Zapadnobalkanska šestorka je danas u Sofiji, u okviru Samita Berlinskog procesa potpisala Deklaraciju o zelenoj agendi za Zapadni Balkan i Deklaraciju lidera Zapadnog Balkana o zajedničkom regionalnom tržištu. Crnu Goru na samitu predstavlja predsjednik Milo Đukanović.
Premijeri Sjeverne Makedonije i Bugarske, Zoran Zaev i Bojko Borisov, domaćini Samita, pozdravili su potpisivanje Sofijskih deklaracija.
"Imali smo priliku da razgovaramo o ključnim stateškim pravcima našeg regiona i o akcionom planu za stvaranje zajedničkog regionalnog tržišta i o zelenoj agendi", rekao je Zaev novinarima u Sofiji.
On je dodao da će ove dvije inicijative "povećati ekonomski rast i razvoj u regionu, a takođe će i ukazati na neke ekološke i zdravstvene izazove nudeći veliki potencijal za rast i stvaranje novih radnih mjesta".
"EU je danas jasno podvukla svoju posvećenost Zapadnom Balkanu dodeljivanjem devet milijardi grantova. To bi trebalo da poveća investicije za 20 milijardi eura. Ovaj paket će predstavljati ogromnu finansijsku podršku za naše procese refundiranja i za ekonomsku transformaciju regiona", rekao je Zaev u Sofiji.
Predstavljanje zelene agende Zapadnog Balkana, istakao je, donijeće novi narativ ekonomskom razvoju i integraciji regiona u ključne evropske politike.
"Svi se slažemo da treba da povećati napore kako bismo napravili dodatni progres u reformskim procesima. Samo integrisan i povezan region može da ide ka EU", rekao je on.
Premijer Bugarske, Bojko Borisov istakao je u Sofiji da je cilj zajedničkog tržišta da se povećaju prihodi u regionu.
"Zajednicko tržište čini 20 miliona ljudi, želimo da ostvarimo veće prihode i da zadržimo ljude da žive ovde u regionu", rekao je Borisov.
Bugarski premijer je istakao da je zahvalan i zadovoljan jer su njegove kolege "pristale da potpišu Sofijsku deklaraciju o zelenoj agendi".
Centralnoevropska zona slobodne trgovine (CEFTA) će direktno sprovoditi ključne aktivnosti iz plana, koji treba da se sprovede do kraja 2024. godine.
“Ovaj ambiciozni plan se sastoji od aktivnosti podijeljenih u četiri glavne regionalne oblasti - trgovinska oblast (slobodan protok robe, usluga, kapitala i ljudi), investiciona (za usklađivanje investicione politike sa EU standardima i najboljom međunarodnom praksom i promociju regiona stranim i međuregionalnim investitorima), digitalna (za integraciju Zapadnog Balkana u pan-evropsko digitalno tržište) i industrijska i inovaciona oblast (za transformaciju industrijskih sektora, oblikovanje lanaca vrijednosti kojima pripadaju i njihova priprema za aktuelnu sadašnjost i izazove budućnosti)”, saopšteo je iz CEFTA.
CEFTA će direktno sprovoditi glavne aktivnosti u regionalnoj trgovinskoj oblasti, ali i u drugim oblastima zajedno sa Regionalnim savjetom za saradnju, Transportnom zajednicom i drugim partnerima.
Direktor CEFTA sekretarijata Emir Đikić kazao je da će ZRT dodatno stimulisati aktivnosti u CEFTA i da je njihov posao da u naredne četiri godine ostvare konkretne rezultate za dobrobit preduzeća i građana.
“Želimo da smanjimo vrijeme čekanja na prelazima za 30 odsto i učinimo trgovinske procedure efikasnijim, što očigledno smanjuje izvoznicima troškove i štedi vrijeme. Želimo da regionalno tržište dovedemo do svih kompanija i privrednika kroz internet prodaju i promociju trgovine ‘bez papira’. Sve to pomoći će našem regionu da uhvati korak sa usvajanjem EU standarda i približi se tržištu EU”, rekao je Emir Đikić, koji će učestvovati na sastanku.
CEFTA ima za cilj jačanje trgovinske saradnje, stvaranje privlačne investicione klime i doprinos ekonomskom razvoju i saradnji između članica.
Bonus video: