Crna Gora je u novom Izvještaju Svjetske banke o lakoći poslovanja (Doing Business) za period jun 2016 – jun 2017. godine, zauzela 42. mjesto na listi od 190 rangiranih zemalja i time, u poređenju sa prošlogodišnjim revidiranim Izvještajem, ostvarila napredak za 9 mjesta.
Shodno Izvještaju, koji se objavljuje petnaesti put, Crna Gora je zabilježila reformu u okviru indikatora “dobijanje električne energije”.
"Ovom reformom, Crna Gora je prošlogodišnju cijenu električne energije (% dohotka po glavi stanovnika) smanjila sa 440.5 na 425.6, dok je Indeks pouzdanosti snadbijevanja i transparentnosti tarifa zabilježio porast vrijednosti sa 0 na 5. Time je i ostvarila napredak za 40 mjesta, u odnosu na DB2017, zauzimajući 127. mjesto na globalnom rangu", saopšteno je iz Ministarstva finansija.
Crna Gora je takođe ostvarila napredak u sljedećim oblastima: izdavanja građevinskih dozvola, registracija nepokretnosti i rješavanje problema insolventnosti.
U oblasti izdavanja građevinskih dozvola, Crna Gora je ostvarila napredak za 15 mjesta, u odnosu na DB2017, zauzimajući 78. mjesto na globalnom rangu. Napredak je prepoznat u dijelu smanjenja troškova (sa 11.3% na 10.9% od vrijednosti skladišta).
"U oblasti registracije nepokretnosti, Crna Gora je napredovala za 2 mjesta, zauzimajući 76. mjesto. Iako je došlo do pozitivne promjene u globalnom rangu, Crna Gora je zadržala iste vrijednosti svih podindikatora u okviru ovog indikatora, sem troška koji je čak zabilježio i blagi rast (sa 3.1% na 3.2% od vrijednosti imovine). Pretpostavlja se da je nazadovanje ostalih zemalja u ovoj oblasti uslovilo ovogodišnje povećanje ranga Crne Gore. Kod indikatora rješavanje problema insolventnosti, Crna Gora je zabilježila napredak sa 40. na 37. mjesto, budući da je ostvareno poboljšanje u podindikatoru „cijena oporavka“ (sa 48.6 na 49.3 centi po dolaru)", anvode iz Ministarstva.
Od zemalja u regionu bolje od Crne Gore ove godine rangirane su Makedonija (11), Slovenija (37) i Kosovo (40), dok su lošije rangirani Srbija (43), Rumunija (45), Bugarska (50), Hrvatska (51), Albanija (65) i Bosna i Hercegovina (86).
Bonus video: