanja fiskalnih računa, rada na crno ili kršenja potrošačkih prava i pomognu nadležnim institucijama da se što uspješnije izbore sa sivom ekonomijom.
Građanima su ostavljene na raspolaganje tri opcije da prijave uočene nepravilnosti, putem mobilne aplikacije Budi odgovoran, web sajta i kol centara Poreske uprave (PU) na broj 19707 ili Uprave za inspekcijske poslove 080 555 555.
Bonus video: