Poslanik Radničke partije Maksim Vučinić predao je u skupštinsku proceduru predlog zakona o ostvarivanju prava na finansijsku podršku bivšim zaposlenima u državnim kompanijama koje su završile u stečaju, a kojim je predviđena otpremnina od 12.000 eura neto.
Vučinić je predložio da se otpremnina od 12.000 eura umanjuje za iznos koji je bivšem zaposlenom isplaćen iz Fonda rada na ime prestanka radnog odnosa kod poslodavca zbog stečaja ili zbog tehnoloških, ekonomskih i restrukturalnih promjena.
Predlog je bez procjene koliko bi ova pomoć koštala i koliko bi radnika moglo steći ovo pravo.
Skupština je krajem prošle godine usvojila Zakon o finansijskoj podršci za bivše zaposlene iz sektora rudarske i metalske industrije. Nedavno je iz Ministarstva ekonomskog razvoja saopšteno da su do sada donijeta rješenja u korist 1.075 radnika, mahom iz Rudnika boksita Nikšić, Kombinata aluminujuma, Rudnika olova i cinka Mojkovac, Rudnika Šuplja stijena Pljevlja i drugih, a da otpremnine iznose od 10.000 do 12.000 eura.
U odnosu na ovaj zakon, Vučinić je “Vijestima” kazao da njegov predlog obuhvata radnike svih državnih preduzeća koja su završila u stečaju, kao i bivše radnike rudarsko-metalskog sektora koji su bili diskriminisani pomenutim usvojenim zakonom.
”Njime se predviđa kriterijum da pravo mogu ostvariti svi oni koji nakon gubitka posla zbog stečaja nijesu kod drugog poslodavca zasnovali radni odnos na neodređeno vrijeme. Naravno, svi oni koji su obuhvaćeni socijalnim programom ili ostvarili pravo po Zakonu za rudarsko metalski sektor neće biti ponovo obuhvaćeni ovim zakonom”, rekao je Vučinić.
Zakonom koji je već usvojen je definisano da pravo na podršku imaju radnici koji zbog stečaja, nijesu zasnovali radni odnos kod drugog poslodavca, bez dodatka “na neodređeno vrijeme”.
Vučinić predlaže da pravo na finansijsku podršku može ostvariti bivši zaposleni koji je nakon uvođenja stečaja u kompanijama prijevremeno ostvario pravo na penziju.
Upitan da li je imao konsultacije sa Ministarstvom finansija povodom ovog pitanja, Vučinić je kazao da će se o njegovom predlogu tek raspravljati na skupštinskim odborima, te očekuje saradnju resornih ministarstava kada je u pitanju procjena fiskalnog uticaja.
”S obzirom na to da su u periodu tranzicije najviše stradala preduzeća rudarsko-metalskog sektora ne očekujem da će broj radnika koje ovaj zakon obuhvata biti veći od broja koji je obuhvatao pomenuti Zakon za rudarsko metalski sektor”, naveo je Vučinić.
Bonus video: