Ministarstvu kapitalnih investicija (MKI) se, od početka realizacije ovogodišnje faze programa Energetski efikasan dom, obratilo 170 građana sa zahtjevom za dobijanje potvrde da su kvalifikovani da u njemu učestvuju, saopšteno je iz tog Vladinog resora.
"Shodno projektnim procedurama, ukoliko je zahtjev odobren, Ministarstvo izdaje uvjerenje da je građanin kvalifikovan za učešće u programu, nakon čega se on obraća banci i aplicira za kredit", rekli su agenciji Mina-business predstavnici Ministarstva.
Oni su dodali da je u toku implementacija mjera energetske efikasnosti u objektima građana kojima je odobren beskamatni kredit u okviru programa.
Ministarstvo, prema riječima njegovih predstavnika, uspješno realizuje novu fazu programa Energetski efikasan dom, čiji je cilj smanjenje troškova grijanja i povećanje komfora u domaćinstvima, ostvarivanje značajnog smanjenja emisija ugljen-dioksida, kao i razvoj tržišta efikasnih sistema za grijanje i hlađenje u Crnoj Gori.
Program podrazumijeva atraktivan i održivi finansijski mehanizam u cilju primjene mjera energetske efikasnosti u domaćinstvima.
Ministarstvo je za potrebe programa obezbijedilo 200 hiljada EUR za subvencionisanje kamata i naknada za obradu kredita za domaćinstva u Crnoj Gori za kupovinu i ugradnju sistema za grijanje na moderne oblike biomase - pelet, briket, zatim visokoefikasnih toplotnih pumpi za grijanje objekta, kao i split i multisplit sistema za grijanje odnosno hlađenje objekta.
Sredstva se obezbjeđuju i za ugradnju termoizolacije na fasadi stambenog objekta i energetski efikasne fasadne stolarije.
U okviru programa, građani su ove godine bili u prilici da apliciraju za beskamatne kredite do maksimalnog iznosa do deset hiljada EUR, sa periodom otplate do šest godina, za sprovođenje prethodno navedenih mjera energetske efikasnosti u svojim domaćinstvima.
"Ministarstvo će subvencionisati troškove kamate i obrade kredita za cjelokupan period otplate kredita", podsjetili su iz tog resora.
Ministarstvo program sprovodi u saradnji sa partnerskim firmama, odnosno izvođačima radova - Energos, Ening, Home Systems, Mikromont, Plam Inženjering i Roaming Montenegro, kao i partnerskim bankama Erste, Hipotekarnom, Lovćen i Prvom.
"Dosadašnje iskustvo u implementaciji sličnih podsticajnih projekata koji su bili namijenjeni domaćinstvima, a u okviru kojih je 1,73 hiljade domaćinstva u Crnoj Gori primijenilo mjere energetske efikasnosti, od čega 657 domaćinstava u okviru prethodne četiri faze programa Energetski efikasan dom, pokazuju da se svijest građana o efektima primjene mjera energetske efikasnosti u značajnoj mjeri povećava", saopštili su iz Ministarstva.
Građani, kako su naveli, postaju svjesniji da primjenom mjera energetske efikasnosti predviđenih programom Energetski efikasan dom i upotrebom energetski efikasnih tehnologija, koji su pritom i ekološki prihvatljivije, mogu da u značajnoj mjeri povećaju komfor i daju značajan doprinos smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte.
"Imajući prethodno navedeno u vidu, Ministarstvo namjerava da i u narednoj godini realizuje novu fazu ovog programa, a nakon sprovođenja svih pripremnih aktivnosti", zaključili su iz Ministarstva.
Bonus video: