Univerzitet Crne Gore najveći je resurs iz kojeg se mogu crpiti sredstva za razvoj ekonomije bazirane na znanju, ali samo u tijesnoj saradnji sa Vladom i privredom može se doprinijeti njegovom razvoju u punom kapacitetu, kazala je ddržavna sekretarka u Ministarstvu ekonomskog razvoja Milena Lipovina Božović.
Ona je učestvovala na panelu: „Poželjan i moguć dugoročan razvoj Crne Gore“, koji je organizovan na UCG u okviru 28. naučnog skupa „Tehnologija, kultura i razvoj“.
Kazala je da Ministarstvo ekonomskog razvoja i Vlada prepoznaju značaj saradnje sa akademskom zajednicom, te da su takvi skupovi višestruko korisni.
Lipovina Božović je, kako je saopšteno iz MEK, prezentovala je aktivnosti tog resora u dijelu politika inovacija i ukazala na napore koje ulažu kako bi kreirali održiv i funkcionalan inovativni ekosistem. Dala je viđenje i o ulozi Univerziteta Crne Gore i ukazala na izazove na putu daljeg razvoja ekonomije bazirane na znanju.
„Ministarstvo ekonomskog razvoja je ozbiljno shvatilo strukturalne probleme i predano radi na sistemskom unapređenju ekonomske aktivnosti kroz razvoj institucionalnog i programskog okvira javne politike za inovacije i tehnološki razvoj“, naglasila je Lipovina Božović i dodala da se taj proces odvija kroz implementaciju Strategije za pametnu specijalizaciju, koja je prepoznata kao ključni instrument od strane EU za razvoj.
Ona je naglasila da je od velike važnosti u izgradnji inovacionog sistema, pa time i podrške misiji treće dimenzije univerziteta, uspostavljanje institucija kao što su Naučno-tehnološki park, Fond za inovacija, ali i važnog tijela kao što je Savjet za inovacije i pametnu specijalizaciju koje je ključno savjetodavno tijelo Vlade u oblasti politike inovacija.
„Brojne su aktivnosti kroz koje vidimo veliki prostor za intenziviranje saradnje između Ministarstva ekonomskog razvoja i Univerziteta u mnogim segmentima razvojnih politika (inovacija, zapošljavanja, cjeloživotnog učenja, industrijskog razvoja itd). Zajedničko i usaglašeno djelovanje Vlade Crne Gore i Univerziteta, kroz kvalitetan dijalog o velikim razvojnim projektima i strateškim pravcima, od ključne je važnosti za dostizanje željenog i održivog ekonomskog razvoja“, zaključila je Lipovina Božović.
Bonus video: