SD: Minimalna zarada tokom 2022. da ne bude niža od 300 eura uz smanjenje opterećenja poslodavaca

U SD-u smatraju da je potrebno da Vlada intenzivira razgovore sa socijalnim partnerima, kako bi se stvorile realne pretpostavke za daljim povećanjem minimalne zarade

6111 pregleda 26 reakcija 26 komentar(a)
Foto: Socijaldemokrate
Foto: Socijaldemokrate

Poslanici Socijaldemokrata predložiće dva zaključka povodom najavljenog usvajanja izmjena Zakona o radu, kojima se predviđa povećanje minimalne zarade, najavljeno je danas iz te partije.

Prvim zaključkom SD-a, kako navode, predviđa da Skupština zaduži Vladu da, u saradnji sa socijalnim partnerima, do kraja maja ove godine predloži izmjenu zakonske regulative u cilju smanjenja fiskalnog opterećenja troškova rada. U drugom zaključku, predlaže se da Skupština zaduži Vladu da intenzivira razgovore sa socijalnim partnerima, kako bi se stvorile pretpostavke da se tokom 2022. utvrdi minimalna zarada u iznosu koji neće biti niži od 300 eura.

Podsjećaju da je izmjenama Zakona o radu predviđeno povećanje minimalne zarade. Socijaldemokrate smatraju da je neophodno povećati minimalnu zaradu, koja je i sa predloženim povećanjem među nižim u regionu. Potrebno je, dodaju, obezbijediti i da se usljed takve mjere ne dovede potencijalno u pitanje opstanak određenog broja postojećih radnih mjesta i proširi "sivo tržište", zbog kompleksnosti trenutnog ambijenta u kojem posluje većina poslodavaca u Crnoj Gori, kao i zbog činjenice da je poresko (fiskalno) opterećenje troškova rada najveće u regionu.

“Zato smo i predvidjeli da Skupština donese zaključak kojim zadužuje Vladu da, u saradnji sa socijalnim partnerima, do kraja maja 2021. godine predloži izmjenu zakonske regulative u cilju smanjenja fiskalnog opterećenja troškova rada, kako bi Skupština navedene zakone izglasala do početka primjene novog iznosa minimalne zarade (1. jula 2021. godine)”, ističu u SD-u. Takođe, u SD-u smatraju da je potrebno da Vlada intenzivira razgovore sa socijalnim partnerima, kako bi se stvorile realne pretpostavke za daljim povećanjem minimalne zarade. “Zbog toga je predložen zaključak da Vlada nastavi razgovore sa socijalnim partnerima, kako bi se došlo do dogovora da se tokom sljedeće godine utvrdi neto iznos minimalne zarade koji neće niti niži od 300 eura”, navode u SD-u. Iz te partije podsjećaju da su podnijeli i amandmane na predložene izmjene Zakona o radu, kojim su predložili da minimalna zarada ne može biti niža od 50 odsto prosječne, što bi trenutno iznosilo nešto više od 260 eura. Predlog predstavnika parlamentarne većine je povećanja minimalne zarade na 250 eura.

U SD-u smatraju da je sistemski ispravnije i povoljnije za zaposlene da se donja granica minimalne zarade ne određuje u apsolutnom iznosu, kao što je predložila parlamentarna većina, nego u procentualnom "jer u slučaju da prosječna zarada raste logično je da raste i minimalna zarada." Takođe, amandmanom poslanika SD-a je predviđena i zaštitna mjera za zaposlene u slučaju da dođe do pada prosječne zarade, što bi, kako dodaju iz SD-a, za posljedicu moglo da dovede do smanjenja minimalne zarade.

“To smo predložili na način da u slučaju pada prosječne zarade, neto iznos minimalne zarade ne može biti manji od 260 eura”, navode Socijaldemokrate.

Bonus video: