Nakon što je prošlogodišnja sezona bila uspješna, a epidemiološka sitaucija znatno povoljnija, Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom neće ove sezone umanjivati cijene zakupa djelova obale. To je u razgovoru za “Vijesti” kazao direktor JP “Morsko dobro” Mladen Mikijelj.
Mikijelj je podsjetio da je to javno preduzeće prethodne dvije sezone nastojali da umanji negativne efekte koje je pandemija koronavirusa ostavila na zakupce i stoga su donijeli odluku o umanjenju ugovorene naknade o korišćenju u zoni morskog dobra za 50 odsto.
”S obzirom na izuzetno uspješnu turističku sezonu prošle godine i na znatno povoljniju epidemiološku situaciju odlučili smo da ne umanjujemo cijene zakupa ove godine. Smatramo da vraćanjem cijena na prvobitni nivo neće ugroziti likvidnost i profitabilnost naših zakupaca, posebno imajući u vidu optimistične najave za predstojeću sezonu, od koje se očekuje da premaši ostvarene prihode iz prethodne sezone”, naglasio je Mikijelj.
On je pojasnio da svako umanjenje zakupa znači i manje novca za kapitalne projekte u zoni morskog dobra.
”Javno preduzeće nastoji da kontinurano radi na unaprijeđenju prostora kojim upravlja, a za to je neophodno obezbijediti dovoljan iznos novca. Bez obzira na umanjenje prihoda za 50 odsto, prošlu godinu smo završili sa pozitivnim rezultatom, uspjeli da prenesemo šest miliona eura i kroz umanjenje tekuće potrošnje stvorili smo preduslove za realizaciju niza kapitalnih projekata tokom 2022. godine. U usvojenom planu finansijskih sredstava za ovo godinu, projektovani prihod po osnovu naknada za korišćenje u zoni morskog dobra iznosi 8,34 miliona eura. Većinanovca koji bude prihodovan po ovom osnovu biće utrošena na realizaciju investicionih aktivnosti u svim primorskim opštinama, koje će unaprijediti stanje duž cijele obale”, naglasio je Mikijelj.
Većina ugovora u korist privilegovanih
Upitan da li je menadžment javnog preduzeća razmatrao dugogodišnje ugovore o zakupu koji su zaključivani od strane prethodnog rukovodstva preduzeća, Mikijelj je kazao da je “većina ugovora napravljena na štetu građana Crne Gore, lokalnih samouprava, a u korist privileganovanih pojedinaca”.
”Formirana je komisija koja ispituje sve dugoročne investiocione ugovore, a koje je zaključilo prethodno rukovodstvo i započete su aktivnosti na vraćanju državnih resursa koji su predati u ruke privilegovanih pojedinaca tokom vladavine bivšeg režima. Zbog obima dokumentacije koju je trebalo proučiti, komisija je nedavno predala izvještaj sa predlogom mjera koje bi trebalo preduzeti u svakom pojedinačnom slučaju”, istakao je Mikiljelj.
Prema njegovim riječima, na narednoj sjednici Upravnog odbora predmet razmatranja biće i dostavljeni izvještaj.
”Na osnovu izvještaja biće donijete odluke o tome koji ugovori će biti raskinuti i protiv kojih osoba će se podnijeti krivične prijave zbog izvršenih zloupotreba. Nadamo se da će reforme započete u državnom tužilaštvu dovesti do toga da osobe odgovorne za devastaciju naše obale, budu izvedena pred lice pravde”, poručio je Mikijelj.
Vraćanje Luke Budva građanima čeka odluku Vlade
Iako je u julu prošle godine zaključen predlog Sporazuma o ustupanju na korišćenje Luke Budva, između JP “Morsko dobro” i Opštine Budva, kojim se luka vraća na upravljanje lokalnoj samoupravi, kako je kazao Mikijelj još se čeka saglasnost Vlade.
”Vlada je na našu inicijativu stavila van snage zaključak kojom je Luka Budva data na korišćenje privatnom licu i sada očekujemo donošenje novog zaključka Vlade kojim bi se Morskom dobru dala mogućnost da zaključi Ugovor sa lokalnom samoupravom o korišćenju Luke Budva do okončanja postupka davanja luke u koncesiju. Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom ulaže napore i preduzima sve radnje u cilju žaštite najznačajnih državnih resursa, a u korist građana Crne Gore. Svakako, za to je neophodna podrška i partnertsvo relevantnih institucija”, naglasio je Mikijelj.
Za razliku od Luke Budva, kada je u pitanju raskid ugovora sa kompanijom Pomorski saobraćaj Mikijelj se nada se da će Vlada imati drugačiji pristup, te da će Ministarstvo kapitalnih investicija podržati njihovu inicijativu da se ovaj postupak sprovede do kraja.
”Sa ovom firmom ugovor je produžen na osnovu zaključka Vlade iz juna 2018. godine, kojim se jedan od najvažniji državnih resursa direktno daje u ruke privilegovanom pojedincu bliskom tadašnjem režimu. Bivše rukovodstvo je potpisalo aneks Ugovora o korišćenju morskog dobra, kojim se njegovo trajanje produžava na neodređeno vrijeme, odnosno do dodjele koncesije za obavljanje djelatnosti linijskog pomorskog saobraćaja na relaciji Kamenari-Lepetani”, naglasio je Mikijelj.
On je najavio da će na narednoj sjednici Upravnog odbora biće donesena odluka za podnošenje inicijative Vladi o stavljanju van snage tog zaključka, kako bi se stvorili uslovi za postupak raspisivanja dodjele koncesije.
”Za realizaciju koncesije neophodna je saradnja sa Ministarstvom kapitalnih investicija-direktorat za pomorski saobraćaj, pod čijom ingerencijom je trajektna linija”, zaključio je Mikijelj.
Troškovi za plate smanjeni za petinu, a kapitalni budžet veći osam puta
Mikijelj je kazao da su Programom korišćenja sredstava za ovu godinu, prekinuli dosadašnju praksu bivšeg rukovodstva javnog preduzeća - enormnog trošenja novca na tekuće troškove.
”Nakon završetka ljetnje turističke sezone krenuli smo sa aktivnostima koje treba da rezultiraju realizacijom niza važnih infrastrukturnih projekata. Naše opredjeljenje ka drugačijem funkcionisanju preduzeća jasno je vidljivo kroz Program korišćenja sredstava za 2022. godinu. Prekinuli smo praksu enormnog trošenja novca za tekuće troškove i planiramo da novac uložimo u realizaciju kapitalnih projekata. Prema ovom planu, troškovi zarada i ostalih ličnih primanja su umanjeni za 17,13 odsto, dok je kapitalni budžet veći osma puta u odnosu na 2021. godinu. Preneseni novac iz 2021. godine u najvećoj mjeri biće utrošen za realizaciju kapitalnih projekata. Za razliku od prethodnih godina, prilikom formiranja kapitalnog budžeta, imali smo sastanke sa predstavnicima svih šest primorskih opština, saslušali njihove predloge i na osnovu tih sugestija koncipirali kapitalni budžet”, istakao je Mikijelj.
Prema njegovim riječima, od ukupno planiranog prihoda planom budžeta za 2022. godinu opredijelilo je 5,23 miliona u investicione aktivnosti i tekuće održavanje za prostor morskog dobra u šest primorskih opština.
”Očekujemo da ćemo realizovati veliki broj kapitalnih projekata tokom narednih 12 mjeseci, na zadovoljstvo svih građana koji žive na crnogorskom primorju i gostiju koji će, nadam se u velikom broju, posjetiti našu obalu”, naglasio je Mikijelj.
Bonus video: